Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Fitness i Siła »
» Mity o CrossFit cz. 1
Która biegaczka narciarska lepsza? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Mity o CrossFit cz. 1

Twoj-Trening.pl
Data publikacji: 2012-05-23

Tagi: cooldown, crossfit, drążki, gimnastyka sportowa, hantle, kettlebells, kółka olimpijskie, mobility drills, podnoszenie ciężarów, rozgrzewka, sztanga, trening metaboliczny, wod

Polska jest ciekawym krajem, w którym każdy stara się być ekspertem. Wiele osób myśli, że wystarczy obejrzeć kilka filmów na portalu youtube.com, przeczytać gazetę z kiosku, żeby zostać ekspertem w danej dziedzinie. Postaram się obalić kilka mitów, które ciągle pojawiają się w sieci.

Galeria artykułu

Pierwszy i najczęstszy polegający na tym, że każdy może używać nazwy CrossFit® dla nazwania swoich zajęć lub zajęć w klubie fitness. CrossFit® to marka zastrzeżona prawami dokładnie tak jak Reebok, Pepsi, Zumba czy wiele innych. Używanie takiej nazwy jest legalne tak samo jak butelkowanie wody mineralnej i naklejanie na nią etykiety Coca-Cola. Prędzej czy później CrossFit Central zainteresuje się nielegalnym używaniem ich "brand" - marki i poprosi o usunięcie go ze strony klubu, a przy oporze wkroczy na drogę sądową.

CrossFit to nowy synonim treningu obwodowego?

Co?! Kto to wymyślił?
Ten przykład to częściowo rozwinięcie poprzedniego tematu. CrossFit miejscami może przypominać trening obwodowy, jeżeli popatrzymy na część WOD typu „task priority" (zadanie polegające na wykonaniu danej ilości obwodów na czas). Jest to jednak tylko mała część metodyki treningowej CrossFit, a pozostałe nie mieszczą się w definicji treningu obwodowego. Ponadto treningi CrossFit zawierają takie komponenty treningu jak podnoszenie ciężarów, gimnastyka sportowa czy trening metaboliczny. Komponenty te używane są w jednostkach treningowych i całym systemie treningowym CrossFit w specjalistyczny sposób, nie mający nic wspólnego z klasycznym treningiem obwodowym. Należy też zwrócić uwagę na budowę zajęć z CrossFit. Składa się ona z charakterystycznych części takich jak rozgrzewka i mobility drills (wszechstronny trening sprawności), dynamicznego rozciągania, doskonalenia techniki, WOD oraz cooldown. To odbiega od popularnego schematu w klubach fitness składającego się tylko z rozgrzewki, stacji i relaksu. Inna sprawa to sprzęt potrzebny do CrossFit, taki jak drążki, kółka olimpijskie, piłki, kettlebells, hantle i oczywiście sztangi olimpijskie, żeby wymienić tylko kilka najważniejszych. Większość klubów fitness, ba nawet siłowni nie posiada dobrego gryfu olimpijskiego, który nadaje się do czegoś więcej niż wyciskanie na ławce.
Stąd najłatwiejszym sposobem weryfikacji czy dany instruktor ma chociaż blade pojęcie o zagadnieniu jest zapytanie czy ukończył podstawowy kurs z CrossFit Lvl 1.

Jeśli te informacje okazały się dla Ciebie przydatne pozostań z nami. Już niebawem obalimy kolejne mity związane z CrossFit w Polsce.

 

Maciej Szczudrawa

CrossFit Lv 1 Instructor w Twoj-Trening.pl

Fot. Tomasz Korczyński

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz

Lukasz

2012-05-23 19:14

Wystarczyło opracować zestaw ćwiczeń, wprowadzić marketing i już możemy zarabiać pieniądze :) Wcale nie umniejszam zalet CrossFitu. Może rzeczywiście jest to nowe podejście do treningu i daje niezłe efekty. Ale chęć zarobku i opatrzenie tego marką może zabić jego ideę. Powstaną hybrydy, wersje podobne, gorsze i lepsze. Będzie tak jak ze sztukami walki, gdzie w Karate czy w Teakwondo mamy wiele stylów, szkół i każda twierdzi, że jest najlepsza.

Maciej Szczudrawa

2012-05-28 12:49

Czy chęć zarobku zabije idee CrossFit? Wydaje mi się, że nie. W przeciągu kilku lat powstaną w Polsce Box'y a ludzie przyjdą tylko tam gdzie zachowany będzie poziom i będzie fajna atmosfera. Wiadomo że będą pewne zmienne w prowadzeniu zajęć, wynikające z różnic charakterów instruktorów czy ich ulubionych ćwiczeń. Ale trzeba pamiętać, że tak jest we wszystkich dyscyplinach. Operując Twoim przykładem sztuk walki: treningi tego samego stylu np Karate-Oyama czy Choy Lee Fut wyglądają inaczej u różnych instruktorów - ale wszystko w obrębie danego stylu. Inną sprawą są internetowe wojenki wśród instruktorów fitness, które zaczęły się jak tylko zwiększyła się popularność CrossFit. Oczywistym jest, że poczuli się zagrożeni ponieważ ich wpływy (kasa) może się zmniejszać, bo część ludzi pójdzie do Box'a a nie do nich w GlobalGym'ie. Jednak zawsze należy pamiętać czytając takie spory czy artykuły czym poparte są argumenty osób krytykujących. Tak naprawdę najważniejsze to tak naprawdę ograniczyć dyskusję do minimum a robić swoje najlepiej jak się potrafi, a rynek i zadowoleni klienci stanowią dowód o wartości danego fitness.

Robert

2012-06-01 11:17

Crossfit nie wymyslil i nie stworzyl niczego nowego, dokladnie NICZEGO. zebral istniejace od lat, sprawdzone i skuteczne elementy z wielu dziedzin i tak je miksuje. sam trening jest super, bo jak ma nie byc, skoro "te rzeczy" robimy od dziesiecioleci z powodzeniem. ale ten caly marketing wokol tego jest conajmniej zenujacy. gdyby chociaz crossfitowcy nie wprowadzali ludzi w blad (posrednio lub bezposrednio) ze to nowe metody, zaprojektowane, badane itd. ble ble ble. ps. zmiencie do wafla te kody z obrazka bo przeczytac sie tego nie da!

jakub wodnik

jakub

Podlasie

2012-06-11 09:58

robiłem cross fita mi sie podoba i dziala ale to nic nowego tylko nazwa tutaj jest nowoscia. ps zapraszam na wyjazd zbieramy ze znajomymi dobra ekipe okolo 50 os studenckiezagle.pl

Daniel

2012-11-10 18:13

Jestem tego samego zdania co Robert i pozostali.. CROSSFIT to nie jest jakaś nowość prócz oczywiście nazwy..firma reebok go wymyśliła i straszą że maja na tym pieczę. pracuje na siłowni od 8lat i wielokrotnie spotykałem się z takimi treningami. trening obwodowy czy stacyjny jest prawie taki sam tylko trzeba go ukierunkować pod daną dyscypline sportu czy grupę potrzebującą takiego treningu.. Maciek ma rację, każdy może prowadzic zajęcia crossfit czy fitness tylko jest róznica co do prowadzących czy też atmosfery jaka stworzysz z grupą podczas zajęc.. mozna to nazwać "zadbaj o swoje ciało" lub "szybki a efektowny trening" a ludzi i tak zbierzesz jesli dasz im to czego oczekuja... to tyle.. pozdrawiam

Lucyna Kiszczak

2012-11-15 10:13

CrossFit nie rości sobie praw do stworzenia dyscyplin sportowych z których się składa: podnoszenie ciężarów, gimnastyka sportowa, trening metaboliczny. CrossFit stworzył system treningowy oparty na syntezie tych sportów w sposób jakiego nie było do tej pory i to jest innowacją. Jeśli ktos zna CrossFit tylko pobieżnie, ponieważ poswiecił mu chwilę przeglądając youtube lub najpopularniejsze linki reklamowe w internecie ma przeswiadczenie że nie ma w nim nic nowego oraz że stworzyła go firma Reebok. Prawda jest taka, że CrossFit jako nowa dyscyplina sportowa, swoisty wielobój ma bardzo obszerny warsztat do opanowania, a firma Reebok dołaczyła sie do CrossFit jako sponsor i partner marketingowy 2 lata temu a CrossFit powstał 17 lat temu. Dziękuję. Pozdrawiam. Lucyna Kiszczak

MC

2013-07-04 23:46

W artykule nie ma żadnego przykładowego WOD'a; szkoda, może nowi spróbują i sami wyrobią sobie opinie. Gotowe zestawy ćwiczeń można codziennie znaleźć na crossfit.com, lub po polsku na www.cfit.pl

MC

2013-07-04 23:47

W artykule nie ma żadnego przykładowego WOD'a; szkoda, może nowi spróbują i sami wyrobią sobie opinie. Gotowe zestawy ćwiczeń można codziennie znaleźć na crossfit.com, lub po polsku na www.cfit.pl

lol

2015-11-04 13:00

Crossfit Dock , tam jest zajebista atmosfera .Polecam !

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która biegaczka narciarska lepsza? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl