Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Drużynowe »
» Jak zostać idealnym rozgrywającym
Który sport jest ciekawszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Jak zostać idealnym rozgrywającym

Autor: Przemek Lamparski  Data publikacji: 2009-09-14

Tagi: piłka, rozgrywający, siatka, siatkówka, wystawa, wystawiający

Galeria artykułu

Wystawiający - rozgrywający, czyli "reżyser" gry całego zespołu. Jest to najczęściej najlepszy technicznie zawodnik w całej drużynie. To właśnie od niego zależy jak zagra drużyna. Osoba na tej pozycji musi wyróżniać się inteligencją, kreatywnością oraz powinna mieć podzielną uwagę. 

Im bardziej doskonalimy te umiejętności, tym mniejsza jest szansa na to, że partner z zespołu zostanie zablokowany bądź nie skończy ataku. Jeżeli dołączymy do tego genialną technikę, możemy stać się doskonałym rozgrywającym. 

Kilka ćwiczeń, które pomogą nam doskonalić siatkarską profesję: 

- Podczas treningu używamy różnych rodzajów piłek. Najlepiej rozpocząć od piłki najlżejszej czyli standardowa piłka do siatkówki. Po pewnym czasie zmieniamy na cięższą - piłkę do koszykówki kończąc na piłce lekarskiej (ok. 2kg). Ćwiczenie to ma na celu wzmocnienie nadgarstków i palców dzięki czemu nasze wystawy będą mogły być bardziej precyzyjne, a także będziemy mogli posłać je dalej

- Drugim zajęciem jest odbijanie piłki w jeden punkt. Najlepszym sposobem jest znalezienie dogodnego punktu np. na ścianie. Powinien znajdować się on na wysokości około 50cm nad nasza głową. Odbijając piłkę przez pewien czas doskonalimy technikę i celność podania.  

- Odbijanie piłki w dwójkach. Tutaj jest wiele możliwości. Pierwszą opcja jest taka, iż jedna osoba stoi a druga klęczy. Wiadomo, że nie zawsze przyjmujący dostarczą rozgrywającemu doskonałą piłkę do wystawy dlatego ten zmuszony jest do wystawiania z ekstremalnych pozycji.  

- Odbijanie piłki podczas leżenia, siedzenia, stania nad głową na wysokość około 50 cm. Dobrą alternatywą jest także odbijanie piłki nad głową podczas marszu. 

- Pompki na palcach czyli kolejny trening wzmacniający palce i nadgarstki. 

- Przysiady z obciążeniem. Dodatkowe kilogramy, które powinny znaleźć się w okolicach barków przyśpieszą rozwój mięśni łydek, stawów skokowych oraz mięśni ud. Trening rozgrywającego nie ogranicza się do ćwiczeń, które mają na celu wzmocnienie nadgarstków i placów. Oczywiście pomaga nam to w doskonaleniu techniki, jednakże dobra wystawa powinna rozpoczynać się od stóp. Nie pracujemy samymi rękoma powinniśmy zaangażować całe ciało, aby móc osiągnąć pożądany cel jakim jest idealna wystawa. Podczas wystawy powinniśmy mieć lekko ugięte kolana. Kiedy piłka zbliża się do naszych dłoni rozpoczynamy wyprost dzięki czemu osiągamy większą dynamikę oraz moc wystawy.  

Wszystkie przedstawione ćwiczenia mają na celu doskonalenie techniki, a także rozwój fizyczny zawodnika. Jeżeli wcześniej nie trenowaliśmy w taki sposób, to po kilku tygodniach regularnego treningu możemy zauważyć duże efekty w postaci dokładnego dogrania piłki, oraz będziemy mogli się poszczycić celnym rozegraniem z kilkunastu metrów. 

8 osób dodało "Jak zostać ide…" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Anna Mróz

Anna

Wrocław

Tomasz Zawodniak

Tomasz

Wrocław

Adam Małecki

Adam

Kraków

Piotr Brodowski

Piotr

Radom

Kuba Zając

Kuba

Brzozów

Filip Wincent

Filip

Warszawa

Karolina J.

Karolina

Łódź

Przemek Lamparski

Przemek

Lidzbark

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz
Maciek Michalak

Maciek

Łódź

2009-09-17 08:55

Bardzo ciekawy artykuł.
Widzę, że twój pierwszy :)

GRATULACJE i oby tak dalej.

Pozdrawiam.

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który sport jest ciekawszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl