Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Inne »
» Inulina- ciekawy składnik batonów Go ON!
Nalepszy sport zimowy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Inulina- ciekawy składnik batonów Go ON!

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2015-09-29

Tagi: akcja, aktywność, energia, go on, sante, sport

Czy istnieje substancja, której zjadanie nie będzie miało negatywnego wpływu na masę ciała i przy tym poprawi zdrowie? Naukowcy analizując wiele gatunków roślin wyizolowali z nich frakcję błonnika rozpuszczalnego – inulinę. Ona spełnia powyższe kryteria.

Galeria artykułu

W przeszłości spożycie tej frakcji błonnika pokarmowego kształtowało się na poziomie 25- 32 g dziennie. Obecnie zjadamy jej tylko 2- 11 g na dobę. Ta różnica wynika z przejścia z diety opartej o rośliny, będące jedynym źródłem inuliny, na dietę o większej zawartości produktów mięsnych. Dieta zachodnia sprzyja konsumpcji produktów zawierających duże ilości rafinowanych cukrów i tłuszczu, warzywa w niej stanowią coraz mniejszą część.

Inulina jest grupą polimerów fruktozy, która występuje w przyrodzie jako materiał zapasowy roślin. W naturalnej postaci znajduje się w wielu warzywach. Najwięcej jest jej w topinamburze, cykorii i czosnku. Zawiera ją także por, cebula, szparagi, pszenica, jęczmień, żyto i banany. Inulina jest także składnikiem batonów Go ON!. Zjadając te produkty możemy korzystać z właściwości prozdrowotnych, którymi inulina się charakteryzuje, a jest ich całkiem sporo.

Inulina jest substancją, która posiada szczególne właściwości w zakresie odżywiania organizmu. Jej dodatek w produktach spożywczych podwyższa zawartość w nich błonnika pokarmowego - substancji znanej każdemu ze względu na korzystne właściwości w zakresie obniżania cholesterolu czy też przeciwdziałania zaparciom. W diecie zachodniej błonnika pokarmowego z reguły jest za mało, bo około 15 g dziennie, podczas gdy powinniśmy spożywać go minimum 25 g na dobę.

Rozpuszczona w wodzie lub mleku inulina tworzy mikrokryształki, które odpowiadają za stworzenie delikatnej, kremowej warstwy, imitującej konsystencję tłuszczu. Ta właściwość jest wykorzystywana przy wytwarzaniu produktów o obniżonej zawartości tłuszczu. Tym bardziej, że inulina nie dostarcza dużej ilości energii.

Nie jest trawiona w górnym odcinku przewodu pokarmowego, stąd jej kaloryczność pochodzi głównie z krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które powstają w jelicie grubym. Wartość energetyczna inuliny wynosi zaledwie 1,5 kcal na 1 g produktu. W porównaniu z innymi składnikami dostarczającymi energii jest to wartość niewielka. Dla porównania z 1 g węglowodanów czerpiemy 4 kcal, z takiej samej ilości alkoholu 7 kcal, a z tłuszczów 9 kcal. Osoby dbające o swoją sylwetkę nie powinny obawiać się włączania tej frakcji błonnika do swojego jadłospisu.

Według badań spożycie inuliny nie ma wpływu na stężenie glukozy, dlatego śmiało mogą po nią sięgać osoby z cukrzycą. Jest natomiast bardzo delikatnie słodka- słodycz inuliny odpowiada około 10% słodkości cukru z cukierniczki.

Mikroflora jelit ze względu na swoją złożoną strukturę jest obecnie bardzo wnikliwie analizowana. Jej potencjał metaboliczny może być porównywalny z pulą przemian zachodzących w wątrobie. Zmiany w mikroflorze jelitowej wpływają na rozwój chorób autoimmunologicznych, alergii, otyłości i cukrzycy, stąd tak ogromne zainteresowanie.

Inulinę cechuje właściwość stymulowania wzrostu bakterii jelitowych w przewodzie pokarmowym, jest prebiotykiem. Inulina fermentuje w jelicie grubym tworząc średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Te kwasy tłuszczowe (SCFA) obniżają pH treści jelit i tym samym chronią przed wnikaniem do organizmu wielu niebezpiecznych patogenów. Wyniki niektórych badań sugerują także, że inulina zwiększa wchłanianie substancji mineralnych, głównie wapnia z przewodu pokarmowego.

Istnieją także doniesienia mówiące o skuteczności włączania inuliny do terapii otyłości. Dzięki stymulowaniu korzystnej mikroflory jelit oraz jej zdolności do syntezy hormonów powiązanych z uczuciem sytości, może być ona pomocna przy dietoterapii osób z nadmierną masą ciała.

Zbyt duże spożycie inuliny może mieć także negatywne konsekwencje w postaci zaburzeń w pracy przewodu pokarmowego, np. wzdęć. Spożywana w ilości około 20 g dziennie i rozłożona na kilka posiłków takich efektów nie powoduje.

Inulinę znajdziesz w batonach GO ON!, które oprócz wartościowych składników odżywczych mają bardzo wygodną formę batona.

 

G. Schaafsma, J. L. Slavin, Significance of Inulin Fructans in the Human Diet, Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety, 2015, 14, 1, 37-47

K. R. Niness, Inulin and Oligofructose: What Are They? Journal of Nutrition, 1999

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Nalepszy sport zimowy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl