Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Fitness i Siła »
» Jak dobrać rozmiar piłki gimnastycznej?
Który piłkarz brzydszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Jak dobrać rozmiar piłki gimnastycznej?

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2010-09-29

Tagi: fitness, fizykoterapia, piłka gimnastyczna

Galeria artykułu

Przy doborze piłki gimnastycznej osoby zainteresowane zazwyczaj kierują się sugestią sprzedawcy lub tabelami rozmiarów. Jednak w przypadku obu sposobów średnice różnią się od siebie. Kto zatem ma rację?

Istnieją dwa proste sposoby doboru średnicy piłki do ćwiczeń. Obie  metody uzależniają dobór od funkcji jaką ma spełniać dana piłka. Techniki te pokrywają się przy warunku, że dana osoba jest proporcjonalnie zbudowana. Kluczową sprawą jest, aby uwzględnić fakt uginania się piłki pod ciężarem ciała, co ważne jest szczególnie przy doborze piłki do siedzenia. Rozmiar należy dobrać z pewną rezerwą, która uwzględni ten fakt.

Piłka do siedzenia

W przypadku, gdy dominującą funkcją jest siedzenie na piłce lub ćwiczenia wykonywane w pozycji siedzącej, należy dobrać piłkę tak, aby podczas siedzenia kolana były ugięte pod kątem około 90 stopni. W przypadku, gdy optymalny rozmiar piłki jest na pograniczu dwóch rozmiarów lepiej wybrać tę większą. Aby ustalić rozmiar wystarczy zmierzyć odcinek od pięty do kolana.

Piłka do ćwiczeń

W trakcie ćwiczeń z piłką gimnastyczną ciało znajduje się w różnym ułożeniu, np. leżenie na piłce na brzuchu. Ze względów bezpieczeństwa i komfortu ćwiczącego istotne jest, aby osoba ćwicząca miała możliwość utrzymania pozycji poziomej ciała z podparciem oburącz na podłożu. W tym wypadku średnica piłki powinna równać się długości przedramienia.

Piłki do fizykterapii

Głównym kryterium przy doborze tego typu piłki gimnastycznej jest komfort pracy fizjoterapeuty. Piłki do fizykoterapii są charakterystyczne,  ich średnice zaczynają się od 85cm wzwyż. Osoba ćwicząca w tym przypadku nie ma potrzeby kontaktu z podłożem. Utrzymaniem równowagi kieruje terapeuta. Korzystne jest, aby wykonane były z bezpiecznego materiału Maxafe.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który piłkarz brzydszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl