Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zimowe »
» Narciarstwo biegowe: krok łyżwowy
Który uśmiech piękniejszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Narciarstwo biegowe: krok łyżwowy

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2009-10-19

Tagi: biatlon, krok łyżwowy, narciarstwo, narty biegowe, nauka, technika

Galeria artykułu

Istnieją dwie główne sposoby jazdy na biegówkach, a różnią się od siebie tak znacznie, że stosuje się do nich nawet nieco inny sprzęt. Mowa oczywiście o stylu klasycznym i stylu dowolnym, znanym jako krok łyżwowy.

Jak nauczyć się kroku łyżwowego? Kiedy po raz pierwszy przypinamy narty biegowe, nasze ruchy nie będą przypominać tych wykonywanych przez biatlonowych mistrzów. Jednak każdy, kto wykaże nieco determinacji może opanować podstawy stylu dowolnego stosowanego przez najszybszych.

W czasie jazdy stylem dowolnym narty nie zatrzymują się ani na chwilę. Kluczowe jest szybkie przeniesienie ciężaru z nogi na nogę i zrobienie tego w odpowiednim momencie. Narty ustawiamy tak, by tworzyły literę V. Kolana powinny być ugięte, a ciało lekko pochylone do przodu. Pchamy pierwszą nartę do przodu i opieramy się na niej, jednocześnie jednak pochylamy ciało w kierunku drugiej narty, przygotowując się w ten sposób do wprawienia jej w ruch. Wewnętrzna krawędź prawej narty wcina się przy tym w śnieg. Przy przenoszeniu ciężaru na lewą nartę wykorzystujemy krawędź narty prawej by się odepchnąć. Pochylamy się mocniej do przodu, a potem prostując nieco ciało i prawą nogę przenosimy ciężar na nogę lewą. Prawa pięta odrywa się od narty.

Przeniesienie ciężaru powinno być szybkie - tylko to pozwoli nam nabrać prędkości. Po przeniesieniu się na nowa nartę prostujemy ciało, a potem zaczynamy się przygotowywać do kolejnej zmiany.

Wybór momentu przeniesienia ciężaru zależy między innymi od panujących warunków śniegowych. Wcześniejsza zmiana nogi gwarantuje, że nie wytracimy pędu, jednak szybkie i krótkie ruchy są męczące. Jeśli nawierzchnia jest dobra, po przybraniu prędkości możemy wykonywać ruchy dłuższe, spokojniejsze i rzadsze. Kąt między nartami stanie się wtedy nieco węższy niż na początku.

Co do kijków, to w stylu dowolnym używa się obydwu na raz. Istnieją jednak dwie techniki - można albo odpychać się przy każdej nodze, albo tylko przy odbiciu z prawej (na przykład) na lewą, a z lewej na prawą przechodzić bez pomocy kijków. Przy dużych prędkościach czy w czasie zjazdu można wcale nie używać kijów.

Narty do stylu dowolnego są zazwyczaj nieco krótsze i twardsze niż te stosowane w technice klasycznej.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który uśmiech piękniejszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl