Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Indywidualne »
» Jak regulować oddech w czasie biegu
Który piłkarz brzydszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał
Pytanie do eksperta:

Mam 26 lat i od dawno chciałam biegać, ale miałam sporą nadwagę. Teraz sporo schudłam i chcę to urzeczywistnić. Mam jednak problem z oddychaniem w czasie biegu. W jaki sposób mogę uregulować oddech? Czy jest to zależne od czasu / długości biegu, a może tętna?

Tagi: aktywność fizyczna, bieganie, jogging, oddychanie, trening boegowy, tętno

Nasz ekspert: Bartosz Burza

Mam 22 lata i ukończyłem w tym roku studia licencjackie na kierunku Europeistyka.Obecnie studiuje C…

Ekspert radzi:

Galeria artykułu

Jeśli zrzuciliśmy już sporo kilogramów to już połowa sukcesu za nami, ponieważ pozwoli to na oszczędzenie naszym stawom kontuzji. Gdy chodzi natomiast o oddychanie to powinno ono być czymś naturalnym, nie powinniśmy myśleć o oddechu tylko starać się skupić na celu, który wyznaczyliśmy sobie na dzisiejszy trening.

Rozpocznijmy trening truchtem, a jeśli nasz oddech będzie nierytmiczny i zbyt ciężki to zróbmy przerwę na kilka mocnych wdechów i wydechów oraz przejdźmy minutę marszem i powtórzmy znowu 2-3 minuty biegu. To tak zwany marszobieg dzięki, któremu będziemy mogli dojść do 30 minut spokojnego biegu bez przerwy, zmniejszając przy tym ilość marszu, a zwiększając za każdym razem ilość przebiegniętych minut.

Jeśli szukamy odpowiedzi jak monitorować nasze treningi to najprostszym są pulsometry, które możemy założyć przed treningiem, a w trakcie jego trwania będziemy kontrolować intensywność naszego biegu. Należy wspomnieć o 3 rodzajach naszego tętna. Pierwsze z nich to tętno spoczynkowe, dzięki, któremu będziemy mogli obserwować jak zwiększa się nasza kondycja fizyczna. Nasze tętno podczas spoczynku będzie niższe wraz z upływem kolejnych przebiegniętych kilometrów. Natomiast tętno maksymalne(HRmax) posłuży nam do wyznaczeni odpowiedniej intensywności treningowej. Wystarczy od liczby 220 odjąć swój wiek np.: osoba 26 letnia posiada tętno maksymalne 194. Pamiętając, że wartości te wahają się plus/minus o 10/5 uderzeń na minutę. Nie należy też przekraczać 80% HRmax na początku przygody z bieganiem. Trening początkujących powinien wahać się od 60 % do 80% HRmax co pozwoli nam bezpiecznie poprawić naszą kondycje.

Obecnie dostępne na rynku pulsometry posiadają opcje, które ułatwiają kontrolowanie naszych treningów w łatwy sposób, jednakże starajmy się zawsze słuchać własnego organizmu bo to on jest naszym najlepszym sprzymierzeńcem podczas ciężkich i długich treningów.

 

1 osób dodało "Jak regulować …" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Aleskandra S

Aleskandra

Kraków

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz

Denver

2011-11-22 16:33

Super:D

marekk

2012-06-28 20:10

By schudnąć biegając należy być konsekwentnym oraz kontrolować swój puls podczas biegu. Wiele wskazówek można znaleźć tutaj http://trenujmadrze.pl/

maskotka

2014-10-06 11:13

Fajnie opisane, trzeba się trzymać zasad. Tak samo ważne jak postawa są odpowiednie buty, trzeba dbać o stopy. Buty typu New Balance najlepiej trzymają stopę, amortyzują uderzenia podczas biegania, sa lekkie i wygodne, a właśnie to jest najważniejsze w prawidłowym bieganiu :)

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Aktywne Pojedynki
Który piłkarz brzydszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl