Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Fitness i Siła »
» Pierwsze kroki na siłowni
Która dziennikarka sportowa piękniejsza? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Pierwsze kroki na siłowni

Trening-Indywidualny.pl
Data publikacji: 2011-05-09

Tagi: siłownia, trening siłowy, zmienność pracy mięśniowej, ćwiczenia aerobowe, ćwiczenia oporowe, ćwiczenia siłowe

Jeśli po długim czasie namysłu i zastanawiania wybrałeś się wreszcie na siłownię a Twoją ostatnią aktywnością były lekcje wychowania fizycznego w liceum, bardzo istotne aby z głową zacząć wdrażanie ruchu i wysiłku fizycznego.

Galeria artykułu

Pierwsze treningi powinny być w 90% aerobowe, na jak największej liczbie urządzeń. Proponuję wybrać kilka z nich np. rower, bieżnię, orbitreki, steper czy ergometr wioślarski i na każdym spędzić po około 10min z tętnem nie przekraczającym 130 uderzeń na minutę. Dla naszego organizmu, będzie to wystarczający bodziec aby zaangażować układ krwionośny, oddechowy, nerwowy a w konsekwencji mięśniowy do bardziej wytężonej pracy.

Jeśli przejdziemy taki 2 - tygodniowy rozruch możemy powoli wdrażać ćwiczenia oporowe, jednak tylko z ciężarem własnego ciała. Dla naszych stawów, mięśni, ścięgien i więzadeł są to naturalne i najbezpieczniejsze obciążenia a przy tym w pełni funkcjonalne. Możemy wśród takich ćwiczeń wymienić przeróżne formy przysiadów, pompek, podciągnięć skłonów czy skrętów.

Ważna jest tu zasada zmienności pracy najbardziej zaangażowanych grup mięśniowych, jeśli po przysiadach wykonamy pompki a następnie skręty tułowia to zanim znowu przejdziemy do ćwiczenia nóg, będą one już wystarczająco wypoczęte. Na tym etapie, w zależności od celów oczywiście, proporcje treningu przesuwają się już od ćwiczeń aerobowych do ćwiczeń oporowych.

Dopiero po kilku tygodniach takiej zaprawy proponuję zastosować obciążenia zewnętrzne. Zdecydowanie bezpieczniejsze i efektywniejsze będą ćwiczenia na wolnych ciężarach i wyciągach niż te na maszynach.

Jestem przekonany, że tak prowadzona aktywność pozwoli uniknąć kontuzji i cieszyć się szybkim wzrostem formy.

1 osób dodało "Pierwsze kroki…" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Magda Kwaterska

Magda

Krzepice

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz

Franek

2015-06-03 19:55

Ja nigdy nie chodziłem na siłownię. Jakoś nie miałem natchnienia, ale od kiedy zacząłem tyć to postanowiłem biegać. W końcu natknąłem się na siłownie plenerowe http://www.fitpark.pl/ takie nowoczesne i bardzo przydatne. Więc 30 min biegałem, a drugie 30 minut ćwiczyłem na siłowni plenerowej. Jest to wielka przyjemność i satysfakcja.

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która dziennikarka sportowa piękniejsza? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl