Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Drużynowe »
Wszystkie
» Krótka historia rugby
Która narciarka lepsza? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Krótka historia rugby

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2010-01-06

Tagi: historia, młyn, rugby, rugby 15, rugby 7, rugby union, scrum, sport

Galeria artykułu

Enigmatyczna nazwa rugby nie ma nic wspólnego ze sportem - pochodzi od nazwy angielskiego miasteczka robotniczego Rugby, gdzie został rozegrany pierwszy mecz w 1823 roku.

Według legendy wszystko zaczęło się od pewnego meczu piłki nożnej, podczas którego jeden z graczy podniósł piłkę i trzymając ją pobiegł przez całe boisko aż za linię bramkową. Na pamiątkę tego wydarzenia w Rugby postawiono pomnik słynnego ucznia, Williama Webba Ellisa dzierżącego w dłoni piłkę do rugby.

Prawda jest taka, że różne rodzaje gry w piłkę były w Anglii bardzo popularne i również w innych miejscach zdarzały się wariacje na temat gry w piłkę. Uczniowie żegnając się ze szkołą wciąż grali w rugby i propagowali nową dyscyplinę na uniwersytetach.

Ostatecznie w 1846 roku spisano zasady gry w rugby. Była to pierwsza gra w piłkę, której zasady zostały spisane. Wkrótce też opracowano przepisy regulujące grę w piłkę nożną. Jeszcze pod koniec XIX wieku powstały oddzielne stowarzyszenia czuwające nad kultywowaniem dwóch dyscyplin piłki nożnej i rugby. W 1893 roku angielskie rugby podzieliło się na union rugby, 15 osobowa gra według starych zasad, głównie amatorsko-rekreacyjna, popularna w środowisku akademickim oraz rugby league, gra 13 osobowa kierująca się zmienionymi zasadami gry założona przez robotników, którzy pragnęli bardziej zawodowych i widowiskowych rozgrywek.

Stare brytyjskie powiedzenie mówi, że „Piłka nożna jest sportem dla gentlemenów, w którą grają łobuzy, a rugby to sport dla łobuzów, w który grają gentlemeni." Do dziś w krajach anglosaskich uważa się, że rugby jest sportem wybieranym przez wyższe warstwy społeczne, elitę, w szkołach prywatnych.

Również w Rugby powstała pierwsza piłka specjalnie przeznaczona do nowej gry. Wykonał ją lokalny szewc William Gilbert ze świńskiego pęcherza - stąd jajowaty kształt piłki. Zresztą do dzisiejszego dnia firma Gilbert jest największym na świecie producentem piłek do rugby.

Rugby szybko zyskało popularność w Irlandii, Szkocji i Walii oraz we Francji, Australii, Nowej Zelandii. Do polski rugby zawitało po I wojnie światowej, ale z braku zainteresowania, kadry trenerskiej i sprzętu sport się nie przyjął. Dopiero w latach 50 polskie władze sportowe na poważnie zajęły się rozwojem rugby nad Wisłą. Pierwszy oficjalny mecz po II wojnie został rozegrany na stadionie Legii Warszawa 15 września 1956 roku. Rok później do programu studiów na AWF-ach wprowadzono specjalizację rugby.

 

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która narciarka lepsza? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl