Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Młodzi dorośli chorują na stwardnienie rozsiane
Który narciarz lepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Młodzi dorośli chorują na stwardnienie rozsiane

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2011-08-16

Tagi: sclerosis mutliplex, sm, stwardnienie rozsiane Zdrowa forma

50-60tys. Polaków choruje na stwardnienie rozsiane. Ze względu na wiek nazywani są „młodymi dorosłymi”.

Galeria artykułu

20 lat – średnio o tyle krócej żyją w Polsce osoby, których dotknęło sclerosis multiplex, czyli stwardnienie rozsiane. Spośród krajów Unii Europejskiej jesteśmy pod tym kątem niechlubnym wyjątkiem. Według danych Polskiego Stowarzyszenia Stwardnienia Rozsianego tylko 2 proc. chorych w Polsce przyjmuje odpowiednie leki. Aż 93 proc. Polaków przyznało, że niewiele wie na temat stwardnienia rozsianego – wynika z sondy przeprowadzonej przez lekarzy z kliniki Neuro-Care w Katowicach.

Wiemy, że… nic nie wiemy

Szacuje się, że w Polsce na stwardnienie rozsiane choruje ok. 50-60tys. ludzi. Są to jednak dane przypuszczalne, wielu pacjentów przez długi okres czasu szuka właściwej diagnozy po wielu specjalistach.  Czy Polacy wiedzą czym jest sclerosis multiplex? Twierdząco odpowiedziało zaledwie 4 proc. ankietowanych, 3 proc. stwierdziło, że posiada wiedzę podstawową, a aż 93 proc. przyznało, że nie ma zielonego pojęcia, czym jest tak naprawdę SM – dane kliniki neurologii Neuro-Care z Katowic.

- Poziom wiedzy Polaków na temat stwardnienia rozsianego jest znikomy. To o tyle niepokojące, że początkowe objawy tej choroby nie są tak poważne, jak wszyscy myślą. Często SM pojawia się po zwykłej infekcji, pierwsze objawy bardzo często dotykają problemów ze wzrokiem. Objawy poczatkowo samoistnie ustępują. Ludzie często niestety to lekceważą, a szkoda. Nawet gdy szybko tak jak powinni trafiają do specjalisty neurologa, który podejrzewa SM i zaleca diagnostykę, to po ustąpieniu objawów już nie robią badań. Bo wolą nie wiedzieć, albo uważają, że skoro cierpią na taką chorobę to i tak nie warto się leczyć bo nie można się wyleczyć. A to wszystko nieprawda. Im wcześniej dowiemy się o zachorowaniu, tym większe są szanse na odpowiednie leczenie czy choćby przyjęcie odpowiedniego dla tej choroby trybu życia – mówi dr n med. Gabriela Duda z kliniki Neuro-Care.

To o tyle istotne, że dziś – wg. Danych Polskiego Stowarzyszenia Stwardnienia Rozsianego – tylko 2 proc. chorych w Polsce przyjmuje odpowiednie leki. Efekt? Dwa lata po rozpoznaniu zachorowania aż 75 proc. osób traci zdolność do funkcjonowania i normalnej pracy. Stowarzyszenie alarmuje – Polska to jedyny kraj UE, w którym na SM można umrzeć. - Statystyki są przerażające, dlatego poziom wiedzy Polaków o SM musi wzrosnąć – apeluje Duda.

Choroba młodych dorosłych

Co dziś Polacy wiedzą na temat stwardnienia rozsianego? 77 proc. ankietowanych w sondzie przeprowadzonej przez Neuro-Care odpowiedziało, że sclerosis multiplex to choroba dotykająca głównie seniorów. To jednak nie jedyny mit z jakim spotykają się Polscy neurolodzy.

 – Stereotypów i mitów na temat stwardnienia rozsianego powstało bardzo wiele, ale ten jest chyba najbardziej znany i zarazem najbardziej mylny. Niestety, SM to choroba, która atakuje organizmy ludzi młodych, bądź młodych dorosłych, jak czasami określa się przedział wiekowy 20 – 40 lat. Niestety to właśnie ludzie w tym wieku są przekonani, że SM może dotknąć tylko seniorów – tłumaczy Duda.

O tym, że stwardnienie rozsiane może dotknąć nawet 20-latków wiedziało zaledwie 12 proc. Polaków. 11 proc. nie zaryzykowało odpowiedzi na to pytanie. Na pytanie, czy sclerosis multiplex to choroba Parkinsona, czy Alzheimera – 29 proc. wybrało pierwszą opcję, 44 proc. drugą. Tylko 27 proc. ankietowanych odpowiedziało, że to żadna z tych chorób.

- Niestety stwardnienie rozsiane jest chorobą przewlekłą, której nie da się wyleczyć i trwa do końca życia. Ale na szczęście można z nią żyć – kończy Duda.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz
sylwia4012 sylwia4012

sylwia4012

Łódź

2017-01-23 18:42

To prawda, takimi chorymi zajmuje się sztab neurologów z kliniki Psychomedic w Warszawie http://psychomedic.pl/neurolo… - doświadczeni i robiący wszystko, by zapewnić chorym nawet na tak ciężkie schorzenia w miarę normalne życie jak najdłużej.

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który narciarz lepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl