Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Sporty walki »
Wszystkie
» Kontuzje u judoków
Który tenisista przystojniejszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Kontuzje u judoków

Autor: Agnieszka Chlipała MOCNE STRONY  Data publikacji: 2009-03-21

Tagi: judo, judoka, kontuzje, rozgrzewka, ryzyko, trening, uwarunkowania Sporty walki

Galeria artykułu

Judo jest sportem kontaktowym, ryzyko wystąpienia kontuzji jest bardzo wysokie. Jedną z wielu przyczyn może być walka na macie. Urazu można doznać również w innych miejscach na treningu lub przez brak wiedzy.

Zdania są podzielone. Trenerzy twierdzą, że kontuzje to wynik niesystematyczności, ponieważ organizm jest nie przygotowany do obciążeń w trakcie zmagań sportowych. Zawodnicy jednak uważają, że często lekceważony ból w trakcie treningu czy walki jest przyczyną późniejszego urazu.

Walka
Do kontuzji dochodzi najczęściej podczas walki. Uszkodzenie różnych części ciała może zdarzyć się zarówno na zawodach jak i podczas treningu. Charakterystyczne urazy dla tego typu sytuacji to skręcenia stawu skokowego, wybicie palców, naciągnięcie lub zerwanie więzadeł stawu kolanowego, urazy barku, przeciążenia kręgosłupa oraz złamania. Lekceważenie nasilającego się bólu oraz walka za wszelką cenę prowadzi do poważnych konsekwencji. Wcześniej czy później skutki  takiego podejścia mogą odbić się na naszym zdrowiu.

Rozgrzewka
Do obciążenia fizycznego należy dobrze przygotować organizm. Brak prawidłowej rozgrzewki przed treningiem głównym może być przyczyną urazów. Nieważne czy rozpoczynamy trening na macie, poza nią lub na zawodach - zawsze należy chwilę pobiegać. Trucht to podstawa rozgrzewki, można urozmaicać go w różne ćwiczenia. Zaczynając od wolnego biegu po chwili wpleść krążenia, wymach, skipy. W judo pracują wszystkie partie mięśniowe. Rozgrzewamy ramiona, tułów, biodra, pachwiny, kolana. Nie możemy zapomnieć o rozgrzaniu głowy, nadgarstków, palców i stawów skokowych. Nierozgrzany staw skokowy jest o wiele bardziej podatny na skręcenia czy zwichnięcia. Przy treningu siłowym dodatkowo przysiady, pompki. W trening szybkościowy należy wpleść przebieżki, ćwiczenia polegające na szybkim startowaniu i bieganiu na ustalonym dystansie w jak najszybszym czasie. Niestety w sporcie nie ma gwarancji uniknięcia kontuzji, ale na pewno można zmniejszyć to ryzyko, dzięki prawidłowemu przygotowaniu.

Trening
W trakcie treningu dochodzi do regularnych przeciążeń stawów i mięśni, które wytwarzają się w trakcie cyklicznego powtarzania ruchów. Niesie to za sobą ogromne ryzyko przeciążeń, zwichnięć, naderwań więzadeł i złamań.
Można uważać na treningu, ale nie daje on wtedy tak ogromnej satysfakcji z uprawiania tej pięknej dyscypliny. Na treningu jesteśmy narażeni na wypadek czasem nie z własnej winy. Nieuwaga innych ćwiczących często powoduje nieplanowane wypadki.

Rozciąganie mięsni po treningu
Stretching, czyli rozciąganie mięśni niesie za sobą bardzo wiele korzyści. Często zawodnicy nie przywiązują wagi do tak istotnej części ćwiczeń, jaką jest stretching, traktując ją jako niepotrzebną. Jednym z powodów może być brak świadomości zawodników, a czasem zwykłe lenistwo. Należy jednak zauważyć, że również trenerzy wykazują się często rażącą niedbałością w tej kwestii. Mięśnie należy rozciągać stopniowo, aż do momentu, w którym poczujemy, że nie możemy więcej. Pozostajemy wtedy przez 5 sekund w takiej pozycji i powracamy do pozycji wyjściowej. Za każdym kolejnym razem staramy się, aby punkt zatrzymania był coraz głębszy. Uzyskujemy przez to postęp. Dzięki ćwiczeniom rozciągającym unikamy skracaniu się mięśni. Ćwiczenia te powiększają zakres ruchu w stawach, wzmacniają ścięgna, polepszają ukrwienie mięśni. Dodatkowo rozluźniają mięśnie po treningu. Ważne jest, aby nie rozciągać się bez wcześniejszego przygotowania organizmu. Stretching powinien być wykonywany zaraz po treningu, gdyż mięśnie są wtedy odpowiednio przygotowane.

Kontuzje podczas treningów poza matą
Judo to nie tylko trening na macie, ale również na siłowni, stadionie, w górach. W zależności od okresu przygotowań różny jest rodzaj treningu.
Wypadki zdarzają się podczas treningu siłowego na siłowni częstymi kontuzjami są naciągnięcia mięśnia naramiennego, przeciążenia krzyża. W trakcie treningu szybkościowego na stadionie podczas biegów szybkich (sprintów) częstymi dolegliwościami są naciągnięcia mięśni nóg np. dwugłowy uda lub ścięgno piętowe Achillesa. W czasie pracy nad wytrzymałością w górach może zdarzyć się wszystko. Chwila nieuwagi może doprowadzić do skręcenia kostki lub nadwerężenia dotychczasowych dolegliwości, które lubią się odezwać po kilku godzinach na szlakach górskich.

Odnowa biologiczna
Częstym powodem niedyspozycji jest lekceważenie odnowy biologicznej. Regeneracja w judo jest równie ważna, co w życiu codziennym czy innych dyscyplinach. Odnowa polega na doprowadzeniu do usunięcia zmęczenia poprzez różnego rodzaju zabiegi odnowy fizjologicznej. Sauna stosowana raz w tygodniu to wspaniały środek regenerujący nasze ciało. Dodatkowo wysoka temperatura przynosi zbawienną ulgę przy zapaleniu ścięgien oraz nadwerężeniu mięśni, stymuluje produkcję niektórych grup hormonów i tak na przykład w saunie nasz organizm wytwarza więcej endorfin, które mają działanie uspokajające i nasenne. Sama atmosfera, która panuje w saunie, sprzyja wewnętrznemu wyciszeniu i odprężeniu. Rozwija układ odpornościowy, polepsza parametry krwi i rozszerza naczynia krwionośne, pozwalając odpocząć zmęczonym mięśniom. Masaż relaksacyjny zmniejsza napięcie mięśni. Odnowa biologiczna może być traktowana jako strata czasu, a przecież organizm potrzebuje odpoczynku szczególnie w trakcie cyklu treningowego. Często trenerzy zaniedbują ten etap szkolenia.

Roztrenowanie
Jest to czas, w którym dajemy odpocząć naszemu organizmowi. Każdy z nas posiada, bowiem ograniczone możliwości wysiłkowe, a odpowiedni odpoczynek jest podstawą do ich zwiększania. Zmniejszamy intensywność treningu, ale nie powinniśmy zaprzestać ruszać się całkowicie. Jest to okres na zregenerowanie się nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. Odpoczynek od ciężkich treningów, stresujących startów na zawodach. Jest to czas dla nas na zebranie sił by móc później podjąć mocne treningi i walczyć o medale. Kadrowicze trenujący zawodowo praktycznie nie mają okresu roztrenowania lub mają, ale nie długi. Startują w dużej ilości imprez sportowych oraz uczestniczą w obozach i treningach. Czas roztrenowania wykorzystują na nadrobienie zaległości na studiach. Podchodzą indywidualnie to roztrenowania. Jedni odwieszają dżudokę na wieszak, grając wyłącznie w piłkę nożną, chodząc na basen. Bywa i tak, że nie uprawiają sportu w tym czasie. Jest to zależne od potrzeb zawodnika. Nie należy zapominać, że judo to sport indywidualny i każdy zawodnik ma prawo decydować, jak wykorzystuje czas na relaks.

Zawodnicy, którzy jednak nie uprawiają tak intensywnie tej dyscypliny, ale trenują kilka razy w tygodniu nie potrzebują takich przerw. Niemniej jednak, jeśli zaprzestaną systematycznego treningu, powinni pamiętać o ciągłym ruchu. Możemy zamienić judo na inne dyscypliny, które pozwolą nam się relaksować takie jak basen, gra w piłkę nożną, taniec, w zależności od indywidualnych potrzeb. Nasze mięśnie będą nadal aktywne i nie doprowadzi to do spadku masy mięśniowej oraz zbytniego spadku formy. Powracając na matę nie będzie tak dużego ryzyka kontuzji.

Uwarunkowania genetyczne
Nie można powiedzieć, że każdy trenujący judoka jest narażony na kontuzje w takim samym stopniu. Istotne są bowiem warunki genetyczne. Każdy organizm żywy, a w szczególności organizm człowieka, ma m.in. wrodzoną predyspozycję do obrony oraz podatność na urazy. Jest ona indywidualnie zróżnicowana. Ta predyspozycja może być przekazywana przez rodziców na potomstwo z pokolenia na pokolenie. Wpływa w istotny sposób na kontuzje, w sposób niezależny od nas. Nawet najlepsza rozgrzewka nie uchroni nas przed ryzykiem urazu jeżeli nasz organizm jest obciążony genetycznie.

Powrót, ale z głową
Powrót na matę po długiej nieobecności spowodowanej, kontuzją lub inną niedyspozycją może okazać się nie taki prosty. Uraz psychiczny, który pozostaje w głowie lub brak jakiegokolwiek ruchu w okresie przerwy może sprawić kłopot w szybkim powrocie do całkowitej sprawności. Ale wśród nas, judoków, chęć wznowienia treningów naszej ulubionej dyscypliny zwykle wygrywa ze strachem. Po przerwie powinno się na nowo zaadoptować mięśnie do wysiłku, jeżeli wcześniej nie była takiej możliwości. Jeżeli proces leczenia regenerujący nasze ciało nie został zakończony, powinniśmy wzmacniać zdrowe partie ciała. Specjalne ćwiczenia z kontrolowanym obciążeniem leczonego stawu, powinny być dobrane przez trenera. Zbyt długa przerwa między urazem, a powrotem na matę bez odpowiedniego przygotowania mięśni do wysiłku może być powodem do nawrotu kontuzji lub powstaniu nowej. Nie można ćwiczyć na sto procent swoich możliwości. Organizm nie będąc przygotowanym do wysiłku jest szczególnie narażony na nawrót starej lub powstanie nowej dolegliwości. Są kontuzje, które niestety dyskwalifikują zawodnika z wyczynu sportowego szczególnie, jeśli chodzi o kręgosłup. Jednak jest wiele innych dyscyplin sportowych, które można uprawiać z radością rekreacyjnie nie narażając zdrowia.

Kontuzje a starość
W przypadku zawodowców nie ma mowy o jakimkolwiek zaprzestaniu uprawiania sportu. Jesteśmy skazani na ruch. Nie jest konieczne uprawianie już tylko judo, ale uprawianie jakiejkolwiek rekreacji ruchowej. Nigdy nie powinniśmy zaprzestawać całkowicie ruchu, ponieważ nasz organizm jest przyzwyczajony do wysiłku. W takcie kariery wcześniejsze kontuzje obudowaliśmy mięśniami. Po całkowitym zaprzestaniu ruchu masa mięśniowa, która wzmacniała nasze stawy spadnie. Będziemy odczuwać stare kontuzje i obciążać osłabione stawy.
Jeśli mówimy jednak o amatorskim ćwiczeniu na macie, jeżeli tylko będziesz bawił się tym sportem, na starość będziesz w dużo lepszej formie.

Nie zniechęcaj się
Niestety nie ma złotego środka na całkowite uniknięcie kontuzji. Nawet zawodnicy na najwyższym poziomie nie potrafią ich uniknąć. Niemniej jednak przestrzeganie podstawowych zasad takich jak porządna rozgrzewka, rozciąganie po treningu, korzystanie raz lub dwa razy w tygodniu z sauny (w zależności od intensywności uprawiania tej dyscypliny), redukuje ryzyko wystąpienia kontuzji. W okresie roztrenowania należy pamiętać o ciągłym ruchu. Najważniejsze to nie zniechęcać się. Owszem jest wiele poważnych kontuzji w tym sporcie, ale nie każdemu one się zdarzają. Trenuj z głową, a na pewno zmniejszysz ryzyko ich wystąpienia

1 osób dodało "Kontuzje u jud…" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Piotr J

Piotr

Warszawa

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz
Oleg Stachnik

Oleg

Toruń

2009-03-28 13:57

Chciałbym tylko nadmienić, że europejskie judo ( jak i karate jak i muai thai i inne sztuki walki wschodu) jest troszeczkę inne niż pierwowzór. Tutaj jest bardzo duży nacisk na wyniki zawodników, a co z tym idzie także przeciążenie organizmu. W czasach Jigoro Kano judo było stylem życia, drogą (do) w związku z tym były to codzienne zajęcia , a nie 2- 3 razy w tygodniu po 2 godziny. Z drugiej strony do dzisiaj wielu zawodników zapomina o specyficznym treningu siłowym dla danej dyscypliny sportu, co właśnie kończy się kontuzjami.

Tomek Kręcielewski

Tomek

Warszawa

2009-10-23 00:12

Chlipcia, a gdzie wzmianka o kalafixach? :P

Oleg, niestety nie mogę się  z Tobą zgodzić. Jigoro Kano stworzył judo tak, by odpowiadało wymogom rywalizacji sportowej. Dlatego, w przeciwieństwie do aikido czy iaido, nie ogranicza się do bycia sztuką walki - jest także sportem walki (jak boks, czy zapasy). Nacisk na wyniki to zjawisko, które w ciągu ostatnich 40 lat obiegło judo na całym świecie (występuje nawet w Japonii). I nie wiem za bardzo, co masz na myśli, pisząc o 2 treningach w tygodniu. Normą jest 6-10 jednostek, zwłaszcza gdy "kładzie się nacisk na wynik zawodników"... Pozdrawiam

Krzysiek

2012-09-17 14:58

No właśnie, na sieci pełno jest wypowiedzi i zdjęć kalafiorowatych uszu zapaśniczych czy u judoków.
Chłopak to jeszcze ujdzie, ale dziewczyny powiny to poważnie przemyśleć :)

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który tenisista przystojniejszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl