Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Oblicz swoje BMI
Która ładniejsza? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Oblicz swoje BMI

Autor: Karina Rosiles  Data publikacji: 2009-04-03

Tagi: bmi, masa ciała, quetelet Zdrowa forma

Galeria artykułu

Jedną z najbardziej znanych i najprostszych metod oceny prawidłowości masy ciała jest wskaźnik masy ciała (body mass index) - BMI, zwany także wskaźnikiem Queteleta.

Wskaźnik ten pozwala w prosty sposób określić adekwatność masy ciała w stosunku do wzrostu. Należy przy tym pamiętać, iż wskaźnika tego nie stosuje się w przypadku dzieci, kobiet w ciąży i sportowców.

BMI służy do oceny rzeczywistej (takiej, jaką wskazuje obecnie nasza waga) masy ciała zarówno kobiet i mężczyzn. BMI jest wyrażona jako zakres wartości, gdyż na masę ciała oprócz wzrostu wpływa wiele innych czynników poza wzrostem, takich jak płeć, wiek i styl życia.
Korzystając z tego wskaźnika, można także wyznaczyć należną masę ciała oraz ustalić odpowiednią energetyczność diety.

KALKULATOR:  BMI = masa ciała (kg) / wzrost (m)²

BMI < 20 niedowaga -  twoja masa ciała jest zbyt niska, może to wynikać ze zbyt niskiej kaloryczności twojej diety, innych błędów żywieniowych lub zaburzeń metabolicznych, musisz jak najszybciej postarać się przybrać na wadze, ponieważ zbyt niska mas ciała może mieć negatywne skutki zdrowotne.

BMI 20-24,9 prawidłowa masa ciała - twoja masa ciała jest w normie, staraj się ją utrzymać w tym zakresie, pozwoli ci to znacznie obniżyć ryzyko wielu chorób, trzymaj się podstawowych zasad zdrowego odżywiania i uprawiaj aktywność fizyczną.

BMI 25-29,9 nadwaga - twoja masa ciała jest zbyt wysoka, ale jest szansa na szybki powrót do normy, spróbuj trzymać się zasad zdrowego odżywiania i zwiększyć swoją aktywność fizyczną, zwróć także uwagę na produkty, które wybierasz i ilości spożywanych potraw.

BMI >30 otyłość - twoja masa ciała znacznie przekroczyła normę, koniecznie musisz przejść na dietę odchudzającą, zmienić swoje nawyki żywieniowe i styl życia.

BMI > 40 otyłość olbrzymia - twoje problemy z masą ciała są ogromne, dlatego musisz poszukać pomocy u specjalistów, koniecznie skontaktuj się z dietetykiem, który ustali odpowiednią dietę, co pozwoli ci w bezpieczny sposób zrzucić zbędne kilogramy, zaplanuj także wizytę u lekarza, być może cierpisz na zaburzenia, które należy leczyć farmakologicznie, pomocna może okazać się także wizyta u psychologa.

Dla dzieci stosuje się pewną modyfikację BMI zwaną wskaźnikiem Cole’a lub siatki centylowe, czyli wykresy ilustrujące masę ciała i wzrost dzieci w danym wieku.

U sportowców nie stosuje się BMI, gdyż ich wysoka masa ciała wynika zazwyczaj z dużego udziału ciężkiej tkanki mięśniowej. W takim wypadku ważnym badaniem jest pomiar składu ciała, który pozwala ocenić udział tkanki tłuszczowej i mięśniowej.

Kobietom w ciąży wartość ich BMI przed ciążą pozwala m.in. obliczyć prawidłowy przyrost masy ciała w kolejnych trymestrach.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która ładniejsza? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl