Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Indywidualne »
Jak zacząć
» Jak rzucać kulą do kręgli – celność
Który lepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Jak rzucać kulą do kręgli – celność

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2009-11-06

Tagi: jak dopasować kulę do kręgli, jak grać w kręgle, kręgle, kula do kręgli

Galeria artykułu

Jak dobrze rzucać kulą do kręgli? Celnie oczywiście! Żeby poprawić celność swoich rzutów, warto rozumieć jak wygląda trajektoria kuli toczącej się po torze.

Poza tym, wiedząc, na czym polega rzut kulą, możemy korygować własne błędy i grać coraz lepiej. Z pewnością zdarza ci się rzucać kulą i mieć wrażenie, że to będzie idealny rzut, ale w miarę upływu czasu kula zaczyna zbaczać z kursu... Co poszło nie tak?

Jest wiele sposobów na jakie kula może trafić w kręgle: może potoczyć się prosto, może potoczyć się lewą lub prawą stroną toru, może się potoczyć łukiem. Musisz sobie dobrze przemyśleć, jaki ma być, albo jaki może być tor twojego rzutu. Obierz sobie dwa punkty na torze: startowy i końcowy oraz dodatkowy gdzieś po środku.

Pierwszym z nich może być linia rzutu. Jak używać linii rzutu, żeby ocenić, w którym miejscu znajduje się kula, podczas gdy ty masz wzrok utkwiony w kręglach? Kluczem są buty do kręgli - śliskie buty do kręgli. Każdy tor do gry w kręgle zbudowany jest z paneli z posklejanych cienkich listewek. Dokładnie jest 39 takich cienkich, pionowo ułożonych obok siebie listewek. Praworęczni liczą listewki od prawej, leworęczni od lewej. Dla przeciętnego gracza kula wyląduje na 7 listewce od wewnętrznej strony buta. W zależności od postury gracza ta liczba może się zmieniać. Z czasem opanujesz umiejętność rozpoznawania, na której listewce od ślizgającego się buta znajduje się kula podczas rzutu, i na której listewce wyląduje, i kiedy dokładnie wypuściłeś ja z ręki.

Trochę dalej niż 2 metry od linii rzutu znajdują się kropki. Taka sama odległość dzieli kropki od strzałek. Jeden rząd kropek znajduje się prawej stronie toru, a drugi po lewej. Po lewej stronie kropki znajdują się kolejno na listewkach numer 3, 5, 8, 11 i 14. Po prawej: 26, 29, 32, 35 i 37. Zwracając baczną uwagę na kropki i listewki, możesz zaobserwować położenie kuli w połowie drogi do strzałek.

W odległości pięciu metrów od linii rzutu znajduje się siedem strzałek. Pierwsza strzałka zaczyna się na piątej listewce i powtarzają się, co pięć listewek aż do 35 listewki. Widząc dokładnie położenie kropek i listewek na torze możesz lepiej wizualizować planowaną drogę dla kuli. Stosowanie tych punktów na torze na wymaga praktyki. Początkowo musisz obserwować trajektorię kuli podczas różnych rzutów. Następnie musisz przeanalizować, których po kolei miejsc powinna dotknąć kula, żeby potoczyć się w zaplanowanym kierunku. Nie brzmi to może zbyt łatwo, ale jest to wiedza teoretyczna, której jedyną wartością jest przełożenie jej na praktykę.

3 osób dodało "Jak rzucać kul…" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
A G

A

Warszawa

Daniel N.

Daniel

Warszawa

asiek m.

asiek

Warszawa

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz
asiek m.

asiek

Warszawa

2009-11-11 16:25

może poprawie moją skuteczność w rzucie kulą do kręgli i następnym razem jak pójdę ze znajomymi zabłysnę super celnością;)

Brendi

2012-11-02 19:32

Dla ciekawskich, którzy chcieliby sobie obliczyć prędkość rzutu :) http://www.liczby.pl/kalkulat…

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który lepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl