Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Drużynowe »
» Niezwykle popularna siatkówka
Która gorzej wygląda? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Niezwykle popularna siatkówka

Autor: Michał Miłkowski  Data publikacji: 2008-09-10

Tagi: jak zacząć, podstawy siatkówki, siatkówka

Galeria artykułu

Ogromna popularność wśród polskich kibiców w ostatnich latach, a także coraz większe sukcesy i wyższy poziom prezentowany przez krajowe drużyny wpływa w znaczący sposób na rozwój siatkówki w Polsce. Od kilkunastu już lat mamy okazję regularnie gościć w naszych halach najlepszych graczy świata, co sprawia, że obiekty te wypełniają się po brzegi, a relacje telewizyjne cieszą się popularnością.

Siatkówka jest jednym z najpopularniejszych sportów zespołowych na całym świecie. Jest to gra halowa o bardzo bogatej tradycji.

Warunki fizyczne siatkarzy
Ta dyscyplina sportu jest uprawiana głównie przez wszechstronnie wysportowanych graczy o okazałych warunkach fizycznych - główną rolę odgrywa tu wzrost. W odróżnieniu od większości innych gier zespołowych, nie jest to w żaden sposób sport kontaktowy. Z tego tez względu dynamika, a więc przede wszystkim skoczność , zwinność, a także gibkość, odgrywają dużo większą rolę w przygotowaniu zawodników niż postawna postura. Nie oznacza to jednak, że siła jest nieistotna. Odgrywa ona dość kluczową rolę w kwestii zbijania i serwowania piłki, niepotrzebna jest natomiast rozbudowa masy mięśniowej.

Technika
Niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na grę siatkarzy jest wyszkolenie techniczne. To ten aspekt wprawia w osłupienie rzesze kibiców całego świata, oglądających jak ich bohaterowie potrafią przy pełnej sile zagrań zachować idealną precyzję. Podziwiają rozgrywane na maksymalnej szybkości kombinacje wykonane niemal co do milimetra i wciąż nie mogą zrozumieć w jaki sposób jest możliwe opanowanie do tego stopnia tajników siatkarskiej sztuki. Poza przygotowaniem fizycznym i techniką, znaczącą rolę odgrywa spryt, często połączony z doświadczeniem. Jest to o tyle istotne, iż w tej dyscyplinie sportu każdy najmniejszy błąd w ustawieniu, każda luka w bloku, moment zawahania lub chwila słabości jest momentalnie wykorzystywany przez przeciwnika. To wszystko czyni siatkówkę grą pasjonującą, w której niemal każdy potrafi odnaleźć coś dla siebie, a wielu koneserów rozkoszuje się rozwiązaniami taktycznymi i najdrobniejszymi niuansami, z pozoru niedostrzegalnymi, a wielokrotnie mogącymi decydować o losach meczów.

Podstawowe przepisy
Jest to dyscyplina, w której każda z drużyn przebija piłkę nad siatką pomiędzy antenkami ją ograniczającymi w ten sposób, aby piłka dotknęła pola gry przeciwnika lub odbita od gracza drużyny przeciwnej wyszła w aut. Zawodnicy bronią swojego pola gry, aby piłka się w jego obrębie nie zetknęła z parkietem. Drużyna ma trzy odbicia w celu przebicia piłki, przy czym zawodnik nie może jej dotknąć dwukrotnie z rzędu. W obu przypadkach możliwe jest dodatkowe odbicie przy próbie bloku. Wbrew wielu opiniom, odbicia można dokonać każdą częścią ciała. Piłki nie można w żaden sposób łapać, ani przetrzymywać. Możliwe są również wspólne odbicia dwóch lub trzech graczy, liczone jednak jako kilka dotknięć. Piłkę do gry wprowadza się zagrywką wykonywaną zza linii końcowych boiska. 
Boisko do gry ma wymiary określone jako 18 x 9 m. Siatka, sięgająca wysokości 2,43 m u mężczyzn i 2,24 m u kobiet, wraz z linią środkową, znajdującą się pod nią, dzielą boisko na dwa równe kwadraty. W każdym zespole jednocześnie na boisku przebywa sześciu zawodników spośród maksymalnie 12 mogących wystąpić w meczu. Są oni odpowiednio ustawieni i przy każdym przejęciu prawa do zagrywki przesuwają się o jedną pozycję zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wtedy to nowa osoba wchodzi na zagrywkę. Zawodnicy ustawieni w drugiej linii nie mogą podczas ataków przekroczyć linii 3 metrów od siatki.
Interesującym graczem jest libero, który nie może atakować, serwować, ani blokować. Może grać wyłącznie w linii obrony. Odróżnia się on również innym kolorem stroju.
Mecz rozgrywa się w setach - do trzech wygranych. Każdy set do 25 punktów (dawniej grano do 15 , przy czym punkt można było zdobyć wyłącznie przy własnej zagrywce), z wyjątkiem decydującego seta rozgrywanego przy stanie 2-2. Tie-break rozgrywa się bowiem do 15 punktów. Zasadą jest przewaga dwóch punktów tzn. w przypadku wyniku 25-24 gra toczy się do uzyskania przez jedną z drużyn dwupunktowej przewagi.
W jednym secie zespół może dokonać 6 zmian (nie dotyczy to zmian libero). W tym czasie zawodnik rezerwowy może wejść tylko raz i zostać zmieniony przez gracza, którego zastąpił. Przerwy w grze mają różny charakter. W setach 1-4 występują przerwy techniczne po zdobyciu przez prowadzącą drużynę 8 i 16 punktów. Są też przerwy na odpoczynek - maksymalnie 2 w secie dla 1 drużyny. Siatkówka określa dokładnie niemal wszystkie aspekty gry. Wymienione zasady są tymi najbardziej podstawowymi, umożliwiającymi wyrobienie sobie ogólnego obrazu gry i swobodną, płynną grę.

Oficjalne Przepisy na lata 2005-2008 na stronie Polskiego Związku Piłki Siatkowej

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz
Marek Wlazło

Marek

Warszawa

2009-01-07 10:41

Dzieje się tak dzięki dużym pieniądzom od sponsora. Polska siatkówka będzie się nadal rozwijała a laury spadają na związek nie koniecznie słusznie, bo tak naprawdę bez PLUS GSM to by tak nie wyglądało

Magda Kadłubowska

Magda

Warszawa

2009-07-02 12:27

Super artykuł - po prostu podstawowe, istotne informacje.

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która gorzej wygląda? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl