Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Jak leczyć odmrożenia?
Które wydarzenie ważniejsze? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Jak leczyć odmrożenia?

DrogaPoZdrowie.pl
Data publikacji: 2012-01-30

Tagi: góry, mróz, odmrożenie, wychłodzenie, zima Zdrowa forma

Odmrożenie powstaje w wyniku zmrożenia tkanek skóry. Najczęściej w czasie mroźnej zimy palce kończyn górnych i dolnych, ale nie tylko, pokrywane są krzyształkami lodu, które skutecznie uszkadzają komórki skóry. Tym samym zostają one zniszczone.

Galeria artykułu

Pierwsza pomoc w takich przypadkach obejmuje stopniowe ogrzewanie odmrożonych miejsc na ciele. Nie można podgrzewać lub z drugiej strony zbyt szybko schładzać części ciała, ponieważ to nieodwracalnie zniszczy tkanki i stanie się powodem ich rozkładu.

Jeśli odmrożenia mają duży zasięg, najlepiej od razu udać się do lekarza, ponieważ dzięki temu uniknie się przykrych konsekwencji odmrożeń. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak groźne są odmrożenia i bagatelizują je. Niestety, takie podstępowanie może skutkować amputacją.

Zapobieganie odmrożeniom

Można bardzo łatwo zapobiegać odmrożeniom, ubierając się ciepło w czasie zimy, zwłaszcza wówczas, gdy na przykład wybieramy się na wyprawę w góry. Warto zaopatrzyć się w dodatkowe rękawiczki, skarpety, grube buty oraz ciepłą herbatę, która rozgrzeje organizm od środka. Warto też na dłuższe wycieczki w czasie zimy wziąć ze sobą środek przeciw odmrożeniu. Aby uniknąć odmrożeń, należy unikać noszenia przemoczonych ubrań i długotrwałego przebywania na mrozie. 

Jak rozpoznać odmrożenia?

Odmrożona skóra ma charakterystyczny, biały odcień albo jest bardzo blada. Odnosi się wrażenie, że palec, albo cała ręka objęta odmrożeniem są wykonane z wosku. 

Leczenie odmrożeń

Lżejsze odmrożenia, które atakują na przykład palce dłoni lub stóp, można leczyć w warunkach domowych. Do umywalki lub wanny należy nalać wody o temperaturze pokojowej, a następnie włożyć do niej odmrożoną część ciała. Im woda będzie cieplejsza, tym odmrożenie będzie bardziej bolesne. Ocieplenie w ten sposób ciała jest długotrwałe. 

Innym sposobem jest wprowadzenie osoby z odmrożeniami do ciepłego, ale zbyt gorącego, pomieszczenia. Kluczowe jest to, aby zbyt szybko nie rozgrzewać odmrożonych miejsc, ponieważ skóra jest w nich wyjątkowo delikatna. Z odmrożonych kończyn należy w suchym pomieszczeniu ściągnąć mokre i zimne ubranie. Następnie, warto jest wypić ciepłą herbatę. 

Jeśli już ocieplimy odmrożone miejsca na skórze, należy przyjąć taką pozycję, aby znalazły się one ponad wysokością serca. Nie można masować odmrożeń, ponieważ spowoduje to nieodwracalne uszkodzenia tkanki, a nie jak sądzą niektórzy – przywróci krążenie. 

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz

kij

2018-02-23 07:59

Tutaj mam kompletny materiał na temat tego jak rozpoznać odmrożenia i co zrobic z takiej sytuacji https://lepszytrener.pl/blog-… Można by jeszcze nieco dodać, ale na rozeznanie się w temacie wystarczy :)

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Które wydarzenie ważniejsze? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl