Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
sprawdź kto wygrał

Medaliści spisali się na piątkę!

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2011-08-18

Tagi: akademicka reprezentacja polski, letnia uniwersjada, olimpiada akademicka, shenzhen Sporty walki

Po jednym dniu przerwy (we wtorek nikt z Polaków nie stanął na podium), dorobek medalowy akademickiej reprezentacji Polski, która przebywa w Shenzhen na Letniej Uniwersjadzie powiększył się ponad dwukrotnie! Do tej pory biało-czerwoni mieli na koncie cztery krążki (1 złoty, 1 srebrny i 2 brązowe). W środę zdobyli ich aż pięć, w tym dwa złote, oba w lekkoatletyce!

Rozpoczęło się od judo, już tradycyjnie na tej Uniwersjadzie (wcześniej Polacy zdobyli w tej dyscyplinie 3 spośród 4 medali). To już czwarty medal zdobyty na tatami, w tym drugi brązowy. W środę na najniższym stopniu podium stanęła drużyna judoczek, w składzie: Zuzanna Pawlikowska (złota medalistka w kategorii do 52 kg), Agata Perenc, Agata Ozdoba, Katarzyna Furmanek oraz Joanna Jaworska. Turniej wygrały Japonki, które ku rozpaczy licznie zgromadzonej publiczności w finale nie dały szans Chinkom, wszystkie pięć walk kończąc przed czasem.

W tym samym czasie i miejscu, w drugiej części potężnej hali Exhibition Center w Shenzhen, na planszy swoje zmagania toczyła drużyna polskich florecistek. Katarzyna Kryczała (brąz indywidualnie), Karolina Chlewińska oraz bliźniaczki Hanna i Marta Lipczyńskie nie miały sobie równych, aż do wieczornego finału. W półfinale, Polki po zaciętej walce pokonały reprezentację Francji 45:38, natomiast w walce o złoto musiały uznać wyższość bardzo silnych Rosjanek (32:45). W polskim obozie srebrny medal został jednak przyjęty z dużym entuzjazmem.

Po judoczkach, jako drugi, na podium zameldował się Paweł Fajdek, który w rzucie młotem zdobył złoto, nie dając szans przeciwnikom. Polak został mistrzem Uniwersjady z wynikiem 78,14 m, rzucając w tym konkursie dalej niż podczas ubiegłotygodniowych Mistrzostw Polski w Bydgoszczy (77,79 m), gdzie lepszy od niego był tylko Szymon Ziółkowski.

W środę wieczorem czasu lokalnego medal z najcenniejszego kruszcu zawisł również na szyi dyskobolki Żanety Glanc (wice mistrzyni Polski z ubiegłego tygodnia), która zwycięstwo zapewniła sobie dopiero w ostatniej próbie. Rzutem na odległość 63,99m, polska zawodniczka zdeklasowała rywalki, ustanawiając nowy rekord życiowy.

Piąty medal prawdziwym rzutem na taśmę zdobył Paweł Korzeniowski, który w finale 100 m stylem motylkowym zajął 3. miejsce. Po pierwszych pięćdziesięciu metrach wyścigu, wydawało się, że awans do finału (Polak wszedł z 8. czasem), to wszystko na co stać będzie naszego pływaka, który na półmetku zajmował ostatnią lokatę z czasem 25,12 s. Ku ogromnej radości licznie zgromadzonych członków polskiej misji, którzy pojawili się na pływalni, podczas drugiej pięćdziesiątki Korzeniowski, płynący na ósmym torze, pokazał klasę i dopłynął jako trzeci (52,96 s). Pierwsze dwa miejsca zajęli Amerykanie: Timothy Phillips (52,06 s) oraz Thomas Shields (52,62 s).

Po pięciu dniach startów Polska ma na koncie 9 medali (3 złote, 2 srebrne, 4 brązowe). W klasyfikacji medalowej nasza reprezentacja zajmuje obecnie 10 pozycję. Do końca Uniwersjady (23.08.) Polacy mają realne szansę znacząco powiększyć swój dorobek.

W środowy wieczór, członkowie polskiej misji spotkali się w wiosce olimpijskiej, aby uczcić kolejnych pięć medali. W związku z tym, iż dwa medale zostały zdobyte w drużynach, w sumie pamiątkowymi upominkami uhonorowano 12 osób. Na zdjęciu stoją od lewej:

Joanna Jaworska, Zuzanna Pawlikowska, Agata Perenc, Agata Ozdoba, Katarzyna Furmanek (judo), Karolina Chlewińska, Hanna Łyczbińska (floret), Paweł Korzeniowski (pływanie), Paweł Fajdek (lekkoatletyka, rzut młotem), Żaneta Glanc (lekkoatletyka, rzut dyskiem), Marta Łyczbińska, Katarzyna Kryczało (floret).

We wtorek na podobnym spotkaniu wyróżnieni zostali wcześniejsi medaliści: Zuzanna Pawlikowska (złoto w judo), Maciej Sarnacki (srebro w judo), Katarzyna Kryczało (brąz we florecie), Piotr Kurkiewicz (brąz w judo).

Z Shenzhen Szymon Grabara (Biuro Polskiej Misji Shenzhen 2011)