Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Indywidualne »
» Kinesiology Taping
Która para piękniejsza? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Kinesiology Taping

Autor: Sławomir Cygler  Data publikacji: 2010-02-05

Tagi: bóle mięśni i stawów, fizjoterapia, kinesiology taping

Galeria artykułu

Powyższym terminem określa się specjalną terapię urazową, stosowaną przez fizjoterapeutów w leczeniu bólów mięśni oraz stawów. Metoda ta jest stosowana coraz częściej, zwłaszcza wśród sportowców. Poniżej prezentujemy wywiad z Pawłem Zimoniem, - specjalistą od Kinesiology Taping.

Sławomir Cygler: Czym jest Kinesiology Taping?

Paweł Zimoń: Jest to terapia urazowa, stosowana od pewnego czasu przez światowych fizjoterapeutów, w Polsce natomiast od przeszło 3-4 lat. Na arenach sportowych często widzimy różnokolorowe taśmy, ponaklejane na ciała zawodników. Metodę tą stosuje się także u naszych reprezentantów, co było widoczne chociażby podczas mistrzostw świata w Berlinie w zeszłym roku. Jest to bardzo szybka i skuteczna metoda leczenia, pozwalająca na odciążenie miejsc, z których pochodzi ból oraz przywrócenie prawidłowych funkcji mięśni oraz stawów. Buduje na nowo ruchomość stawu, nie zaburzając przy tym całego cyklu ruchowego, który mamy naturalnie zakodowany w naszym organizmie, i na który pracujemy praktycznie odkąd zaczynamy chodzić.

Jak wygląda samo oklejanie, na czym to polega?

Dla laika jest to po prostu naklejenie kawałka kolorowej taśmy na nogę, czy szyję. Dla profesjonalisty oznacza to szereg analiz, które musi wykonać wcześniej. Samo naklejenie taśmy jest tylko tego efektem. Jeżeli jest to dobrze zrobione, daje natychmiastowy rezultat.

Jak może wyglądać  taka wizyta u specjalisty?

Mi zajmuje to minimum godzinę, ponieważ wiąże się to z dokładną analizą  miejsca bólowego. Muszę wiedzieć, jak ból się rozchodzi - czasem za pomocą metod typu stymulacja mięśni, żeby sprawdzić dokładne miejsca spustowe, które bardzo często są przyczyną bólu.

Na czym polega specyfika samej taśmy?


Parametrami jest bardzo zbliżona  do ludzkiej skóry. Pod względem rozciągliwości, grubości, przepuszczalności powietrza. Nie powoduje również reakcji alergicznych. Najważniejszą jej właściwością jest rozciągliwość, 130-140% - nie przeszkadza ona nam w normalnym funkcjonowaniu,  praktycznie jej nie czujemy.

Jaka jest skuteczność tej metody?

Można powiedzieć, że praktycznie 95 procentowa i natychmiastowa.  Jeżeli ktoś ma doświadczenie i pojęcie o fizjoterapii, praktycznie nie może komuś nie pomóc.

Czy to wiąże się  z częstymi wizytami, czy wystarczy raz nakleić taśmy?

Samo przyklejenie plastra jest tylko jednym z elementów leczenia. Wiąże się to również z innymi zabiegami, typu masaże i ćwiczenia. Plaster pozwala człowiekowi czasem stanąć na nogi, a czasem po prostu wykonywać ruchy, których bez plastra nie był w stanie wykonać.  Dlatego jeżeli jest to uraz np. mięśnia czworogłowego, który uniemożliwia wykonywanie przysiadów czy zginań, to automatycznie należy go wzmocnić. Dobrze jest wykonywać również ćwiczenia po założeniu plastra, które wzmocnią daną strukturę podjętą urazem, aby takie kontuzje się nie powtarzały. Czasem są to cztery, pięć wizyt, czasem wystarczą już dwie. Wszystko zależy od pacjenta i tego na czym polega jego uraz.

Zdarzyło się że "okleiłeś kogoś",  a on od razu stanął na nogi?


Bardzo często tak bywa, praktycznie co drugi przypadek tak wygląda. Ktoś ze sportowców robi za dużo brzuszków i obciąża kręgosłup. Nadwyręża sobie lędźwie tak,  że nie jest w stanie się podnieść, a po plastrowaniu jest w stanie normalnie funkcjonować. Po MŚ w karate, Paweł Piepiora miał tak przykurczony mięsień piersiowy i mięśnie przedramion, że nie był w stanie normalnie oddychać. Chodził przygarbiony, jakby był 80 letnią babcią. Po krótkim masażu i plastrowaniu zwiększającym trofikę, mógł już normalnie oddychać.

Jest w tym troszkę magii dla laika, - dostaje kawałek plastra i może normalnie chodzić , jednak na tym polega fenomen kinesiology tapingu.

Plastry nie przeszkadzają przy treningu?

Nie, jest to jedna z największych zalet kinesiology tapingu, - tej taśmy praktycznie nie czujemy. Czasem się spotykam z sytuacją, w której gdy okleję pacjenta, spotykam się z nim np. za tydzień, a on mówi „a wie pan, już to sobie ściągnąłem, bo coś się odklejało”. Patrzę, a on ma jeszcze jeden plaster na plecach i nawet się nie zorientował. „Kolorowe plastry” są naprawdę doskonalą metodą leczenia i to w każdej dyscyplinie sportu!

Rozmawiał Sławiomir Cygler

3 osób dodało "Kinesiology Ta…" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Filip Golarz

Filip

Warszawa

Bartłomiej Klecha

Bartłomiej

Kłobuck

Łukasz Ś.

Łukasz

Augustów

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz
Oleg Stachnik

Oleg

Toruń

2010-02-08 08:46

"Po MŚ w karate, Paweł Piepiora miał tak przykurczony mięsień piersiowy i mięśnie przedramion, że nie był w stanie normalnie oddychać."
:D:D:D - myślę że szczególnie mięsień przedramienia mu w oddychaniu szczególnie przeszkadzał :D:D

Bartłomiej Klecha

Bartłomiej

Kłobuck

2010-02-12 11:29

Ja osobiście ukonczyłem tego typu kurs dla fizjoterapeutów i osób z branzy medycznej lekarzy itp. Tak ból ustępuje w niektórych przypadkach odrazu,a w niektórych przypadkach trzeba trochę więcej czasu poświęcić na aplikowanie Kinesio Tapingu ale również jako dodatek na podtrzymanie walorów innych zabiegów.Np. masażu leczniczego czy innych zabiegów fizjoterapeutycznych.

Bartłomiej Klecha

Bartłomiej

Kłobuck

2010-02-12 11:44

A wiedzę można zdobyć na kursie ,który prowadzą Ireneusz Hałas Kinesiology Taping Instructor,Tomasz Senderek Kinesiology Taping Instructor, Zbigniew Śliwiński Kinesiology Taping Instructor.Osobiście polecam I.Hałasa ,gdyż byłem u niego na kursie i bardzio mi się podobało.Pozdrawiam! Polecam http://www.kinesiologytaping.…

Karol B

Karol

Kraków

2010-08-10 22:38

Poleci ktoś dobrych specjalistów od Kinesiology Taping w Krakowie?

maryyy

2011-04-01 18:08

Tak Panie "olequ" mięsień piersiowy większy jest jednym z głównych mięsni wspomagających oddychanie i bardzo często jego przeciążęnie i bolesność ogranicza ruchomość klatki piersiowej i ogranicza oddychanie

Tomasz Gać

Tomasz

Warszawa

2011-04-02 09:52

Taping żeczywiście daje ciekawe rezultaty zwłaszcza przy wchłanianiu obrzęków, natomiast nie przeceniałbym tej metody... Ważne abyśmy dobrze zrozumieli ideę Tapingu. Kwestią kluczową jest fakt, że taśmy nie stabilizują...to co robią to ucisk na mechanoreceptory wokół stawów, co sprawia, że rośnie nam świadomość danej części ciała, przez co zwracamy na nią większą uwagę a mięśnie w sąsiedztwie danego stawu są lepiej bodźcowane.
Zawszenpowinniśmy dążyć do jak najszybszego sprawnego funkcjonowania bez plastrów i nie powinniśmy dopóścić do uzaleznienia pacjenta od tej metody terapii.
www.trening-indywidualny.pl

Bartłomiej Klecha

Bartłomiej

Kłobuck

2011-04-04 23:42

Jest wiele opcji używania plastrowania. Nnapewno dobry terapeuta będzie wiedział jak ma ich użyć i kiedy może je zastosować. Wdrożenie tego typu "zabiegów" przyspieszy fukncje regeneracjii organizmu, kiedy pacjent uzyska pozytywny efekt np. zakres ruchomości w danym dniu poprawił się u pacjenta pod wpływem zabiegów fizykalnych połączonych z ćwiczeniami (terapia manualna, PIR ,techniki specjalne w kinezyterapii itp)tak zwanym" KOPLEKSOWYM DZIAŁANIU "z przyczyn strukturalnych i chcemy utrzymać efekt tkankowy (przyzwyczaić struktury do tego zakresu by pacjent nie wracał do wcześniejszego stanu ) jest to super technika. Zgodze się z tym ,że nie powinniśmy dopuszczać do "uzależnienia" ,przyzwyczajenia pacjenta do tego typu "wpomagaczy" i to jest tylko na czas "naprawy", regeneracji danych uszkodzeń. Dlatego dobry terapeuta (fizjoterapeuta itp.) ,napewno umiejętnie włączy plastrowanie do swojej terapii (NIE W KAŻDEJ!) Pośpiech gubi i należy stopniowo regenerować organizm. U niektórych regeneruje się on znacznie szybciej a u innych troche wolniej, jak najbardziej wczesna konsultacja i wczesne wdrożenie kompleksu rehabilitacji skróci ją na tyle na ile i o ile jest to możliwe.

Barbara Cieśla

Barbara

Gdynia

2011-09-26 16:16

mam problemy ze ścięgnem achillesa - czy te plastry w tym pomogą, kto w Gdyni je zakłada

awaerf

2011-09-26 17:00

maryyy 2011-04-01 18:08 maryyy "Tak Panie "olequ" mięsień piersiowy większy jest jednym z głównych mięsni wspomagających oddychanie i bardzo często jego przeciążęnie i bolesność ogranicza ruchomość klatki piersiowej i ogranicza oddychanie" uczymy się czytać wypowiedzi. napisane wyraźnie "szczególnie mięsień przedramienia mu w oddychaniu przeszkadzał"

eva

2011-09-29 18:35

mam zerwane wiązadła krzyżowe w kolanie i stawie skokowym czy ktoś wie czy te plastry na to pomogą i czy jest jakiś specjalista w woj.świętokrzyskim

aergaerg

2011-09-29 21:49

jeśli są zerwane, to nie powinnaś chodzić, jeśli chodzisz , to są po prostu nadwyrężone. Pójdź do kinezjologa specjalisty, na 100% w świętokrzyskim powinien być, albo chociaż ktokolwiek od uszkodzeń układu ruchowego

Beata N

Beata

Lublin

2012-03-07 14:58

Witam, mam pytanie do osób, które odbyły kurs organizowany przez Kinezjotaping Polska w Warszawie – jaki jest poziom i efekt tego szkolenia oraz na ile wiarygodny jest Certyfikat - przez jaką organizację jest sygnowany i czy jest uznawany za granicą. Planuję podnieść swoje kwalifikacji – a kursy wiążą się ze sporym wydatkiem – byłabym wdzięczna za odpowiedź od kogoś kto odbył takie szkolenie. Organizator nie odpowiada na moje zapytania w tej kwestii..

2013-03-05 11:00

Witam,

Od czterech lat zajmuję się rehabilitacją.
Najczęstszymi dolegliwościami podlegającymi rehabilitacji, są obrzęki następujące po rekonstrukcjach układu kostnego.

Na zastosowanie taśm kinesio zdecydowałam się trzy lata temu.
Nie byłam pewna ich działania, więc wzięłam kilka rolek "na spróbowanie".
Okazało się, iż profesjonalne taśmy kinesio są bardzo pomocne w tematyce rehabilitacji, ponieważ podwyższają poziom krążenia w miejscu oklejenia, co wspomaga regenerację zniszczonej tkanki.
Dodatkowo, znacznie zmniejszają bóle co jest najważniejsze dla pacjenta, ponieważ ułatwia to poruszanie obolałą kończyną
(oczywistym jest, iż bez ruchu nie możliwa jest poprawna rehabilitacja).

Osobiście polecam taśmy kinesio, wszystkim osobom które są "nawiedzane" przez częste nerwobóle, bóle mięśni, stawów,
rwy kulszowe czy nawet rozstępy (głównie pociążowe), bądź inne, podobne dolegliwości.

Kilka słów o kleju: klej stosowany przy profesjonalnych taśmach kinesio MUSI być hipoalergiczny.
Więc nie ma mowy o żadnych reakcjach alergicznych na taśmy.
Taśmy może naklejać każdy laik, który wcześniej poczyta co nieco na temat anatomii. Każdy mięsień układa się na swój, własny sposób. Dlatego przed naklejeniem byle jak, warto zaznajomić się z tym tematem.

Osobiście polecam taśmy marki "KINEZIO®". Po dłuższym studiowaniu tego tematu, jestem w stanie polecić zaledwie klika marek. Większość taśm na naszym rynku, to tylko chińskie podróbki. Dlatego też zdarzają się alergie na klej, dodatkowe obrzęki bądź inne problemy związane ze stosowaniem tanich podróbek, bądź nawet niewłaściwym sotosowaniem profesjonalnych taśm.

Taśmy powinno naklejać się delikatnie, na oczyszczonej wcześniej skórze. Wiele osób nakleja je napięte, co jest największym błędem. Taśma nie może napinać skóry w jej neutralnym położeniu...

Podsumowując: Taśmy stosuje się w przeróżnych dolegliwościach, od minimalnych obrzęków, stłuczeń, bolów mięśni czy nawet rozstępów. Przed naklejeniem, należy zapoznać się z położeniem mięśnia, tak aby kawałek taśmy ciągnął się na całą długość, rozkładając się na wszystkich zakończeniach mięśnia (przykładem może być mięsień dwugłowia, który rozkłada się na dwie części uda). Powinno się stosować JEDYNIE PROFESJONALNE TAŚMY. Jak wcześniej wspomniałam, polecam niemiecką markę "KINEZIO®", taśmy tej marki zawierają hipoalergiczny klej, oraz wykonane są z bardzo dobrej jakości bawełny.
Wielu sprzedawców oferuje taśmy bez opakowania, które zabezpiecza taśmy przed zwyczajnym kurzem. Jest to niedopuszczalne, gdyż z tego powodu pojawiają się na skórze reakcje niepożądane!
Można odebrać to jako reklamę, aczkolwiek nie mam żadnego powodu by to robić, poza chęcią pomocy.

Pozdrawiam
Anna - Rehabilitacja Pomorze

Student AWFiS

2013-04-03 23:40

Witam no skusiłem się na przetestowanie taśmy firmy KINEZIO® , przesyłka dotarła do mnie bardzo szybko w paczce poza taśmą otrzymałem paragon co nie często się spotyka przy zakupach na allegro. Firma profesjonalnie podchodzi do klienta . Taśma wysokiej jakości klej świeży trzyma się spokojnie 6 dni .Wysoki współczynnik jakości do ceny.

Bogna

2015-02-05 21:51

Polecam taśmy Kinesio, na tej stronie dostępne są różne wzorki i kolory (*kokardki, czaszki, żyrafki) http://emedyczny.com.pl/p/221…

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która para piękniejsza? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl