Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Turystyka »
» Na narty do Białki Tatrzańskiej
Która dziennikarka sportowa piękniejsza? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Na narty do Białki Tatrzańskiej

SKI Magazyn
Data publikacji: 2011-03-03

Tagi: bania, białka tatrzańska, kotelnica, kurort narciarski, narty w polsce, trasy narciarskie Turystyka

O nowoczesności ośrodka narciarskiego świadczy kilka czynników m.in. komfortowe i szybkie wyciągi krzesełkowe, skuteczny system sztucznego śnieżenia czy choćby oświetlenie stoku. We wszystkich tych kryteriach Białka Tatrzańska z terenami narciarskimi na Kotelnicy i Bani jest w Polsce zdecydowanym liderem.

Galeria artykułu

Białka Tatrzańska to podhalańska miejscowość położona na południe od Nowego Targu i nieco na północ od Bukowiny Tatrzańskiej, w dolinie rzeki Białki. Liczy około 2 tysiące mieszkańców i tylko nieco ponad 500 domów, ale od kilku lat jest narciarską perłą Podhala.

Oprócz atrakcji narciarskich Białka oferuje m.in. wspaniały widok na Tatry, a zwłaszcza na górujące nad tą częścią Podhala Tatry Wysokie. W malowniczych plenerach Przełomu Białki kręcono wiele scen kultowego serialu i filmu "Janosik". Białka leży dokładnie 15 kilometrów od Nowego Targu i 20 kilometrów od Zakopanego. Nie trzeba pokonywać dużych wzniesień, by do niej dojechać.

Wyciągi
Pierwsza duża inwestycja miała miejsce na Kotelnicy. Zbudowano tu trzyosobowe krzesełko, osiągające samą grań wzgórza. Cały wyciąg ma długość 1380 metrów i pokonuje 210 metrów przewyższenia. Do dziś jest głównym wyciągiem transportowym na Kotelnicy. Od budowy tego krzesełka zaczyna się nieprawdopodobna kariera Białki. Bardzo szybko doszło do połączenia trasami Kotelnicy z leżącą w bliskim sąsiedztwie Banią.

Kolejno na Kotelnicy w prawej części góry powstało czteroosobowe krzesło o długości 800 metrów, które obsługuje najbardziej północną cześć góry, razem z trasą o slalomowej homologacji FIS.

Największa inwestycja na Kotelnicy to sześcioosobowy wyciąg krzesełkowy biegnący równolegle do trzyosobowego, czyli na sam szczyt grzbietu. Liczy ono 1350 metrów długości i ma rekordową przepustowość 3000 osób na godzinę! To drugie, po Polanie Szymoszkowej w Zakopanem, takie krzesełko w Polsce.

Nie próżnowano także na Bani, gdzie obok trzech orczyków zbudowano czteroosobowe krzesło obsługujące dół stoku. Bania i jej wyposażenie wyciągowe jest w tej chwili wręcz książkowym przykładem zagospodarowania pod kątem początkujących narciarzy.

Najnowsza, tegoroczna inwestycja w obu połączonych stacjach, to krok zbliżający Banię i Kotelnicę do połączenia z Kaniówką. Krok ten to nowiutkie czteroosobowe krzesełko o długości 800 metrów zlokalizowane w lewej części stoku. Na razie nieco osamotniona Kaniówka oferuje dwa dość długie i jeden krótki orczyk, które obsługują łagodny dół stoku. Na tym samym grzbiecie, pomiędzy Banią i Kaniówką, działa jeszcze sześć innych orczyków, ale nie połączonych w jeden wspólny karnet.

Trasy narciarskie
Trudno podejmować logicznie temat tras w kontekście Białki. Choć statystyki mówią, że Białka oferuje od 12 do 17 kilometrów tras narciarskich, to trzeba wiedzieć, że stok Kaniówki i Bani to jedna wielka wyratrakowana powierzchnia o szerokości kilkuset metrów. To narciarskie lotnisko daje nieograniczone możliwości zjazdu i wyboru wariantu. Jedyne, co determinuje narciarza, to wybór wyciągu, pod który zjeżdża. Warto jednak wyróżnić czerwoną trasę FIS, która jest bardzo szeroka, w środkowej części dość stroma, a na dole bezpiecznie się wypłaszcza.

Na osobną uwagę zasługuje nowa – czerwona trasa przy krzesełku numer 13. Jest to w chwili obecnej najbardziej sportowa, to znaczy najbardziej stroma trasa w kompleksie. Mowa oczywiście o odcinku po zakręcie z głównego stoku, gdzie spotkamy się z kapitalną ścianką. Cała trasa liczy ok. 900 metrów długości. Przy tym samym krzesełku została przygotowana, także druga trasa, biegnąca przy samych podporach. Trasy na Bani oraz na Kaniówce są bez wyjątku niebieskie i świetnie nadają się dla początkujących.

Pozostałe atuty
Gospodarze ośrodka zawsze dbają o trasy narciarskie śnieżąc je kiedy tylko można i nie oszczędzając na prądzie. Przy każdej armacie śnieżnej usypywane są spiżarnie – czyli góry śniegu, na pokrycie ewentualnych przetarć czy przetopów. Tak funkcjonują profesjonalne i nowoczesne stacje w niższych partiach Alp i za to należą się wielkie gratulacje.

Kolejnym atutem są olbrzymie bezpłatne parkingi, na których mimo wielkiej popularności Białki, zawsze znajdzie się miejsce do zostawiania samochodu. Pomiędzy Kaniówką i Banią/Kotelnicą dla posiadaczy karnetu kursują bezpłatne ski busy. W całej stacji funkcjonują bramki magnetyczne. Świetnie zorganizowana jest także gastronomia. Dużą popularnością cieszy się widokowa karczma na szczycie Kotelnicy. Praktycznie trudno mówić o słabych stronach Białki.

Dobry mikroklimat i dbałość o skuteczne śnieżenie powoduje, że do Białki można jechać bez stresu o brak śniegu. Trasy są czynne także przy sztucznym świetle: do ostatniego narciarza. Białka wynagradza więc zaufanie możliwością jazdy do woli, a w dzień przepięknymi widokami na Gorce, Pieniny, Spisz i Tatry.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która dziennikarka sportowa piękniejsza? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl