Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zimowe »
» Jak przygotować się do sezonu narciarskiego?
Który sport jest ciekawszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Jak przygotować się do sezonu narciarskiego?

Zdrofit Fitness Klub
Data publikacji: 2009-11-04

Tagi: fitness, klub fitness, narty, nordic walking, silownia, trening

Galeria artykułu

Trenerzy alarmują: 2 tygodnie to za mało, żeby przygotować ciało do wyjazdu na nartach. Jeśli chcesz naprawdę poszaleć na śniegu powinieneś zacząć ćwiczyć 2-3 miesiące przed sezonem.

Dlaczego trzeba poćwiczyć przed wyjazdem na „białe szaleństwo"? Jest kilka powodów:

  1. Sporty zimowe wymagają silnych mięśni, szczególnie, kiedy chcemy trochę poszaleć, a nie tylko zsuwać się asekuracyjnie ze stoku.

  2. Potrzebujemy kondycji, żeby wytrzymać trudy kilku godzin jazdy i zabłysnąć przed żoną, mężem, czy znajomymi.

  3. Ćwicząc, wzmacniamy swój układ więzadłowo-stawowy, dzięki czemu w znacznym stopniu niwelujemy ryzyko kontuzji!

  4. Dzięki regularnemu treningowi połączonemu z racjonalną dietą można zrzucić parę zbędnych kilogramów, co również ułatwi nam jazdę po białym puchu.

Kiedy najlepiej zacząć?

Trenerzy fitness klubów często spotykają się w pracy trenerskiej z osobami, które mówią: „Za 2 tygodnie wyjeżdżam na narty. Proszę o taki plan treningowy, żebym był(a) w formie." Pamiętajmy, że lepiej późno niż wcale, jednak to zdecydowanie za krótki czas, żeby w naszym organizmie zaszły jakieś istotne zmiany.

Oczywiście najlepiej być aktywnym cały rok, ale jeśli jednak odkładaliśmy pierwszą wizytę w fitness klubie, koniecznie zmobilizujmy się do treningu minimum 2-3 miesiące przed wyjazdem na narty czy deskę!

Jak często powinniśmy trenować?

Oczywiście im częściej, tym lepiej, ale minimum to 2-3 razy w tygodniu po 45-60 min. Obecnie zalecaną przez trenerów dawką ruchu jest trening 6-7 razy w tygodniu po 45-60 min. Osoby trenujące regularnie mogą stopniowo zwiększać liczbę i częstotliwość treningów.

Pamiętajmy o systematyczności! Najlepiej wyznaczyć sobie określone dni i godziny, których ściśle będziemy przestrzegać. To pomoże organizmowi osiągnąć równowagę, dzięki czemu z każdym treningiem będzie łatwiej i przyjemniej ćwiczyć.

Jak i gdzie ćwiczyć?

Dla ogólnego przygotowania polecane są praktycznie wszystkie formy ruchu: rower, bieganie, aerobik, pływanie, gry zespołowe czy szybki marsz (np. nordic walking). Można też do wyjazdu przygotować się w domu, ale to wymaga dużej samodyscypliny (a tej nam zwykle brakuje).

Jeśli chcemy podejść profesjonalnie do sprawy, to zdecydowanie sugerujemy wizyty w klubie fitness.

Ćwiczenia wykonywane na zajęciach fitness typu squat (przysiad), wypad, pliée (przy tym ćwiczeniu głównie pracuje wewnętrzna strona uda) angażują wiele partii mięśniowych nóg i pośladków jednocześnie, dzięki czemu są bardzo efektywne. Jednak przy ich wykonywaniu bardzo ważna jest technika (kolano musi znajdować się nad stawem skokowym), dlatego najlepiej wykonywać je pod okiem instruktora, który zadba o bezpieczeństwo i skuteczność.

Trening na siłowni

Na siłowni poćwiczymy na specjalistycznych maszynach, które zaangażują mięśnie pracujące podczas jazdy na nartach czy desce. Nie musimy się zastanawiać co robić, ile i jak, bo z pomocą przyjdzie nam wykwalifikowany trener. W treningu narciarskim podstawowym urządzeniem jest tzw. „suwnica" (patrz galeria), na której w pozycji leżącej lub siedzącej wykonujemy przysiady z dobranym dla nas obciążeniem pod odpowiednim kątem w stawie kolanowym.

Oprócz tego przydadzą nam się maszyny „aerobowe" takie jak: bieżnie, rowerki, eliptyki, ponieważ na nich będziemy pracować nad naszą kondycją.

Trening na sali fitness

Na sali fitness warto wybrać formy, które pozwolą zbudować kondycję i wzmocnić przede wszystkim nogi i ręce. Szczególnie polecamy TBC- trening ogólnorozwojowy, budujący kondycję, wzmacniający zarówno dolne partie jak i mięśnie rąk, barków, ramion. W niektórych klubach możemy spotkać specjalnie zajęcia Ski Class, oparte są one jednak na tych samych założeniach, co TBC.

ABT, to zajęcia, na których ćwiczymy mięśnie ud, pośladków i brzucha, a na Pupomanii skupiamy się na partiach mięśniowych od pasa w dół..

Power bar, TBC, indoor cycling i nordic walking to formy, na których zrealizują się także panowie!

Power bar to ogólnorozwojowy trening ze sztangą. Indoor cycling to zajęcia na rowerach stacjonarnych spalające tkankę tłuszczową, budujące kondycję, a jednocześnie rozwijające m.in. mięśnie pośladków i nóg. Osoby lubiące zajęcia na świeżym powietrzu mogą wybrać nordic walking- spacer ze specjalnymi kijkami. Budowa kondycji, praca nóg i rąk to główne zalety tej formy ruchu.

Jak wybrać klub fitness?

Warto, aby klub oferował szeroki zakres usług, czyli zarówno bogatą ofertę form fitness jak i dobrze wyposażoną siłownię. Zwróćmy uwagę czy na siłowni możemy liczyć na pomoc profesjonalnego trenera, a na sali fitness doświadczonego instruktora. Przecież liczy się nasze zdrowie oraz efekty- a uzyskamy je pod okiem profesjonalisty, który zadba o skuteczność treningu. Już dziś zrób pierwszy krok i odwiedź fitness klub, ponieważ sezon narciarski zbliża się wielkimi krokami.

Źródło: www.zdrofit.pl

1 osób dodało "Jak przygotowa…" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Joanna Łozowska

Joanna

Warszawa

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który sport jest ciekawszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl