Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Indywidualne »
Jak zacząć
» Kręgle
Który sport mniej męczy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Kręgle

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2009-10-23

Tagi: bowling, kregle, kręgielnia, kręgle, kula, kule

Galeria artykułu

Kręgle to idealny sport na jesień - niezależnie od pogody pomagają oderwać się od codziennych zmartwień i przyjemnie spędzić czas z przyjaciółmi.

Kręgielnie pojawiają się ostatnio w naszym kraju jak grzyby po deszczu - i bardzo dobrze! Kręgle, a właściwe bowling, będący ich najpopularniejszą odmianą, zyskuje sobie coraz więcej amatorów. Oto kilka rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zadebiutujesz na kręgielni.

Kręgielnia

Wynajęcie toru do gry na pół godziny to koszt rzędu 30-60zł, na godzinę - 50-100zł. Spokojnie, pamiętaj, że na tor zrzucą się wszystkie osoby, z którymi będziesz na nim grał! Ceny różnią się nie tylko w zależności od kręgielni, ale także od dnia tygodnia i godziny - najdrożej będzie niestety w weekendowe wieczory. Nie musisz też martwić się o zakup niezbędnych do gry butów czy kul - możesz je wypożyczyć na miejscu bez dodatkowej opłaty.

Nowoczesne kręgielnie to miejsca stworzone do dobrej zabawy i przystosowane do wizyt rodzinnych. Dzieci znakomicie bawią się podczas gry w kręgle, a obsługa zatroszczy się o to, by dostosować tor do ich potrzeb - zwężając tor i proponując najlżejsze kule. W takich warunkach grać może nawet siedmiolatek.

Zasady

Gra w bowling polega na zdobyciu jak największej ilości punktów w czasie 10 rund. Punkty przyznawane są za strącanie kręgli za pomocą kuli. Kręgli jest 10 i są one ustawione w trójkąt w odległości 18 metrów od rzucającego. Jedna runda składa się z dwóch rzutów, chyba że gracz już za pierwszym podejściem zbije wszystkie kręgle. Taka sytuacja nazywana jest w kręglach strike i wiąże się z dodatkowymi punktami: dwa następne rzuty gracza punktowane będą podwójnie. Zbicie 10 kręgli w jednej rundzie w dwóch rzutach to spare. Spare premiowany jest podwójną punktacją za następny rzut. Strike/spare w ostatniej rundzie wiąże się z przyznaniem graczowi dodatkowego rzutu lub dwóch. W „normalnych okolicznościach" (open frame - zbicie mniej niż 10 kręgli w rundzie) jeden zbity kręgiel to jeden punkt. W jednej grze można zdobyć maksymalnie 300 punktów.

Warto to wiedzieć, ale liczeniem nie musimy się martwic - zajmie się tym za nas komputer.

Jak grać?

Zaczynamy od wyboru kuli. Kule różnią się wagą, rozmiarem i rozstawem otworów na palce. Zgodnie z obowiązującą numeracją kule oznaczone 6-8 przeznaczone są dla dzieci, 9-11 to kule damskie, a 12-16 - męskie. Kula, którą wybierzemy nie powinna być ani za ciężka ani za lekka. Gra zbyt ciężką kulą może prowadzić do spadku celności oraz do kontuzji nadgarstka. Należy też sprawdzić, czy palce swobodnie mieszczą się w otworach - kciuk powinien wejść cały, a dwa środkowe palce do drugiego zgięcia.

Początkujący gracze szybko zauważą, że w czasie gry meczy się ręka, zwłaszcza nadgarstek. Dlatego aby uniknąć urazów należy podnosić kulę za pomocą dwóch rąk.

Podczas rzutu nie wolno nam przekroczyć zaznaczonej na torze linii. Dobrze jest odmierzyć rozbieg stając na linii spalonego i cofając się o 5 małych kroków. Wtedy możemy sobie pozwolić na 4 kroki rozpędu przed rzutem. Przy ostatnim kroku należy nieco przykucnąć. Kulę wypuszczamy, gdy tylko zaczyna się jej ruch w górę - powinna gładko potoczyć się po torze, a nie odbijać. Pamiętajmy, że celność liczy się bardziej niż siła! By osiągnąć dobry wynik należy w czasie rzutu patrzeć nie na kulę, ale na cel lub też - lepiej - na zaznaczone na torze strzałki, które odpowiadają ustawieniu kręgli. Rzucając kulę idealnie w środek ryzykujemy, że do zbicia zostaną nam 2 bardzo oddalone kręgle - dlatego lepiej mierzyć minimalnie na lewo lub na prawo od środka.

Przed pierwszą grą naprawdę nie trzeba wiedzieć nic więcej - póki nie spróbujesz, nie będziesz wiedział, na czym polega urok tej gry. Tak jak w każdym sporcie tak w kręglach: praktyka czyni mistrza!

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz
Magda Bojarska

Magda

Gdańsk

2009-11-20 10:26

zgadzam się ze stwierdzeniem ze kregle to idalna gra na zimowe i jesienne wieczory

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który sport mniej męczy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl