Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Kto potrzebuje witaminy C ?
Który prezent lepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Kto potrzebuje witaminy C ?

ABC Zdrowie
Data publikacji: 2009-11-06

Tagi: , wit c, witaminy, witaminy c Zdrowa forma

Galeria artykułu

Nazwa „witamina C” obejmuje kwas L-askorbinowy i kwas L-dehydroaskorbinowy. Kwas askorbinowy to związek o silnych właściwościach redukcyjnych. Pełni w organizmie wiele funkcji biochemicznych, jak: stymulacja wytwarzania kolagenu, udział w syntezie hormonów i transmiterów, zwiększanie przyswajalności żelaza.

Szczególne znaczenie ma rola witaminy C w metabolizmie lipidów oraz w profilaktyce niedokrwiennej choroby serca. Zgromadzono dużą liczbę dowodów wykazujących, że przewlekłe niedobory witaminy C mogą sprzyjać powstawaniu zmian miażdżycowych oraz podwyższaniu się ciśnienia krwi. Witaminie C, obok innych witamin, przypisywana jest zdolność zapobiegania wczesnym stadiom nowotworów i hamowania ich, m.in. dzięki zdolności zmniejszania tworzących się w przewodzie pokarmowym nitrozoamin.

Kwas askorbinowy jest dobrze wchłaniany, gdyż z fizjologicznej dawki nieprzekraczającej 200 mg wchłania się w około 100%. Obecnie w populacji obserwuje się niedobory biochemiczne tej witaminy. Powodują one osłabienie organizmu, podatność na zmęczenie i infekcje, a także zmniejszają wydolność fizyczną i zdolność adaptacji do zmian temperatury.

Jak wynika z najnowszych badań, przewlekłe niedobory kwasu askorbinowego (nawet niewielkie) mogą potęgować powstawanie zmian miażdżycowych i nowotworowych. Na ryzyko niedoboru kwasu askorbinowego szczególnie narażone są osoby palące papierosy, alkoholicy, ludzie w podeszłym wieku oraz przyjmujący niektóre leki.

Zapotrzebowanie organizmu na witaminę C jest przedmiotem intensywnych badań. Zalecane spożycie jest inne w różnych krajach i waha się w granicach  30–100 mg/dzień. Zapotrzebowanie na witaminę C zwiększa się u osób z nadciśnieniem tętniczym, palących papierosy, alkoholików, cukrzyków oraz pod wpływem stresów i nieprawidłowego stylu życia. Zapotrzebowanie palaczy jest o 40 mg większe niż osób niepalących. Większej ilości tej witaminy potrzebują mieszkańcy dużych aglomeracji, gdyż niszczą ją obecne w środowisku zanieczyszczenia i toksyny. Przyjmowanie niektórych  leków może także zwiększać zapotrzebowanie na tę ważną witaminę, głównie aspiryna hamuje jej wchłanianie.

Do warzyw i owoców szczególnie bogatych w witaminę C należą: cytryny, pomarańcze, grejpfruty, kiwi, melony, ananasy, ale także rosnące w Polsce czarne oraz czerwone porzeczki, truskawki, jagody czarnego bzu, maliny, jeżyny. Jest jej dużo w warzywach: brukselce, kapuście, kalafiorze, rzepie, cebuli, szpinaku, brokułach, groszku zielonym, kalarepie, szparagach, papryce. Znajduje się też w jabłkach, ziarnach soi, ziemniakach, pomidorach, karczochach.

3 osób dodało "Kto potrzebuje…" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Jakub Folta

Jakub

Łask

Wiktoria Anna

Wiktoria

Bydgoszcz

marysia venturella

marysia

Kabaty

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który prezent lepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl