Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Wodne »
» Jak wygrywać 50m dowolnym
Której lepiej w miniówce? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Jak wygrywać 50m dowolnym

Pływacy.com
Data publikacji: 2012-04-30

Tagi: 50 metrów dowolny, nathan adrian, pływanie, styl dowolny

Po ostatnim sukcesie Nathana Adriana w Indianapolis przyjrzyjmy się jego sposobom na szybkie pływanie na dystansie połowę krótszym...

Galeria artykułu

50m dowolnym

Wierzcie lub nie, ale pięćdziesiątka kraulem to coś więcej niż szybkość do potęgi. Skupienie na szczegółach i nieskazitelna techinka to tylko dwa składniki sukcesu. Tym razem, Nathan Adrian, olimpijczyk i rekordzista USA na 50 jardów dowolnym(i ostanio pogromca Phelpsa na setkę kraulem), oraz Brett Hawke, australijski olimpijczyk i główny trener uniwersytetu w Auburn przedstawią swoje dziesięc kroków do zrealizowania w treningu i wyścigu na pięćdziesiątkę dowolnym...

TRENING


Nathan: Ćwicz technikę/taktykę oddychania podczas pływania szybko. Jeśli oznacza to brak oddechu, powinieneś pływać ćwiczebne 50 bez oddechu. Jeśli bierzesz jeden oddech na drugiej 25-tce, rób tak samo na treningu. Nie ma sensu ćwiczenia wyścigu jeśli nie zamierzasz postępować tak samo pod koniec sezonu.

Brett: Stawiaj siebie w sytuacjach rywalizacji podczas ćwiczeń, tak by móc sprawdzić swój postęp pod presją. Każde powtórzenie jest szansą do pobicia osoby obok i zwyciężanie staje sie nawykiem. Staraj się pływać idealną techniką jak często jest to mozliwe, by w momencie wejścia na wysokie obroty technika pozostała taka sama jak podczas ćwiczeń.

Nathan: Bądź otwarty na sugestie. Zawsze jest coś do poprawy i nikt nie ma idealnej techniki. Słuchaj swojego trenera i dopytuj jak oczyscić technikę i wdrażaj ich rady w twój sposób bycia w wodzie, by znaleźć technikę w której czujesz się komfortowo.

Brett: Rozbierz 50 dowolnym na części pierwsze i doskonal każdy element. Start, nawrót, ilość ruchów na długość basenu, temp, długość kroku, ułożenie ciała, finisz. Pracuj nad każdym elementem osobno, potem składaj razem.

Nathan: Podczas treningu staraj się ćwiczyć najskuteczniejszą technikę z możliwych. Taka technika charakteryzuje się najmniejszą ilością zbędnych ruchów. Od momentu wejścia do wyjścia z wody twoja dłoń powinna pchać cię tylko do przodu". Próbuj dążyć do tego by ograniczyć ruchy na boki i góra-dół.

WYŚCIG

Brett: Skup się na swoim torze. Nie rozgrywaj wyścigu z osobą obok. Najlepszym sposobem na to jest patrzenie na swój tor przed startem i odcięcie się od wszystkiego wokół. Możesz nawet osłonić dłońmi oczy z boku by widzieć tylko do przodu. Teraz wyobraź sobie wyścig na jednotorowym basenie!

Nathan: Trzymaj się swojej taktyki. Dużo ludzi pyta mnie o radę co robić w dniu lub na minuty przed wyścigiem na 50m. Jeden z największych błedów popełnianych przez pływaków polega na tym, że można coś poprawić w dniu wyścigu. Jest dokładnie odwrotnie. Tylko ciężka praca na treningu może coś zmienić, i tylko oszukujesz się jeśli myślisz, że jakaś rada ode mnie może uczynic cię szybszym.

Brett: Wiekszość pływaków uważa, ze muszą być nabuzowani przed wyścigiem. Sprawdziłem, że jeste zupełnie odwrotnie. Im bardziej zrelaksowany jesteś tym szybciej płyniesz. Weź głęboki oddech zanim wystartujesz.

Nathan: Nie trać ducha i baw się. Pływanie jest znacznie prostsze, gdy jesteś zadowolony i lubisz to wszystko. Nie przejmuj się, gdy ci nie wychodzi. Pomyśl o tym jak o szukaniu sposobu na szybsze pływanie 50m.

Brett: Nie musisz sie starać pływać szybko, po prostu pływaj szybko. Niech trening zadziała i pozwól sobie płynąć szybko. Kontroluj tempo i dłogość kroku, a bedziesz zdziwiony o ile szybciej płyniesz z mniejszym wysiłkiem.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Której lepiej w miniówce? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl