Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Drużynowe »
» Koordynacja ruchowa w piłce nożnej
Której lepiej w okularach? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Koordynacja ruchowa w piłce nożnej

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2010-10-08

Tagi: koordynacja ruchowa, piłka nożna, trening

Galeria artykułu

Koordynacja ruchowa jest pojęciem wieloznacznym. Można ją określić jako zdolność do wykonywania złożonych przestrzennie i czasowo ruchów. Umożliwia także podniesienie efektywności treningu. Koordynacja kształtowana jest przez wykonywanie wielu powtórzeń określonych ruchów i elementów technicznych.

W piłce nożnej poziom koordynacji ruchowej jest niezmiernie ważny. Wskazuje nam tempo i poziom opanowywania techniki przez piłkarzy. Decyduje o efektywności zdobyania nawyków ruchowych oraz warunkuje ich zakres, co przy grze rozgrywanej w bardzo zmiennych warunkach jest istotne.

Koordynację ruchową często utożsamia się z zwinności i zręczności, jednak na cały charakter zdolności koordynacyjnych piłkarzy nożnych składają się również:

Zdolność różnicowania

Zdolność ta związana jest wysoką precyzją i ekonomią wykonywanego ruchu. Podstawą jest precyzyjne zarządzanie siłą, czasem i przestrzenią w stosunku do optymalnego wykonania zadania ruchowego. Pomaga to przede wszystkim przy dryblingu, przy dokładnych długich podaniach, czy uderzeniach na bramkę. Rosnąca skuteczność wykonywanych czynności ruchowych związana jest z odczytywaniem większej liczby sygnałów (wrażenia kinestetyczne).

Zdolność sprzężenia

Pozwala na skuteczną organizację ruchów konkretnych części ciała w stosunku do całego ciała zawodnika. W przypadku piłki nożnej zdolność sprzężenia ma znaczenie fundamentalne, ponieważ organizacja częściowa ruchów musi uwzględnić wykorzystanie piłki oraz zachowanie współpartnerów i przeciwników. Jednym ze sposobów kształtowania tej zdolności jest łączenie pojedynczych czynności w ruch kompleksowy.

Zdolność orientacji przestrzennej

Zwiazana jest z szybkim wykonywaniem działań ruchowych na określony sygnał. Odgrywa ona dominującą rolę w kierowaniu ruchami zawodnika. W piłce nożnej zdolność ta ma wpływ na ustawienie się piłkarza względem partnerów, przeciwników, piłki oraz bramek. Wysoko rozwinięta zdolność orientacji przestrzennej pomaga piłkarzom rozpoznać sytuację, w której się znajduje, podjąć trafną decyzję (wykonanie podania, uderzenia itp.). Jest podstawą przy nauczaniu taktyki piłki nożnej.

Zdolność szybkiego reagowania

Pozwala na szybkie wykonanie zadania ruchowego na określony sygnał. Jest charakterystyczna przy reakcjach zawodników na ciągłe zmiany gry (niezbędna u bramkarzy). W trakcie meczu szybka reakcja może zadecydować o zdobyciu bramki lub zapobiegnięciu jej utraty.

Zdolność dostosowania i przestawiania

Zdolność ta związana jest z realizacją optymalnych działań ruchowych, uwzględniających korektę. W przypadku wydarzeń boiskowych mówimy o prowadzeniu piłki ze zmianą kierunku ruchu, zmianie nogi prowadzącej piłkę, a także przejściu do działań defensywnych po utracie piłki. Zdolność ta w dużej mierze związana jest z doświadczeniem ruchowym zwodnika.

Zdolność zachowania równowagi

Pozwala na utrzymanie pionowej pozycji ciała (równowaga statyczna) oraz utrzymanie lub odzyskanie takiej pozycji w czasie wykonywania czynności ruchowych (równowaga dynamiczna), np. w walce bark w bark, zmianach kierunku biegu, w sytuacjach 1 na 1 z przeciwnkiem.

Zdolność rytmizacji

Zdolność pozwala na odtwarzanie dynamicznych zmian ruchu. Rytmizacja ruchów jest niezbędna u napastników, którzy są rozliczani z liczby strzelonych goli. Przy uderzeniach na bramkę ważna jest synchronizacja, która warunkuje optymalny moment wykonania strzału. Zdolność rytmizacji odpowiada również za wykonywanie zwodów.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Której lepiej w okularach? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl