Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Pij mleko! Umieraj młodo!
Któremu lepiej z zarostem? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Pij mleko! Umieraj młodo!

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2010-08-18

Tagi: choroby, laktoza, mleko, nabiał, soja, szkodliwość mleka, wapń, zdrowie Zdrowa forma

Galeria artykułu

Większość z nas żyje w przekonaniu, że mleko jest bogate w wapń i inne mikroelementy niezbędne dla zdrowia, a krowy pasą się na łąkach i całe życie dają mleko, bo taka jest ich natura. Nic bardziej mylnego. Poznaj całą prawdę o produkcji mleka i jego przetworów oraz ich wpływie na nasz organizm.

Człowiek jest jedynym gatunkiem, który spożywa mleko pochodzące od innego gatunku, i do tego myśli, że jest ono niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju. Cała prawda o mleku jest wręcz szokująca – mleko, które kupujemy w supermarketach jest bezwartościową mieszanką różnych płynów, a jego regularna konsumpcja może powodować szereg chorób. Jak bardzo szkodzą ci ser, masło, jogurt, lody i czekolada mleczna? Prawdopodobnie bardziej, niż myślisz.

Biały zabójca

Może wyda ci się to nieprawdopodobne, ale faktem jest, że 90% populacji po 7 roku życia nie trawi laktozy! Natura, bowiem wyposażyła nasz organizm w enzym, który trawi kazeinę zawartą w mleku, ale zanika on u większości z nas już po 3 roku życia, gdyż w tym wieku nie musimy już spożywać mleka matki. Obecność kazeiny w ludzkim organizmie jest bardzo szkodliwa, gdyż produkuje ona molekułę homocysteinę, potrzebną do wykształcenia się u cieląt rogów i kopyt, a która u człowieka powoduje blokowanie żył i tętnic oraz osłabienie tkanki łącznej. Badania Wydziału Pediatrii Uniwersytetu Stanowego w Nowym Jorku potwierdzają tezę, że dla niemowląt szkodliwe jest każde mleko z wyjątkiem mleka matki, a dla dorosłego człowieka szkodliwe jest już każde mleko i jego przetwory. Udowodniono również, że koty, które karmione są krowim mlekiem żyją o połowę krócej niż te, które nie były nim karmione w ogóle. Koty karmione krowim mlekiem zapadały na "ludzkie" choroby: artretyzm, łysienie, utrata zębów, marskość wątroby, choroby degeneracyjne mózgu i rdzenia kręgowego.

Pij mleko będziesz wielki?

Ten popularny slogan ma akurat wiele prawdy w sobie, gdyż mleko krowie zawiera hormon IGF-1, przyśpieszający wzrost cieląt. Jednak nieduży wzrost IGF-1 u ludzi zwiększa ryzyko zachorowania na kilka rodzajów raka. Pamiętajmy, bowiem, że mleko krowie jest odpowiednie wyłącznie do prawidłowego rozwoju cieląt, które w momencie urodzenia ważą ok. 40 kg, i dojrzewają w okresie 2 lat w ciągu, których masa ich ciała osiąga ok. 900 kg. Człowiek natomiast, aby osiągnąć masę 50-80 kg potrzebuje 20 lat. Mleko krowie zawiera, więc duże ilości hormonu wzrostu, ale z kolei "zaniedbuje" mózg, który w przypadku bydła nie ma tak wielkiego znaczenia jak w przypadku ludzi. Mleko ludzkie jest przystosowane do szybkiego rozwoju kory mózgowej, ale znacznie mniejszego tkanki mięśniowej i kostnej.

Mit wapnia

Od dzieciństwa wpaja nam się, że mleko krowie to niezastąpionym źródłem wapnia, które z kolei pomaga nam w budowie mocnych kości. W rzeczywistości wapń jest wszędzie, zwłaszcza w warzywach liściastych, owocach, mące z pełnego przemiału, orzechach, otrębach – wapń ten jest lepiej przyswajany przez ludzi, ponieważ nie ulega zniszczeniu w procesie przemiany, w przeciwieństwie do wapnia w procesie pasteryzacji mleka. Poza tym, pomimo ważnej roli wapnia w ludzkim organizmie nie potrzebujemy do wcale dużo, dieta bogata w warzywa i owoce zagwarantuje nam jego odpowiedni poziom.
Ponadto spożywając dużo mleka i jego przetworów łatwo możemy doprowadzić zakwaszenia organizmu, co z kolei zwiększa ryzyko osteoporozy. Za przykład może nam tu służyć społeczeństwo amerykańskie, które ma wręcz obsesję na punkcie spożywania mleka i produktów mlecznych. Stosują oni dietę kwasotwórczą (piją dużo mleka krowiego, jedzą dużo mięsa i słodyczy), która niemal wysysa z ludzkiego ciała wapń - niezbędny składnik, aby neutralizować wysokie zakwaszenie organizmu. Pomimo, że populacja Stanów Zjednoczonych spożywa najwięcej mleka niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie, liczba zachorowań na osteoporozę jest tam rekordowo wysoka. Odrzucenie diety kwasotwórczej spowoduje powrót wapnia do normalnego stanu. To oznacza, że powinniśmy również odrzucić mleko!

Ciężkie życie krów

Jest jeszcze inny aspekt, dotyczący szkodliwości spożywania mleka – etyczny. Większość z nas jest przekonana, że mleko, które kupuje w supermarkecie pochodzi od krowy pasącej się na zielonej łące i wiodącej spokojny żywot. Jest to kolejny mit, gdyż prawie cały przemysł mleczny opiera się na hodowli przemysłowej, w której krowy nigdy nie jedzą ani nawet nie widzą świeżej trawy. Są natomiast automatycznie dojone, karmione mieszankami paszowymi, które mają nienaturalnie zwiększyć ich mleczność, chorują na przerost wymion i bolesne zapalenia…
Wbrew temu, co myśli większa część z nas, krowy nie produkują mleka przez cały czas, a jedynie w okresie laktacji, jak każdy ssak. Niestety w fermach przemysłowych, ich życie składa się z nieprzerwanego cyklu ciąż, co bardzo obciąża ich organizm i skazuje na przedwczesną śmierć z wyczerpania. W normalnych warunkach krowy żyją około 20 lat, te z hodowli przemysłowej po 5 latach są tak wyeksploatowane, że nadają się tylko do rzeźni.

Jeśli chcemy zrezygnować z mleka krowiego i jego przetworów,  z  powodzeniem możemy zastąpić je produktami roślinnymi, np. sojowymi, które są łatwo dostępne, smaczne i zdrowe.

1 osób dodało "Pij mleko! Umi…" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Joanna Wu

Joanna

Poznań

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz

Gospocha

2012-11-19 16:09

Autor artykułu poleca produkt roślinny jakim jest soja... Hmmm, łatwo dostępna, smaczna i...modyfikowana genetycznie, więc czy aby zdrowa? Zadałam sobie trud poszperania w necie na temat żywności GMO i postanowiłam jeść ją równie często, jak pić mleko :-)

Mary Drum

Mary

Lubin

2012-11-30 19:16

wystarczy czytać etykiety i wybierać te opatrzone napisem: 'z soi niemodyfikowanej genetycznie'. pozdraiwam

Basia

2013-01-22 23:43

Co za bzdura z tymi ciążami u krów, autor artykułu chyba nigdy nie widział krowy. Krowa nie potrzebuje ciąży aby dawać mleko,po to jest krowa, a po za tym komu potrzeba żeby żyła 20 lat i po co wtedy jest nam potrzebna. Mleko nie jest zdrowe, ale krowa to nie bóstwo.

111

2013-01-24 21:11

krowa jest ssakiem i musi zajść w ciążę żeby mieć mleko, najpierw wykarmia cielaka siarą a potem jest dojona, skąd wcześniej miałaby mieć mleko?

hana

2014-02-07 20:00

Basia, a skąd Ty masz takie teorie, że krowa nie musi zajść w ciążę żeby dawać mleko? Krowa jest od tego by dawać mleko? Jak się chcesz na jakiś temat wypowiedzieć i napisać, ze coś jest bzdurą poczytaj trochę na ten temat, by się nie skompromitować.

101

2014-06-04 10:15

soja niestety nie jest tak zdrowa jak się o niej pisze. W 90% jest GMO tak jak kukurydza. Poza tym u mężczyzn i chłopców powoduje bezpłodność i dowiedziono już licznymi ukrywanymi przed światem badaniami, że tylko soja fermentowana nie szkodzi ludziom. Poczytajcie o tym, internet jest skarbnicą wiedzy co do mleka - zgadzam się. Bardziej szkodzi niż w czymś nam pomaga.

willy

2015-02-26 13:37

"kto pije mleko ten rzyga daleko"

Ankaro

2015-07-25 20:16

A źródło- z jakich źródeł pochodzi ta wiedza. Bo teoretycznie mogę walnąć wykład o szkodliwości szczawiu i zarzekać się że mam rację

Eran

2015-09-18 11:56

ludzie na wsi pija mleko do dzis od swoich krowek I zyja po 90 lat, oczywiscie ze krowa nie musi byc w ciazy zeby daac mleko jak jest ciezarna to mlaka sie nie da pic bo smierdzi. zgadzam sie natomiast z ze mlako w sklapach to juz nie mleko sprobuj zrobic z tego mlaka bialy ser hahah za diabla ci nie wyjdzie, ale co my mozemy w dzisiejszych czasach jak wszystko jest produkowane na ilosc nie na jakosc :(

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Któremu lepiej z zarostem? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl