Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Drużynowe »
» Kształtowanie koordynacji na drabince
Który sportowiec lepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Kształtowanie koordynacji na drabince

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2010-10-13

Tagi: drabinka koordynacyjna, koordynacja ruchowa, kształtowanie koordynacji, ćwiczenia koordynacyjne

Galeria artykułu

Koordynacja ruchowa to jeden z niezbędnych elementów potrzebnych do osiągnięcia wysokiego poziomu sportowego. Drabinki są powszechnie znane i wykorzystywane w pracy trenerskiej. Wykorzystują je trenerzy wielu dyscyplin, m.in. piłki nożnej, futbolu amerykańskim, tenisie itd.

Drabinka koordynacyjna to jeden z niezbędnych przyborów w każdym klubie. Pomocna jest w kształtowaniu koordynacji ruchowej, równowagi oraz szybkości nóg. Drabinki można wykorzystywać w treningu już z najmłodszymi zawodnikami. Pozwolą one w bardzo ciekawy sposób urozmaicić każde zajęcia treningowe, wprowadzić odrobinę radości do ciężkich i monotonnych treningów.

Sprawą fundamentalną podczas wykonywania ćwiczeń na drabince jest możliwie najkrótszy czas kontaktu stopy z podłożem. Zawodnik posiadający szybszy ruch stopy będzie miał szybszy czas reakcji na bodźce i możliwość szybszej zmiany kierunku ruchu. Ćwicząc na drabinkach koordynacyjnych uczymy swoje mięśnie szybkiej i dokładnej reakcji, co w konsekwencji da nam wymierne efekty podczas rywalizacji sportowej.

Drabinka daje nam możliwość wykonywania ogromnej ilości ćwiczeń, które sami możemy modyfikować, ulepszać lub tworzyć zupełnie nowe ćwiczenia.

Przykładowy zestaw ćwiczeń dla początkujących:

Biegi
1. Bieg na wprost - przebiegaj drabinkę wysoko unosząc kolana, utrzymuj prsty tułów i pamiętaj aby ręce pracowały przemienniej z nogami.
2.Bieg bokiem - stopy nie powinny się krzyżować, biodra i ramiona proste skierowane bokiem do kierunku ruchu.
3. Bieg skrzyżny (crossover) - biegniemy po jednej stronie drabinki krzyżując stopy między krawędziami drabinki, należy pamiętać, aby prawa stopa zawsze lądowała po lewej stronie drabinki, a lewa stopa po prawej.

Skipy
1. Skip z wysoko uniesionymi kolanami - przeskakuj kolejne szczeble drabinki unosząc kolana tak, aby wznoszona stopa była na poziomie przeciwległego kolana.
2. Skip nisko uniesionymi kolanami - przskakuj kolejne szczeble drabinki unosząc kolana tak ,aby wystarczyło na przeskok nad kolejnym szczeblem.

Skoki
1. Dwies stopy w przód - skacz na obu stopach prosto przez poszczególne szczeble drabinki, powtarzając ćwiczenie staraj się skracac czas kontaktu stóp z podłożem.
2. Dwie stopy bokiem - ćwiczenie wykonywane podobnie do poprzedniego, tylko w ustawieniu bokiem do drabinki, pamiętaj aby wykonywać ćwiczenia na zmianę raz lewym, raz prawym bokiem.
3. Slalom - poruszając się zygzakiem wykonuj podskoki obunóż zaczynając od lewej krawędzi drabinki, przez środek i przeskocz na prawą stronę, ćwiczenie można również wykonać na jednej nodze lub krokiem odstawno - dostawny.
4. Podskoki do środka i na zewnątrz - wykonuj naprzemiennie podskoki obunóż do środka drabinki oraz na zewnątrz (lewa stopa na zewnątrz od lewej krawędzi, podopnie prawa stopa).

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz
Dariusz Lewandowski

Dariusz

Włocławek

2015-08-31 20:38

Chciałbym dodać jeszcze kilka szczegółów odnośni pracy z drabinką koordynacyjną. Zapraszam do zapoznania się z artykułem <a href=http://www.spin-sport.pl/?drabinka-koordynacyjna-w-treningu-sportowym,37>Drabinka koordynacyjna w treningu sportowym<a>

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który sportowiec lepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl