Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Jak rozpoznać złamanie żebra?
Która gorzej ubrana? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Jak rozpoznać złamanie żebra?

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2011-01-21

Tagi: kontuzja, odma płucna, opaska, rehabilitacja, uraz, uraz klatki piersiowej, wypadki na stoku, złamanie żebra Zdrowa forma

Galeria artykułu

Złamanie żeber częściej dotyczy osób starszych, ale w porze zimowej jesteśmy narażeni na nie wszyscy, a w szczególności miłośnicy sportów zimowych. Złamanie żebra może być niebezpieczne i prowadzić do odmy płucnej lub krwotoku wewnętrznego, szczególnie, że często nie zdradza żadnych objawów.

Złamanie żebra jeśli nie powoduje uszkodzenia płuc lub naczyń międzyżebrowych, przebiega raczej bez powikłań. Niekiedy jednak jego złamanie może znacznie utrudniać oddychanie, spowodować krwotok z tętnicy międzyżebrowej, a nawet uszkodzić miąższ płuc i spowodować odmę.

Jak dochodzi do złamania żebra?

Złamanie żebra jest wynikiem bezpośredniego urazu – np. uderzenia w klatkę piersiową, lub pośredniego, wywołanego skurczem mięśni oddechowych, przyczepionych do żeber. W momencie, w którym dochodzi do złamania z przyczyn pośrednich, może je spowodować nawet kichnięcie lub kaszel.

Każdy z nas musi pamiętać, że złamanie żebra jest bardzo specyficzne. Dlaczego? Bo może zupełnie nie dawać o sobie znać. Wiele osób, które doświadczyły takiej kontuzji, nawet przez 3 dni nie czuły, że coś jest nie tak. Właśnie z tego powodu chorzy przychodzą do lekarza dopiero po pewnym czasie, zwykle w chwili gdy pojawiają się problemy z oddychaniem i gdy ból w miejscu uszkodzenia staje się coraz silniejszy.

Lokalizacja złamania i jej skutki

Złamaniu przeważnie ulegają żebra w części środkowej i dolnej. Na poziomie od szóstego do dziesiątego żebra, po prawej stronie znajduje się wątroba, a po lewej śledziona. Złamanie, które wystąpi w tej okolicy, może spowodować uszkodzenie tych narządów, co w efekcie prowadzi do groźnego dla życia krwotoku.

Do złamania górnych żeber dochodzi zaś przy ciężkich urazach klatki piersiowej, połączonych ze złamaniem kości obręczy kończyny górnej. Najczęstszym powikłaniem takiego urazu jest przebicie płuca, będące bezpośrednim zagrożeniem życia.

Diagnostyka złamania

Podstawowym badaniem w diagnostyce złamań jest zdjęcie rentgenowskie. Zwykle jest ono widoczne jako przerwanie ciągłości kości, czasem również z wyraźnym przemieszczeniem się obu jej fragmentów. W okolicy złamania często powstaje krwiak, powodujący pogrubienie opłucnej i jej uwypuklenie. Jednak w wypadku, gdy linia złamania przebiega prostopadle do linii padania promienia RTG, zmiany te mogą być niewidoczne na zdjęciu. Z tego powodu prześwietlenie wykonuje się w rzutach skośnych, u pacjenta w pozycji leżącej.

Leczenie złamanego żebra

Już w pierwszych godzinach po złamaniu u chorego zwykle występuje ból, który nasila się wraz z oddychaniem. Z tego powodu często osoba dotknięta złamaniem jest ograniczona ruchowo i ma problemy ze złapaniem tchu. W miejscu złamania pojawia się bolesność dotykowa, a czasami dochodzi również do tzw. odmy podskórnej – jej objawem jest słyszalne trzeszczenie, które świadczy o skaleczeniu płuca i gromadzeniu się powietrza pod skórą.

Gdy doszło do złamania, choremu należy jak najszybciej założyć opaskę uciskającą klatkę piersiową (zrobioną choćby z elastycznego bandażu). Zakładamy ją okrężnie, na wysokości złamania. U osób w podeszłym wieku trzeba zachować szczególną ostrożność, bowiem zbyt silne jej nałożenie może spowodować problemy z oddychaniem. Po tej czynności, chorego należy jak najszybciej przewieźć do szpitala.

Jeżeli złamane zostało tylko jedno żebro i nie doszło do powstania odmy, lekarz zwykle przepisuje pacjentowi środki przeciwbólowe, przeciwkaszlowe oraz nakazuje stosowanie opaski elastycznej. Jeżeli doszło jednak do uszkodzenia płuca z odmą, chory natychmiast zostaje skierowany do szpitala, w którym wprowadza się odpowiednie leczenie. Zwykle polega ono na drenażu klatki piersiowej oraz sztucznej wentylacji.

Źródło: mamzdrowie.pl

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz

eluchna 54

2012-04-26 16:28

Jak to jest,jeden lekarz przy złamaniu IX żebra kazał braćtabletki na kaszel,a drugi jak najwięcej odkasływać.Jak pacjent ma się w takiej sytuacjii zachować?Tu czytam,że należy się lekko zabandażować,a mi lekarz tego zabronił.Kogo się w takich sytuacjach słuchać?

tomi

2015-03-13 08:19

witam mnialem nie dawno złamane 5 zeber poszlem do lekarza okazało się ze nie mam zadnej odmy ani nic dostlem tylko leki przeciw bolowe i mniale lezec kilka dni jak naj mniej się ruszac bo mnialem złamane 2 mni od kregoslupa no i oszczedzac się ok mniecha nie dzwigac ani nic ale po lekach nie bolało ale zadnej opaski jak pisza uciskowej z bandaża nie wolno nosic bo sciskamy i tylko to szkodzi dochodzi do przemieszcenia nawet a po za tym sciskamy organy wewnętrzne z kilkoma lekarzami to kontaktowałem i kzdy mowi żeby nie bandazowac się tylko jak naj mniej ruszac

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która gorzej ubrana? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl