Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Indywidualne »
» Jak zrobić latawiec - budowa latawca
Który lepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Jak zrobić latawiec - budowa latawca

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2010-04-28

Tagi: budowa latawca, latawce, latawiec

Galeria artykułu

Aby zrobić latawiec trzeba przede wszystkim ustalić z jakich materiałów chcemy go przygotować. Latawiec musi być jednocześnie lekki i wytrzymały, by mógł latać i bezpiecznie lądować. Budowa latawca to przyjemne zajęcie, w które można zaangażować całą rodzinę.

Najprościej jest zbudować tradycyjny latawiec w kształcie diamentu (deltoidu). Potrzeba do tego dwóch listewek złożonych razem w kształt krzyża. Dłuższa część powinna być mniej więcej dwa razy dłuższa od krótszej. Dzięki temu można uzyskać odpowiedni kształt, pozwalający latawcowi dobrze latać. Listewki najlepiej połączyć kawałkiem drutu tak, by krzyżowały się w 1/3 długości dłuższej.

Po zrobieniu formy krzyża, należy zrobić delikatne poziome nacięcia na końcach kijów. Następnie przez wszystkie te wyżłobienia przewleka się żyłkę, mocny, ale cienki sznurek lub linkę wędkarską. Należy ją napiąć i zawiązać u dołu krzyża, by całość przypominała kształt diamentu.

Wyjazdy studenckie


Teraz można przyczepić zewnętrzny materiał. Używa się mocnego, ale lekkiego papieru (np. pakowego), plastyku (folia) lub innego tworzywa o podobnych właściwościach. Materiał ten nazywa się czasami skórą latawca i pozwala na złapanie wiatru i wysoki lot.
Jeśli chce się pomalować swój latawiec na ładny kolor lub wyrysować ciekawy wzór, należy to uczynić przed przyczepieniem materiału do ramy. Skóra musi być przycięta do kształtu i rozmiaru latawca (z odrobiną ekstra na zakładkę). Najlepiej przymocować ją do ramy mocnym klejem, taśmą lub ewentualnie zszywaczem.

Latawiec jest prawie gotowy. Pozostało przymocowanie sznurka. Wiąże się go do obu końców poprzeczki (wzdłuż szerokości) i napina tak by utworzył się swego rodzaju łuk (uwaga by nie złamać listwy!). Podobnie należy zrobić na długości latawca. Następnie w miejscu przecięcia tych dwóch linek dołącza się główną, prowadzącą. Sznurki te pozwalają na kontrolę latawca w czasie lotu. Na koniec na dłuższym końcu krzyża, wiąże się ogon długości około metra, będący paskiem z lekkiego materiału.

Warto mięć długi sznurek, który umożliwi latawcowi jak najwyższe loty.

fot. ronnie44052 @ flickr

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który lepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl