Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Indywidualne »
Jak zacząć
» Nordic Walking dla każdego
Czyje oczy piękniejsze? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Nordic Walking dla każdego

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2012-12-03

Tagi: nordic walking, zdrowa forma, ćwiczenia Zdrowa forma

Wędrówki z kijkami to aktywność ciesząca się coraz większą popularnością. Amatorów tej dyscypliny znajdziemy zarówno wśród młodych, jak i starszych. Dlaczego kijki cieszą się takim powodzeniem?

Galeria artykułu

Nordic Walking - co to?

Nordic Walking to niezwykle atrakcyjna forma aktywności. Jest to sport zarówno ciekawy , jak również dostarczający wiele przyjemności. Został on wymyślony przez naukowców z Fińskiego Instytutu Sportu w Lahti. Początkowo trening miał być przedłużeniem treningu biegaczy narciarskich, później natomiast stał się osobną dyscypliną sportową. Polega na marszu ze specjalnie przystosowanymi do tego kijkami. Należy jednak dokładnie poznać technikę, żeby ćwiczenia wykonywane były w sposób poprawny. Jeśli uda się to osiągnąć, aktywność dostarczy wiele radości, ale da również pożądane rezultaty. O czym trzeba pamiętać? W czasie marszu sylwetka powinna być wyprostowana. Plecy proste, brzuch wciągnięty, a łokcie wyprostowane. Trzeba pamiętać, żeby stopy stawiać najpierw na pięcie, następnie naciskamy na śródstopie, żeby w fazie końcowej odbić się z dużego palca. Podczas marszu powinno się poruszać rękami w sposób naturalny, do wysokości pępka. Podstawowy sprzęt do Nordic Walking stanowią kije. Trzeba pamiętać o ich odpowiednim doborze. Nie można mylić sprzętu do Nordic Walking z kijami do trekkingu. Również długość ma znaczenie. Odpowiednie dopasowanie do wzrostu to podstawa. Ręka zaciśnięta na rączce kija i zgięta w łokciu powinna tworzyć z podłożem kąt prosty. Przyjmuje się, że długość kija powinna stanowić 0,68% wzrostu osoby ćwiczącej.

Zalety płynące z Nordic Walkingu

Z uprawiania Nordic Walkingu płynie wiele korzyści. Mówi się, że poprawny sposób chodzenia z kijkami pobudza do działania około 90% mięśni naszego ciała. Bardzo ważne jest to, że aktywność pobudza do działania mięśnie górnej partii ciała: tułów oraz ramiona, które nie pracują w czasie zwykłego spaceru. Marsze z kijami usprawniają również układ krążenia i oddechowy. Sport ten przyczyni się również do utrzymania lepszej postawy,równowagi i stabilności. Jest to świetna aktywność dla osób z problemami z kręgosłupem, osteoporozą, wadami postawy. Świetnie sprawdza się jako narzędzie do walki z otyłością. Podczas marszu spala się wiele zbędnych kalorii, dlatego warto zainteresować się Nordic Walkingiem, gdy chce się zrzucić trochę kilogramów.

Jak ćwiczyć i gdzie ćwiczyć?

Nordic Walking to aktywność, która najlepiej smakuje w grupie. Wędrówki w towarzystwie zmobilizują nas w większym stopniu i sprawią, że wystrzeżemy się nudy. Instruktorów tej dyscypliny jest coraz więcej, a miejsc, w których można uprawiać również nie brakuje. Typowe zajęcia odbywają się raz albo dwa razy w tygodniu. Grupy tworzy się w zależności od możliwości fizycznych i kondycyjnych oraz preferencji ćwiczących. 

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz
Nina Nina

Nina

Warszawa

2012-12-04 10:07

Co raz więcej widzę ludzi z kijkami:) W końcu ludzie zaczęli o siebie dbać.

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Czyje oczy piękniejsze? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl