Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zimowe »
Jak zacząć
» Jak dobrać długość nart?
Który lepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Jak dobrać długość nart?

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2011-01-25

Tagi: dobór nart, narciarsto, narty, narty curvingowe, narty zjazdowe, pokrowiec na narty, rodzaje nart

Galeria artykułu

Zasady doboru długości nart uzależnione są od techniki narciarskie, jaką wybieramy oraz umiejętności narciarza. Często niesłusznie jedynym kryterium wyboru nart jest wzrost, musimy jednak brać pod uwagę inne czynniki.

Narty zwykle dzielimy według następującej  klasyfikacji:

- narty zjazdowe - przeznaczone do narciarstwa alpejskiego, posiadają metalowe krawędzie oraz wiązania mocujące buty sztywno do narty; narty zjazdowe posiadają różne promienie skrętów, zależne od preferencji narciarzy:

      * tzw. narty slalomowe są krótsze i posiadają mniejszy promień skrętu od 10 do 14m,

      * tzw. narty gigantowe są dłuższe i mają promień skrętu od 17 do 20 m.

Wyjazdy studenckie

- narty biegowe - przeznaczone, jak sama nazwa wskazuje, do biegów narciarskich, zwykle nie posiadają metalowych krawędzi, a but jest zamocowany jedynie w przedniej części, aby umożliwić bieganie;

- narty turowe - przeznaczone do skialpinizmu, posiadają krawędzie, są bardzo lekkie, umożliwiają zarówno podejścia jak i zjeżdżanie i z tego względu potrzebują specyficznych wiązań;

- narty skokowe - przeznaczone do skoków narciarskich, nie posiadaja metalowych krawędzi.

Kup narty w sklepie Sportnet.pl

Początkujący narciarz powinien rozpocząć naukę od krótkich nart carvingowych. Pozwalają one dużo łatwiej wykonywać skręty na stoku. Najkrótsze narty carvingowe nie należą do najtańszych, dlatego tę pierwszą parę warto wypożyczyć.

Istnieje wiele „reguł” odpowiedniej długości nart, zazwyczaj bardzo zgrubnych, niemniej czasami przydatnych. Zasadniczo długość narty dobieramy mniej więcej 10-15 cm poniżej wzrostu osoby, która będzie na tych nartach jeździła. Taka długość pozwala na ogólne wykorzystanie.

Inna zasada mówi, że narciarze zaawansowani jeżdżą na nartach sięgających ich czoła, średniozaawansowani sięgających nosa a początkujący brody. Im krótsze narty, tym łatwiej na nich skręcać; jednocześnie są mniej stabilne przy większych prędkościach i na twardych stokach. Ogólna zasada jest taka: narty dłuższe są trudniejsze do skręcania ale bardziej stabilne w trudnych warunkach.

Odnoszenie długości nart do wzrostu narciarza ma sens przy założeniu typowej budowy ciała. Narciarze bardzo szczupli lub wręcz przeciwnie o masywnej budowie ciała powinni raczej dobierać długość nart w zależności od wagi ciała.

Wybór odpowiednich może wydawać się z początku bardzo skomplikowane, warto opierać się na opinii fachowców, bo źle dobrane narty, to nie tylko strata pieniędzy, ale również potencjalny uszczerbek na zdrowiu i stwarzanie niebezpieczeństwa na stoku.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który lepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl