Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Wodne »
» Nauka i doskonalenie skoku startowego
Który bardziej extreme? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Nauka i doskonalenie skoku startowego

Pływacy.com
Data publikacji: 2011-01-19

Tagi: ian thorpe, nauka pływania, pływanie, skok startowy

Galeria artykułu

Skok startowy to element pływania determinujący prędkość, którą osiągamy na początku dystansu i próbujemy pielęgnować jak najdłużej w trakcie płynięcia. Bardzo często zdarza się, że zawodnik teoretycznie szybszy przegrywa tylko dlatego, że przy wyjściu z wody ma pół ciała straty do przeciwnika. W pływaniu na najwyższym poziomie zwykle decydują ułamkowe części sekundy. Dlatego wypada je wykorzystać jak najlepiej.

Większość domorosłych trenerów skok startowy traktuje jako mikroskopijny element, który wykonany dwa razy w cyklu przygotowań wystarczy do prawidłowego startu na zawodach. Stawiają na tysiące przepłyniętych kilometrów nie zwracając na elementy techniczne. Następnie na zawodach stajemy na słupku, po gwizdku wpadamy krzywo do wody, wypływamy nie wykorzystując możliwości pracy nóg pod wodą i ... musimy się zacząć rozpędzać.

A może wyglądać to zupełnie inaczej. Nie chcemy wchodzić w kompetencje trenerów, oraz specjalistów w kwestiach teorii pływania. Pragniemy jedynie przekazać praktyczne spostrzeżenia wynikające z naszych doświadczeń. Bardzo ciekawym obrazem jak powinno się uczyć i ćwiczyć skok startowy jest film.

Podczas oglądania zwróćcie uwagę na ćwiczenie z tzw. makaronem, czyli podłużną zabawką wykonaną z miękkiego tworzywa, którą możecie znaleźć praktycznie na każdym basenie. Takie ćwiczenie bardzo ułatwia kontrolę ułożenia ciała w trakcie skoku. Jest także dobrym narzędziem przy nauce początkowej startu pływackiego oraz oswajaniu ze wskakiwaniem do wody, gdy młody zawodnik ma obawy przed skokiem ze słupka, bądź krawędzi basenu. W filmie pojawia się również wizualizacja najczęściej powielanego błędu, skakania z podkuleniem nóg, które działa jak spadochron, absolutnie ograniczając naszą prędkość.

Są dwa ustawienia stóp na słupku, tzw. grab oraz track. W przypadku grabu, palcami obu stóp chwytamy brzeg słupka, Track to skok przypominający start lekkoatletyczny, z wykrokiem, w tym momencie zdecydowanie częściej wykorzystywany przez pływaków na zawodach rangi mistrzowskiej. Track lepiej wykorzystuje nową konstrukcję słupków startowych, jest stabilniejszy (mniejsze ryzyko falstartu) i bardziej dynamiczny. Główną zaletą prawidłowo wykonanego Grabu jest większa odległość skoku i lepsza kontrola kąta wpadania do wody. Zobaczcie jak może wyglądać skok startowy -  tym razem z kilku kamer, w wykonaniu Iana Thorpe'a. Na pierwszy rzut oka widać to, co czyni różnicę. Napięte ciało, złączone w locie dłonie i stopy, głowa schowana między ramionami, przecinanie lustra wody w jednym punkcie, ograniczony rozrzut wody. Bonusem filmu jest ukazanie techniki grabowej i trackowej, puentą ujęcia 3D w zwolnionym tempie.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który bardziej extreme? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl