Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Jedz wolniej, zyskaj smak i zdrowie
Który sportowiec lepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Jedz wolniej, zyskaj smak i zdrowie

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2015-04-20

Tagi: dieta, zdrowa forma, żywienie Zdrowa forma

Dzisiejszy świat to ciągły pęd. W biegu zapominamy o tym, co naprawdę ważne. Często brakuje czasu na przyjemności, a nawet podstawowe czynności. Spożywanie posiłków w krótkiej przerwie między wykonywanymi zadaniami to już norma. Jednak, jedzenie w biegu nie sprzyja. Warto zatem zwolnić i delektować się smakiem.

Galeria artykułu

Jedz wolno, poczuj różnicę

Zgodnie z zapewnieniami naukowców mózg człowiek potrzebuje około 15 minut na to, by dotarł do niego sygnał informujący, że organizm nie jest już głodny. Tym samym, jedząc szybko, spożywamy większe ilości pożywienia, co wiąże się z dużą ilością kalorii, które oczywiście odbijają się na naszej wadze. Wolne jedzenie, długie przeżuwanie sprawia, że uczucie sytości zyskujemy już w trakcie posiłku i nie potrzebujemy dodatkowych kęsów, by się najeść. Wolne spożywanie posiłku przyczynia się również do poprawy trawienia. Jedząc bez pośpiechu, gryząc dokładnie,przyspieszamy procesy trawienne, dzięki czemu pokarmy nie zalegają przez długi czas w żołądku. Zmniejszenie tempa w czasie jedzenia to także pozwolenie sobie na odczuwanie większej przyjemności. Spokojne jedzenie to chwila dla siebie, która jest niezwykle ważna w codziennej gonitwie. Jest to również możliwość dokładanego poznawania i delektowania się smakiem, który ciężko poczuć jedząc szybko.

Jak zwolnić?

Bardzo ciężko zmienić swoje nawyki i kontrolować tempo spożywania pokarmu. Warto zatem skorzystać z kilku technik, które pozwolą zwolnić. Po pierwsze, skupienie się w trakcie posiłku jedynie na jedzeniu. Wykonywanie innych czynności (np. czytanie gazety, oglądanie telewizji) rozprasza nas i nie pozwala skupić się na danej czynności. Nie kontrolujemy wtedy szybkości naszego jedzenia, nie myślimy o tym czy czujemy już sytość. Warto również spożywać posiłek kęs po kęsie, dokładnie gryząc i przeżuwając. Należy również pamiętać o tym, by po każdym kęsie odkładać widelec, łyżkę lub kanapkę na talerz. Pozwoli to uniknąć machinalnego wkładania do ust kolejnej porcji pożywienia, zanim zdążymy przełknąć wcześniejszy kęs.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz

Ewa

2015-04-23 11:08

Jedząc powoli szybciej odczujemy najedzenie to fakt. Ale co zrobić jeśli między posiłkami poczujemy głód? Ja mam sposób taki, że zamiast spijać litry wody to jem jabłka. Poczytałam trochę między innymi tu http://zipnews.pl/20150314154… i wiem, że jabłka jako niskokaloryczne nie spowodują tego, że przytyję :)

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który sportowiec lepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl