Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Odnowa biologiczna
Które nogi lepsze? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Odnowa biologiczna

Autor: Robert Lamparski  Data publikacji: 2008-09-29

Tagi: krioterapia, masaż, odnowa biologiczna, regeneracja, sauna, spa, zabiegi pielęgnacyjne Zdrowa forma

Galeria artykułu

Nie od dzisiaj wiadomo, że zabiegi odnowy biologicznej są traktowane jako uzupełnienie treningu sportowego. W obecnych czasach sport wyczynowy urósł do tak olbrzymiej rangi, że nie sposób jest pominąć owych zabiegów przy planowaniu cyklu treningowego.

Każdy sportowiec, który choć raz skorzystał z pomocy terapeuty po kontuzji, ciężkim treningu czy chociaż by dla relaksu wie jak wielkie ukojenie potrafi przynieść konkretny zabieg dla duszy i ciała. Stosując środki odnowy biologicznej, jesteśmy w stanie korzystnie wpłynąć na regeneracje naszego organizmu po wyczerpującym treningu i skutecznie przygotować go do następnej jednostki treningowej. Postaram się przedstawić kilka sposobów odnowy, takich jak masaż sportowy, który może być stosowany przed zawodami, w trakcie zawodów, jak i po startach. Umiejętne korzystanie z sauny tak, aby nie zrobić sobie krzywdy oraz kilka słów o krioterapii, czyli leczeniu zimnem.

Masaż sportowy

Jest najczęstszym i najbardziej rozpowszechnionym środkiem odnowy biologicznej. Nazwa ta obejmuje zespół różnych zabiegów ręcznych, które mechanicznie działają na skórę i głębiej położone tkanki (narządy). Masaż wibracyjny, podwodny, pneumowibracyjny wykonywany jest za pomocą specjalnych urządzeń. Masaż sportowy dzieli się na całkowity (ogólny) i częściowy (miejscowy). Biorąc pod uwagę planowany efekt, masaż sportowy można podzielić na: masaż podtrzymujący (kondycyjny) - zazwyczaj stosowany na początku sezonu lub po nim, przygotowujący do zwiększonych obciążeń treningowych. Masaż treningowy - w okresie przygotowawczym i przedstartowym, współdziałający z obciążeniami treningowymi. Masaż startowy (przygotowawczy) - prowadzący do rozluźnienia mięśni, zwiększenia elastyczności i ukrwienia, umożliwiający zastosowanie maksymalnych obciążeń startowych. Masaż między startowy- stosowany pomiędzy poszczególnymi startami o różnym charakterze. Masaż odnawiający (restytucyjny) - stosowany po okresie startowym i umożliwiający szybszy wypoczynek po dużych obciążeniach.

Sauna

Zabiegi w saunie stosuje się w sporcie zazwyczaj jeden-dwa razy w tygodniu, w uzasadnionych przypadkach częściej. Temperatura powietrza wynosi 80-110°C, a wilgotność jest względnie niska, poniżej 15%. Czas przebywania w saunie zależy od wilgotności względnej i temperatury powietrza na danym poziomie (wysokości) oraz od przygotowania (adaptacji) zawodnika i wynosi zazwyczaj 6-12 minut. Jednorazowo stosuje się od jednej do trzech sesji w saunie przedzielonych kilkuminutowymi przerwami, podczas których bierze się zimny prysznic. Natrysk rozpoczyna się od kończyn i podąża do klatki piersiowej, można polać twarz, ale nie całą głowę. Po kilku minutach takiego zabiegu wracamy na kolejną sesję w saunie. Po wyjściu z sauny zaleca się ochłodzenie ciała oraz 30 min. wypoczynek bierny. Zabiegi sauny zaleca się w kilka, a jeszcze lepiej w kilkanaście godzin po ostatnim treningu czy też w dniach wolnych od obciążeń treningowych.

Krioterapia - leczenie zimnem

Wyróżnia się krioterapię miejscową oraz krioterapię ogólną. Krioterapia polega na zastosowaniu na powierzchnię ciała temperatury kriogenicznej, poniżej 100 stopni C, w czasie od dwóch do trzech minut, celem wywołania i wykorzystania fizjologicznych reakcji ustroju na zimno. Krańcowo niskie temperatury uzyskiwane w kriokomorze wywołują w ustroju reakcje obronne, które są korzystne i skuteczne w przywracaniu zdrowia. Po zabiegu oziębiane miejsca są ogrzewane ciepłą krwią napływającą do nich. Jest to odruch i podstawowy mechanizm termoregulacji po zabiegach krioterapii. Odruch ten utrzymuje się od trzech do sześciu godzin po zabiegu. Jest to jeden z najcenniejszych efektów krioterapii, czynne przekrwienie decyduje, bowiem o szybkim gojeniu się urazów, zapaleń i ma działanie przeciwobrzękowe, zależne od poprawy przepływu chłonki, a w obrębie miejsc aparatu mięśniowo-szkieletowego zmienionych chorobowo, powoduje lepszą przemianę materii i szybką eliminację szkodliwych produktów metabolizmu (obniża się ilość mleczanów i histaminy), co decyduje o szybszym gojeniu się urazów i ustępowaniu zmian zapalnych.

 

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz
Andzik Jur

Andzik

Kraków

2010-02-05 12:36

Jak byłam w hotelu Primavera w Jastrzębiej Górze, to skosztowałam kilku takich masaży i przyznaje, ze to faktycznie działa. Wcześniej nie byłam zbyt przekonana do takich rzeczy, ale z ciekawości pojechałam i nie żałuję. Naprawdę warto!

Monika M

Monika

Warszawa

2010-07-27 14:48

Odnowa ciala i duszy!!!

Kochani pragne sie podzielic z Wami moimi odczuciami po wizycie w Klinice Medycyny Naturalnej. Miesi sie ona w Warszawie przy ulicy Żelaznej 69a. Chodze tam od jakiegos czasu na masaz odchudzajacy oraz na Rolletic. To naprawde dziala!!! nigdy nie sadzilam, ze przez zwykle masowanie ciala mozna sie pozbyc uporczywego i bolesnego problemu jakim jest cellulit. Drogie Panie polecam zobaczcie sami na ich stronie www.energiazycia.com

Tomasz Chomiuk

Tomasz

Warszawa

2010-07-27 20:42

Czyżby sam SPAM w tych komentarzach?

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Które nogi lepsze? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl