Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Fitness i Siła »
» Ile białka może przyswoić organizm?
Która para piękniejsza? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał
Pytanie do eksperta:

Ile białka może przyswoić organizm?

Tagi: białko, spożycie, trening

Ekspert radzi:

Galeria artykułu

Zacznijmy od sprecyzowania zadanego pytania, a dokładniej nie ile może przyswoić, a ile powinien otrzymać składników białkowych w ciągu dnia?

Kierując się normami żywienia, które odnoszą się do osób zdrowych i nie uwzględniają czynników patologicznych, jak również osób wybiegających poza średnie statystyczne, w Polsce spożycie białka wynosić powinno od 0,9-1,1g na kg masy ciała w ciągu dnia.

Jednak wahania spożycia ilości białka są dość duże, bo w sportach siłowych przyjmuje się często ponad 2g na kg masy ciała. Przeprowadźmy prostą kalkulację, ważąc ok. 90kg i trenując któryś ze sportów siłowych, powinienem spożyć nieco ponad 2g na kg masy ciała, czyli w moim przypadku, uśrednijmy 200g białka w ciągu całego dnia. Rozkładając to na 5-6 posiłków wychodzi nam ok. 35g na każdy posiłek w odstępach ok. 3-3,5 godziny.

Tu kolejna kwestia - rozkład spożycia białka w ciągu całego dnia. Przyjmuje się, że przyswajalność (zależna od wielu czynników) wynosi od 20 nawet do 50g białka w jednym posiłku, a maksymalny czas tej przyswajalności wynosi ok. 3-3,5 godziny i jest to czas kolejnego posiłku.

Często przy zwiększonym zapotrzebowaniu na ten składnik odżywczy stosuje się suplementy diety tzw. Odżywki białkowe, mające na celu uzupełnić niedobory wynikające z zapotrzebowania na białko w diecie.

http://www.g-supplements.pl/

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Aktywne Pojedynki
Która para piękniejsza? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl