Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Turystyka »
» Krokusy w Tatrach
Który prezent lepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Krokusy w Tatrach

Planeta Gór
Data publikacji: 2012-04-13

Tagi: dolina chochołowska, majówka w tatrach, polana kalatówki, tatry, trekking, turystyka regionalna, wiosna w tatrach Turystyka

Chcesz zobaczyć kawałek raju? Idź wczesną wiosną na Polanę Chochołowską, kiedy kwitną krokusy! Cała polna jest fioletowa. Na tle ośnieżonych gór jej piękno zaskakuje! Zatrzymaj się więc, nie biegnij! Popatrz, daj się porwać pięknu (...) - pisał ks. Roman Rogowski w Mistyce Tatr. Dla nas górołazów Raj z pewnością nie będzie piękną plaża z palmami - więc może właśnie Niebo będzie takie jak pokryte krokusami tatrzańskie łąki i polany?

Galeria artykułu

KROKUSY TO CHOCHOŁOWSKA, ALE NIE TYLKO...

Krokusy są chyba najważniejszym symbolem Doliny Chochołowskiej i znajdującego się tam schroniska. Turyści - Fotografowie na malowniczej Polanie Chochołowskiej mają naprawdę szerokie pole do popisu. Krokusy - zbliżenie. Krokusy na tle Kominiarskiego Wierchu. Krokusy i Mnichy Chochołowskie. Krokusy i zaśnieżone otoczenie Wołowca. Krokusy i ośnieżony Jarząbczy Wierch. Do tego stare pasterskie szałasy oraz Kaplica św. Jana Chrzciciela (to ta zbudowana na potrzeby serialu „Janosik"). Oczywiście fotografie, które możemy odnaleźć w Internecie nie oddadzą piękna - tego musimy doświadczyć sami - zobaczyć, powąchać... usłyszeć spokój górskiego lasu i polany, zakłócony nieco przez przybyłych licznie turystów.

Nie zapominajmy, że krokusy w Tatrach to nie tylko Chochołowska! Spotkać je możemy łąkach i śródleśnych polanach aż do wysokości 1600 m.n.p.m. - na Białej Polanie, Hali Pisanej, Polanie Olczyskiej - a szczególnie pięknie wyglądają na Kalatówkach (40 minut niebieskim szlakiem z Kuźnic). Poza Tatrami szafran spiski możemy spotkać w Gorcach, na Pilsku, w paśmie Wielkiej Raczy i w Beskidzie Wyspowym.

KIEDY JECHAĆ NA KROKUSY W TATRY?

Ciężko odpowiedzieć na pytanie „kiedy jechać na krokusy?" - każdego roku zaczynają kwitnąć o nieco innej porze. Dlatego co roku ogromną frajdę sprawia mi czekanie „kiedy będą krokusy". Pomocne w prognozowaniu są strony TPNu, gdzie w komunikatach pogodowych możemy odnaleźć także informację o grubości pokrywy śnieżnej w poszczególnych miejscach Tatr. Kiedy na Polanie Chochołowskiej jest już 20-30 centymetrów jest już najwyższy czas, by na tatrzańskie stronki zaglądać niemal codziennie. W komunikacie TPNu znajdziemy także informację, że pierwsze krokusy pojawiają się w podtatrzańskich wsiach - Chochołowie, Witowie. Wtedy na pierwsze krokusy „tatrzańskie" czekamy zwykle około tygodnia. Trzeba odczekać jeszcze kilka dni zanim na polanach pojawi się prawdziwy dywan z fioletowych kwiatów... Informację o pierwszych krokusach znajdziemy także na stronie schroniska na Polanie Chochołowskiej. Informację uzyskamy także telefonicznie - osobiście wolę takie sprawy sprawdzać w Internecie bo wyobrażam sobie, że odbieranie kilkudziesięciu telefonów dziennie z pytaniem „czy są już krokusy" może być dla obsługi nieco męczące :) Nawiasem mówiąc w Roku Pańskim 2012 już 21 marca wytropiono pierwsze krokusy na Podtatrzu - informację możemy znaleźć na stronach Tygodnika Podhalańskiego. Choć pora kwitnięcia krokusów jest co roku nieco inna to wydaje się, że dość bezpiecznym terminem jest połowa kwietnia. Przy odrobinie szczęścia może się zdarzyć, że będą kwitnąć jeszcze podczas długiego majowego weekendu.

GDZIE SZUKAĆ KROKUSÓW W TATRACH I JAK TAM TRAFIĆ?

W stronę krokusów zmierzamy Doliną Chochołowską zielonym szlakiem.  Droga od Siwej Polany zajmuje około 2 godzin, możemy skorzystać z różnych udogodnień typu bryczka, kolejka „Rakoń" czy rower (jest wypożyczalnia - aczkolwiek wypożyczonym rowerem nie dojedziemy pod samo schronisko). Oczywiście samo dojście na Polanę Chochołowską to wariant dla najmniej ambitnych turystów. Otoczenie doliny oferuje mnóstwo fantastycznych możliwości wędrowania - oczywiście pod warunkiem, że jesteśmy odpowiednio przygotowani na panujące wyżej warunki zimowe. Nie chodzi tylko o ciepłą odzież i nieprzemakalne obuwie - trzeba zdawać sobie sprawę z zagrożenia lawinowego i specyfiki schodzenia lawin wiosennych. Pamiętać, że „Jedynka" to nie znaczy, że „nie będzie lawin" a „Dwójka" to nie „tylko Dwójka", ale „aż Dwójka".

Najpopularniejsze „krokusowe" szlaki to wejście na Grzesia (1:10 letnim - zimowe wczasy zwykle nieco dłuższe) a potem na Rakoń (2:10; pamiętajmy, że wejście na Wołowiec jest już nieco trudniejsze i z reguły wymaga obycia z zimowym sprzętem!) oraz przejście przez Iwaniacką Przełęcz do schroniska w Schroniska na Hali Ornak (2:30 czasem letnim). Oba szlaki  choć technicznie względnie łatwe, wiążą się z zagrożeniem lawinowym. Zielony szlak z Rakonia przez Wyżnią Chochołowską jest z tego powodu standardowo w ogóle nie przetarty, także okolice Przełęczy Iwaniackiej narażone są na schodzenie lawin. Alternatywą może być przejście Ścieżką nad Reglami przez Niżną Kominiarską Polanę szlakiem czarnym. Tym, którzy po dojściu do schroniska chcieliby jeszcze troszkę pospacerować, nie planując trudniejszych wejść polecam wędrówkę malowniczym, znakowanym na żółto szlakiem papieskim poprowadzonym Doliną Jarząbczą. Bardziej doświadczeni turyści mają do dyspozycji całe otoczenie Dolin Chochołowskiej i Kościelskiej - Trzydniowiański Wierch, Ornak, dość wymagające Starorobociański Wierch, Jarząbczy Wierch i Błyszcz (Bystra jest już na Słowacji - czyli szlak zamknięty). Nic, tylko wędrować - najprościej i najzwyczajniej cieszyć się wiosną, życiem, krokusami, Tatrami, samymi sobą...

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz

p.beskidy

2012-05-06 11:23

Niesamowite zdjęcia krokusów na Polanie Kalatówki: https://picasaweb.google.com/…

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który prezent lepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl