Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Inne »
» Jedz ryby, będziesz zdrowy!
Która dziennikarka sportowa piękniejsza? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Jedz ryby, będziesz zdrowy!

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2015-10-28

Tagi: ciało, zdrowa forma, żywienie

Ryby to źródło niezwykle wartościowych składników. Chociaż mówi się o ich cudownym działaniu, w Polsce ciągle nie cieszą się dużą popularnością. Warto jednak zainteresować się ich właściwościami i spożywać nie tylko w Święta.

Galeria artykułu

Warto jeść, dla zdrowia

Powodów, dla których powinno spożywać się ryby jest wiele. Wymienienie ich zajęłoby sporo miejsca i czasu, dlatego warto skoncentrować się na tych najważniejszych.

Po pierwsze, udowodniono, że spożywanie ryb zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami zawarte w rybach kwasy omega-3 przyczyniają się do zahamowania rozwoju komórek nowotworowych, m.in. prostaty, jelita grubego, płuc i piersi. Ponadto, działają przeciwzapalnie. Ich regularne spożywanie przyczynia się do obniżenia ryzyka wystąpienia chorób takich jak: miażdżyca, arytmia serca, schorzenia reumatologiczne. Pozytywnie wpływają na układ krwionośny. Obniżają ciśnienie krwi oraz poziom złego cholesterolu. Ryby to również produkt, który zapobiega anemii i wspomaga prawidłowy rozwój. Dzięki bogactwu witamin (głównie A i D) oraz składników mineralnych ryby dostarczają organizmowi cennych składników potrzebnych do dobrego i prawidłowego funkcjonowania.

Co więcej, przyczyniają się do rozwoju zdolności umysłowych oraz do poprawy pamięci. Zawarte w rybach kwasy omega-3 sprzyjają rozwojowi umysłowemu. Warto zatem wzbogacić w ten produkt menu swojego dziecka.

Spożywanie ryb zaleca się zwłaszcza kobietom w ciąży. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami dzieci matek spożywających ryby w okresie ciąży wykazywały się większymi zdolnościami umysłowymi, werbalnymi i socjalnymi. Również osoby borykające się ze stanami depresyjnymi powinny wprowadzić ten produkt do swojego menu. Dowiedziono, że ryby działają antydepresyjnie i pomagają w walce z odczuwaniem problemów natury emocjonalnej.

Warto również podkreślić, że ryby to idealny produkt dla osób będących na diecie. Polecane są w niemal każdym menu przeznaczonym dla odchudzających się osób.

Uwaga na...

Mimo wielu drogocennych właściwości trzeba uważać. Jak we wszystkim, trzeba mieć umiar i wiedzieć, że obok wielu plusów, mogą znajdować się też jakieś minusy. Takim rybnym minusem są dioksyny, a wśród nich metylortęć, znajdujące się w tkankach ryb. Ich obecność wynika z zanieczyszczenia wody i atmosfery. Niezdrowe substancje dostają się do wnętrza zwierzęcia, a później przy spożyciu, trafiają do naszego organizmu.

Jednak plusy przeważają minusy i warto wzbogacić dietę o ryby. W starciu z mięsem, to właśnie one zdobywają tytuł zwycięzcy.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która dziennikarka sportowa piękniejsza? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl