Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Kontuzje – koszmar sportowców
Który sportowiec lepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Kontuzje – koszmar sportowców

Autor: Piotr Woliński  Data publikacji: 2009-11-16

Tagi: kontuzje, lekarz, rehabilitacja, sport, urazy, wysiłek Zdrowa forma

Galeria artykułu

Zmęczenie, nadmierny wysiłek fizyczny, brak dostatecznej ilości snu oraz rozgrzewki przed treningiem, i o kontuzje nie trudno. Łatwo jest się jej nabawić, lecz wyleczyć  - bardzo trudno.Potrzeba do tego wiele czasu oraz determinacji.

 

Do najczęściej spotykanych kontuzji, wymagająch ingerencji lekarza należą: złamania, zwichnięcia, zerwania oraz poważniejsze stłuczenia, które odsuną nas na długo od aktywego stylu życia.

Niektórym może wydawać się, że są to tylko suche informacje, które w zupełności nas nie dotyczą. Każdy uważa, że nigdy nie spotka go nieszczęście i żadna przykra kontuzja. Do tej pory również  myślałem, że mój organizm ma bardzo dużą zdolność regeneracji wszelkich drobnych urazów. Po kilku mniejszych kontuzjach, z których wyleczeniem nie miałem większego problemu, przyszedł czas na większą kontuzję. W moim przypadku było to naderwanie "achillesa".

W sytuacjach wymagających lekarskiej interwencji,  kolejnym krokiem po zdjęciu opatrunku jest obowiązkowa rehabilitacja, na którą przeważnie dostajemy skierowanie. Jest ona bardzo kosztowna (chyba, że zdamy się na łaskę NFZ) i wymagająca od nas poświęcenia swego czasu i wysiłku. Tak samo jak w wielu przypadkach, tak też w moim, okazała się niestety mało skuteczna. Najlepszym lekarstwem w takim wypadku jest czas, który wpływa korzystnie na nadwyrężone i uszkodzone partie ciała. W tym czasie musimy kłaść szczególny nacisk na oszczędzanie uszkodzonych obszarów i ich systematyczne ćwiczenie, tak aby prawidłowo się goiły, zrastały, a przede wszystkim - odzyskały pełną sprawność.

Jak widzimy jest to długi i męczący proces. Najkorzystniejszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest po prostu dbanie o  zdrowie i zapobieganie wszelkich kontuzji przez rozciąganie się przed treningiem i rozwagę w trakcie. Jednak gdy niefortunnie nabawimy się pewnego urazu, nawet mało groźnego, nie czekajmy aż wszystko samo się zagoi; tak naprawdę tylko pogłębimy uszkodzenie! Od razu powinniśmy skierować  się do lekarza i zastosować się do jego zaleceń. Dzięki temu, pełna sprawność fizyczna niewątpliwie szybciej do nas powróci.

Sport to zdrowie, lecz tylko i wyłącznie wtedy kiedy uprawiamy go z głową na karku. Pamiętaj, twoje zdrowie jest najważniejsze!

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który sportowiec lepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl