Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zimowe »
Wszystkie
» Jak jeździć tyłem na łyżwach?
Który sport jest ciekawszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Jak jeździć tyłem na łyżwach?

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2009-10-29

Tagi: jazda tyłem na łyżwach, nauka jazdy na łyżwach, łyżwiarstwo, łyżwy

Galeria artykułu

Jazda tyłem to drugi duży krok w nauce podstaw jazdy na łyżwach. Pierwszym etapem było wejście na lód, oswojenie się z jego śliskością i poznanie podstaw poruszania się do przodu na łyżwach. Drugi to właśnie nauka jazdy tyłem, a przed nami jeszcze zwroty, skoki i obroty...

Początki jazdy tyłem nie są łatwe, ale gwarantuję, że wysiłek się opłaci. Profesjonalni i średnio zaawansowani łyżwiarze wolą jeździć tyłem o wiele bardziej niż przodem. Dzieje się tak ze względu na jej większą efektywność, ponieważ jadąc poprawnie tyłem uzyskuje się dużo większą prędkość mniejszym wysiłkiem niż podczas jazdy przodem (głównie w przekładankach). Dlatego też, zawodnicy często przed wykonaniem trudnego elementu, np.: skoku lub podnoszenia, choćby nawet z wejścia przodem, rozpędzają się najpierw przekładanką tyłem.

Ważną zasadą, zgodną z wszelkimi normami metodycznymi, jest fakt, że przed rozpoczęciem nauki jazdy tyłem, powinieneś swobodnie poruszać się na łyżwach jadąc przodem. Wykonywać poprawnie przynajmniej takie elementy, jak: cebulki w przód, odbicia w przód z narastającą prędkością, jazda na krawędzi zewnętrznej i wewnętrznej łyżwy na małych łukach.

Jazda tyłem wymaga nieco innego ustawienia środka ciężkości na łyżwach niż w jeździe w przód. Aby to sprawdzić spróbuj takie ćwiczenie:

 • Stań przodem do bandy, ugnij lekko nogi w kolanach
 • Odepchnij się równocześnie obiema rękami od bandy
 • Podczas tego pierwszego ślizgu w tył, ręce zostaw w ustawieniu z przodu (łokcie rozluźnione)

Naukę jazdy w tył powinieneś rozpocząć tradycyjnie od ćwiczenia na dwóch nogach. Cebulki (beczki) są ćwiczeniem doskonale nadającym się jako pierwsze nie tylko w celu lepszego wyczucia równowagi w jeździe tyłem, ale także dla wzmocnienia mięśni przywodzicieli ud i prawidłowej pracy kolan „góra-dół".

Cebulki tyłem

Technika wykonania cebulek przodem i tyłem jest analogiczna. Siłę odbicia uzyskuje się dzięki naciskowi na lód i odpuszczeniu, odbiciu wewnętrznymi krawędziami obu łyżew równocześnie bez unoszenia żadnej nogi w powietrze w fazie ślizgu, a także zarysowaniu kształtu cebulki na lodzie i powrotu do pozycji wyjściowej.

A zatem zasadnicze czynności w wykonywaniu cebulek tyłem wyglądają następująco:

 1. Ustaw łyżwy w tzw. „dzióbek", na kształt litery „V", tak aby czubki łyżew prawie się stykały, a pięty rozchodziły. Plecy miej proste, patrz przed siebie, nie na lód ( uważaj,  bo w jeździe tyłem istnieje większa pokusa pochylania głowy do dołu!). Ręce miej ustawione na wysokości bioder- dla początkujących bardziej w przód niż podczas cebulek przodem (czyli dłonie zamiast 10 i 2 mogą wskazywać godzinę 11 i 1)
 2. Ugnij kolana, nie wypinaj bioder, „wciskając" ciężar ciała w lód przejdź na wewnętrzne krawędzie łyżew
 3. Pojedź w tył. Jeśli początkowo nie udaje ci się uzyskać wystarczającej siły, aby pojechać do tyłu, pomóż sobie lekko odpychając się rękami od bandy. Ale nie przenoś całej odpowiedzialności na ręce. To nogi ostatecznie są siłą napędową!
 4. Kiedy nogi się rozjadą do najdalszego punktu (niewiele dalej niż na szerokość bioder), zacznij odciążać nacisk na lód rozprostowując kolana, kieruj pięty do siebie i przywodź nogi używając wewnętrznych mięśni nóg.
 5. Po wykonaniu jednej cebulki pozostajesz chwilowo w ślizgu tyłem z nogami równolegle ustawionymi względem siebie (czubki wskazują przód, pięty tył). Nie tracąc prędkości jazdy, wykonaj po kolei te same czynności- ustawienie łyżew w literę „V" z czubkami skierowanymi do siebie, ugięcie kolan, przejście na wewnętrzne krawędzie łyżew, etc.
 6. Oto kilka ważnych uwag:
 • nie pompuj siłowo
 • nie pochylaj górnej części ciała do przodu
 • nie wypinaj bioder w tył
 • staraj się każdą cebulkę wykonać poprawnie technicznie polegając na pracy nóg „góra- dół" poprzez ugięcia w kolanach i stawach skokowych.
 • każda następująca po sobie cebulka jest łatwiejsza do wykonania, ponieważ wykorzystuje tempo jazdy uzyskane poprzednią cebulką.
 • pamiętaj, żeby równo (z tą samą siłą) i równocześnie (w tym samym czasie) pracować obiema nogami. Łatwo to sprawdzić przyglądając się rysunkowi wykonanych cebulek. Jeśli ślady są nierówne, a jest to dość często popełniany błąd, oznacza to, że jedna strona (noga) wkłada większą siłę w odbicie i ma większą kontrolę niż druga strona. Sprawdź też czy ciężar ciała jest równo rozłożony na obie nogi w każdym momencie wykonywania cebulek.

Tekst: Aleksandra Kauc

2 osób dodało "Jak jeździć ty…" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Dariusz Rybi

Dariusz

Górny Mokotów

Anna Listopad

Anna

Warszawa

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który sport jest ciekawszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl