Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Pieprzyk czy czerniak?
Której lepiej w miniówce? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Pieprzyk czy czerniak?

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2010-04-13

Tagi: czerniak, nowotwór, pieprzyk, rak skóry, znamiona Zdrowa forma

Galeria artykułu

Pieprzyki - mamy je wszyscy. Małe i duże, widoczne lub zawsze zakryte przez ubranie. Niektóre z nich dodają uroku - jak sławny pieprzyk Marylin Monroe - inne szpecą. Najgorsze jednak, że pozornie niegroźne znamię może okazać się czerniakiem...

Skórę przeciętnego białego człowieka pokrywa około 30 pieprzyków - mniejszych lub większych znamion na skórze. Pieprzyki mogą mieć różne kształty (okrągłe, owalne, nieregularne, płaskie lub wypukłe), rozmiary i kolory (od różowego, przez czerwony, brązowy, po czarny). Z niektórymi przychodzimy na świat, inne - pojawiają się z wiekiem. Pieprzyki mogą również znikać. Ich ilość zależy przede wszystkim od uwarunkowań genetycznych (istnieje teoria głosząca, że osoby posiadające dużo niegroźnych znamion są mniej narażone na choroby wieku starczego) oraz od czasu, jaki spędzamy na słońcu - w wyniku reakcji melanocytów na intensywne promieniowanie UV. To promieniowanie sprzyja również pojawieniu się czerniaka - złośliwego nowotworu skóry.

Jak rozróżnić niegroźny pieprzyk od czerniaka?

W ostatecznym rozrachunku pewność co do natury danego znamienia można uzyskać jedynie na drodze badania laboratoryjnego. Do tego trzeba jednak dane znamię wyciąć. Dlatego zabiegowi temu poddaje się tylko te znamiona, które wyglądają podejrzanie. Niepokojące zmiany skórne można następnie zbadać przy pomocy dermatoskopu - specjalnego urządzenia optycznego, którego działanie przypomina nieco mikroskop. Badanie dermatoskopijne pozwala dokładniej przyjrzeć się znamieniu.

Jakie znamiona powinny budzić niepokój? Przede wszystkim nowe znamiona - te, których nie mieliśmy przy urodzeniu. Wśród nich szczególnie podejrzane są te, które:

- szybko się zmieniają,

- krwawią,

- mają nieregularny kształt,

- są nierównomiernie zabarwione.

Podejrzane znamię musi zostać usunięte i przebadane. Usunąć dobrze jest również te znamiona, które znajdują się w miejscach narażonych na podrażnienia - na skórze głowy, na dłoniach i stopach, w pachwinach itp. Drażnienie może bowiem prowadzić do przemiany niegroźnego początku wypukłego pieprzyka w czerniaka. Można zdecydować się również na usunięcie pieprzyka ze względów estetycznych, należy się jednak liczyć z tym, że po zabiegu może pozostać blizna.

Nowotwór skóry zagraża przede wszystkim osobom o jasnej karnacji, posiadającym wiele znamion, osobom, w których rodzinie odnotowano przypadki czerniaka oraz tym, które są bardzo narażone na promieniowanie UV (również na solarium) lub w dzieciństwie doznały poparzenia słonecznego.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Której lepiej w miniówce? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl