Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Turystyka »
Jak zacząć
» Jak zostać przewodnikiem górskim
Które wydarzenie ważniejsze? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Jak zostać przewodnikiem górskim

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2008-09-22

Tagi: egzamin, koszty, przewodnik górski, szkolenie, wycieczki, wymagania Turystyka

Galeria artykułu

PRZEWODNICTWO - FACH NIE DLA KAŻDEGO


W Polsce ze względu na miejsce prowadzenia wycieczek po górskich szlakach wyróżniamy przewodników tatrzańskich, beskidzkich i sudeckich. Zakres wymagań jaskie osoba musi spełniać ubiegając się o taką posadę określa ustawa o usługach turystycznych z dnia 29 sierpnia 1997 roku. Pełnoletniość, dobry stan zdrowia i niekaralność to tylko podstawowe wymagania. Dochodzi do tego szkolenie, praktyka i zdany egzamin. Na dobrego przewodnika nakłada się szereg cech osobistych, charakteru i osobowości. Powinien on być wykwalifikowanym turystą, oświatowcem, wychowawcą czy nawet miłośnikiem krajoznawstwa. Powinien zarażać swoją pasją i z zainteresowaniem przekazywać swoją wiedzę. Choroby kardiologiczne, układu oddechowego, lęk przestrzeni i wysokości dyskwalifikują  potencjalnego, kandydata tak samo jak brak umiejętności nawiązania dialogu z grupą. Nie każdy może zostać dobrym przewodnikiem górskim. I całe szczęście bo gdyby było inaczej, straciliby na tym nie tylko ludzie, ale przede wszystkim góry.

SZKOLENIE
Szkolenia dla przewodników górskich są prowadzone przez koła PTTK, organizacje studenckie lub firmy i bura podróży, które mają zezwolenia marszałka danego województwa. Sam kurs dzieli się na część teoretyczna i praktyczną. Wykłady, na ogół prowadzone są przez pasjonatów danej dziedziny, mają na celu przekazanie wiedzy teoretycznej m. in. z historii i topografii regionu, przyrody, zabytków, umiejętności planowania tras i wielu innych. W części praktycznej kandydat będzie musiał zmierzyć się w oko w oko z rzeczywistością górską w wyjazdach szkoleniowych. Będzie doskonalił umiejętności posługiwania się mapą i kompasem, oraz sposób wysławiania się do publiczności. Oprócz tego powinien zapoznać się ze sprzętem zimowym; rakietami śnieżnymi czy narciarstwem zjazdowym i biegowym. Kandydaci na przewodników tatrzańskich przejdą jeszcze kurs wspinaczki skałkowej oraz nabędą umiejętności prowadzenia ludzi po eksponowanym terenie.

EGZAMIN
Egzamin wewnętrzny obejmuje wiedzę z umiejętności praktycznych oraz niemałą wiedzę teoretyczną.  W przypadku zajęć prowadzonych przez studenckie koła przewodnickie, po zakończeniu kursu uzyskuje się tytuł studenckiego przewodnika górskiego klasy III - nie daje on uprawnień do wykonywania zawodu przewodnika. Aby móc pracować jako przewodnik górski, należy zdać egzamin przed państwową komisją egzaminacyjną. Trzeba jednak czekać dwa lata od momentu rozpoczęcia szkolenia, bo tyle trwa sam kurs.
Egzamin państwowy trwa trzy dni. Aby spotkać się osobiście z komisją na egzaminie ustnym najpierw trzeba zdań egzamin pisemny na co najmniej 60% punktów. W trakcie egzaminu ustnego losuje się pytania i otrzymuje 20 min. na przygotowanie odpowiedzi. Po tym czasie zostaje nam tylko zachwycenie komisji swoja wiedzą i przebojowością. Jeśli przebrniemy pomyślnie przez pierwszy dzień zostaniemy dopuszczeni do części  praktycznej, która trwa dwa dni. Drugiego dnia będziemy musieli się wykazać umiejętnością pilotowania autobusu oraz znajomością zabytków, a trzeciego dnia dopiero zostanie sprawdzona znajomość trasy i umiejętność  panowania nad grupą. Przewodników tatrzańskim czeka jeszcze w tym dniu sprawdzian skałkowy.

KOSZTY
Cena kursu przewodnickiego wynosi od 200zł - jeśli jest on prowadzony przez koła studenckie do  ok. 4000 zł za kurs tatrzański. Do tego trzeba wliczyć jeszcze koszty wyjazdów; transportu, zakwaterowania i wyżywienia oraz koszty własnego sprzętu jaki trzeba posiadać na szkoleniu wspinaczkowym. Sam dobry kask kosztuje w granicach 150-200 zł. Państwowy egzamin to wydatek 300 zł nie licząc kosztów wynajęcia autokaru, który kandydat będzie pilotował podczas drugiego dnia egzaminu (ok. 120 zł)

2 osób dodało "Jak zostać prz…" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Klaudia Dzik

Klaudia

Kraków

Dariusz Rybi

Dariusz

Górny Mokotów

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Które wydarzenie ważniejsze? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl