Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Indywidualne »
» Odżywki dla biegaczy
Który sportowiec lepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Odżywki dla biegaczy

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2010-02-08

Tagi: bieganie trening, dieta, suplementy, trening biegowy Zdrowa forma

Galeria artykułu

Każdy, kto przygotowywał się do startu w ważnym biegu, z pewnością wie, jak wiele poświęcenia i wysiłku to wymaga. Samo przygotowanie jednak nie gwarantuje osiągnięcia dobrego wyniku, dlatego często zdarza się, że ludzie starają się sobie pomóc przez stosowanie odżywek.

Wydolność biegacza jest wypadkową wielu czynników, zarówno naturalnych, jak również tych zdobytych. Czynników naturalnych, takich jak talent, czy predyspozycje psychiczne nie jesteśmy w stanie zmienić, ale możemy nadrobić ich brak za pomocą treningu. Natomiast jako zawodnicy mamy wpływ na naszą dietę, trening oraz sprzęt sportowy, które także są powiązane z naszą wydolnością. Wraz z obciążeniem treningowym rośnie zapotrzebowanie organizmu na energię, którą staramy się dostarczyć w czasie posiłków. Dobrze skomponowana dieta zazwyczaj jest w stanie dostarczyć nam wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników, zatem czy stosowanie odżywek jest niezbędne?

Otóż uważa się, że jeśli chodzi o biegaczy wyczynowych to odżywki są zwykle niezbędnym elementem ich diety, ze względu na bardzo duże obciążenia treningowe, natomiast dla osób biegających rekreacyjnie lub amatorsko zaleca się tylko niektóre ich rodzaje. Najpopularniejszymi grupami odżywek wśród biegaczy są preparaty mineralno witaminowe, napoje, żele lub batony energetyczne (tzw. Energy Bary przyp. red.)

Z uwagi na duże zużycie energii podczas biegania, wielu sportowców uzupełnia jej brak napojami izotonicznymi, które zawierają łatwo i szybko przyswajalne węglowodany. Podobne zastosowanie mają żele energetyczne, które dobrze sprawdzają się jako wspomaganie w biegach długodystansowych, gdyż zapewniają stopniowe i stałe zaopatrywanie krwi w niezbędną energię. Batony energetyczne, często oprócz węglowodanów, zawierają białka, witaminy i aminokwasy. Wszystkie odżywki mogą być stosowane zarówno przed, w trakcie, jak i po treningu, co zależy od celu ich użycia.

Poza tymi, najbardziej popularnymi, istnieje jeszcze wiele innych suplementów, które można używać jako wspomaganie przy bieganiu. Ważne jest dostarczanie organizmowi witamin, wapnia oraz żelaza. Jako substancję pobudzającą w czasie wysiłku stosuje się kofeinę, zawartą w kawie, a także guaranę, która działa jeszcze silniej niż kofeina. Podczas treningu, w naszych mięśniach, powstają mikroubytki, które regenerują się same, jednak stosowanie suplementów jak białko lub aminokwasy wspomaga ten proces.

Właściwe stosowanie wyżej wymienionych odżywek jest skuteczne tylko wtedy, gdy robimy to rozważnie. Wtedy pomaga nam to w osiągnięciu celów żywieniowych i zbilansowanej diety, a w czasie treningu lub zawodów zapobiega utratom energii oraz odwodnieniu organizmu. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm może reagować inaczej na dane suplementy, więc ich stosowanie powinno być całkowicie dostosowane do zapotrzebowania i przyswajalności organizmu. I oczywiście trzeba pamiętać, że żadne odżywki i suplementy nie zastąpią właściwej diety i sumiennego treningu.

7 osób dodało "Odżywki dla bi…" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Barbara Wójcik

Barbara

Warszawa

Katarzyna Gołębiowska

Katarzyna

Warszawa

Anna Listopad

Anna

Warszawa

Filip Golarz

Filip

Warszawa

p c

p

Warszawa

Adam Aktywny

Adam

Warszawa

Łukasz Ś.

Łukasz

Augustów

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz
Łukasz Ś.

Łukasz

Augustów

2010-02-08 14:17

Trening biegowy rzeczywiście bywa bardzo wyczerpujący. Stosowanie odżywek nie jest złe, pod warunkiem, że robi się to z głową! Poza tym, tak jak napisał autor: "żadne odżywki i suplementy nie zastąpią właściwej diety i sumiennego treningu".

Arti Artur Kujawiński

Arti

Poznań

2010-02-10 00:19

To prawda bo odżywki to uzupełnienie diety a nie zastępstwo. Zresztą tak naprawdę osoba uprawiająca sport nie stosuje diety lecz nazywa się to prawidłowym odżywianiem (dieta większości ludzi kojarzy się z odchudzaniem i odmawianiem sobie rzeczy). ;)

Anna Listopad

Anna

Warszawa

2010-02-24 11:17

ja chyba muszę się wspomagać odżywkami w treningu biegowym, bo nic by ze mnie nie zostało :)

Arti Artur Kujawiński

Arti

Poznań

2010-02-25 12:34

Zgadza się ;-) Swoje trzeba wybiegać ;)

Klaudia Zoń

Klaudia

Gliwice

2011-06-03 08:21

Zbilansowana dieta i rozważne wspomaganie odżywkami to klucz do sukcesu! Dobry artykuł.

Łukasz Bor...

Łukasz

Kostrzyn Nad Odrą

2011-06-13 00:59

Swięte słowa;;)

marysia

2012-06-25 14:50

Ciekawe wskazówki i rady jakich błędów nie popełniać znalazałam tutaj http://trenujmadrze.pl/ A biegam już ponad 3 miesiące i coraz bardziej mnie to wkręca :)

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który sportowiec lepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl