Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Indywidualne »
» Łucznictwo konne
Dla kogo "Złota Piłka"? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Łucznictwo konne

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2009-11-27

Tagi: , łucznictwo, łucznictwo 3d, łucznictwo historyczne, łucznictwo konne, łucznictwo sportowe, łucznictwo terenowe, łucznictwo tradycyjne, łuk

Galeria artykułu

Dawno, dawno temu nieustraszeni i dumni wojownicy z azjatyckich stepów dosiadali swoich rumaków i uzbrojeni w potężne łuki siali postrach docierając do przedmurzy Europy.

Wówczas łucznictwo konne było orężem a nie rekreacyjnie uprawianym sportem jak to jest dzisiaj. Całkiem niezależnie łucznictwo konne rozwijało się wśród japońskich samurajów i północnoamerykańskich Indian. W XVI wieku łucznictwo zostało prawie całkiem wyparte z potyczek wojennych na rzecz broni palnej. Od tych dawnych czasów minęło wiele lat, ale sztuka łucznictwa konnego nie została zapomniana. W XX wieku odkryto ją na nowo, ale już nie po to, by prowadzić wojny. Po uzyskaniu niepodległości w 1921 roku Mongołowie włączyli łucznictwo konne do programu swojego corocznego festiwalu sportów ludowych.  

Twórcą współczesnego łucznictwa konnego jest Węgier Lajos Kassai. To właśnie łucznictwo węgierskie jest najbardziej popularną formą łucznictwa konnego na świecie, obok łucznictwa koreańskiego.  Szkoły łucznictwa konnego Lajosa Kassai mają swoje filie w kilku albo nawet kilkunastu krajach m.in. w Niemczech, USA, Nowej Zelandii. W Polsce tradycje łucznicze również przeżywają renesans - na białostocczyźnie można wziąć udział w warsztatach łucznictwa konnego z użyciem łuku tatarskiego zgodnie z XVII wiecznymi tradycjami. Od 2007 roku w Niemczech rozgrywane są w tej dyscyplinie Mistrzostwa Europy.

Żeby cieszyć się tym sportem, warto umieć już jeździć konno. Zresztą nawet ci, którzy jeżdżą konno muszą opanować jazdę dosiadem na rzuconych wodzach, strzelanie w galopie i przyzwyczaić konia do strzelania.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz
Michał Sanczenko

Michał

Białystok

2011-04-20 06:38

w tym roku w Polsce - IV Otwarte Mistrzostwa w Łucznictwie Konnym, www.eocha.org

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Dla kogo "Złota Piłka"? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl