Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Fitness i Siła »
» Piłka rehabilitacyjna
Która dziennikarka sportowa piękniejsza? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Piłka rehabilitacyjna

„NaNowo” Akademii Zdrowia
Data publikacji: 2009-11-02

Tagi: akademia zdrowia, aktywne, biuro, ciąża, fitness, nanowo, piłka, plecy, praca, rehabilitacja, siedzenie

Galeria artykułu

W ostatnich latach bardzo popularna wśród fizjoterapeutów i trenerów fitness stała się gumowa, pompowana piłka. Z pozoru nie przedstawia sobą niczego szczególnego, ale gdy zaczynamy na niej ćwiczyć od razu nabieramy do niej szacunku. Dla jednych ćwiczenie z piłką jest trudnym wyzwaniem, dla innych urozmaiceniem nudnych ćwiczeń, a dla jeszcze innych sposobem na aktywne siedzenie przy biurku.

Powszechnie piłka rehabilitacyjna - bo tak się ją nazywa - wykorzystywana jest w klubach fitness podczas ćwiczeń np. Pilatesa oraz w przychodniach rehabilitacyjnych do ćwiczeń usprawniających i profilaktycznych. Gimnastyka na niej otwiera możliwość pracy mięśni, które ciężko jest uruchomić podczas zwykłych, „książkowych" ćwiczeń. Mam tu na myśli mięśnie, które odgrywają istotną rolę w stabilizacji kręgosłupa, a które podczas codziennej aktywności nie są dostatecznie stymulowane. Praca nad nimi, jaką wykonuje się podczas ćwiczeń na piłce sprawia, że nasz kręgosłup jest lepiej chroniony przed przeciążeniami, a kręgosłup naszych dzieci przed wadami postawy.

Na piłce można zacząć ćwiczyć niemal po urodzeniu. Niemowlęta z zaburzonym napięciem mięśniowym często korzystają z piłki podczas swojej wczesnej fizjoterapii metodą NDT. Ich mamy wykorzystują piłkę, aby szybciej wrócić do formy po ciąży, a przyszłe mamy ćwiczą na niej by przygotować się do aktywnego porodu.

Oprócz standardowego wykorzystania piłki, można używać ją do bardziej statycznych czynności.  Polecam piłkę jako alternatywę do siedzenia na krześle przy biurku, w domu, w biurze, czy nawet w szkole. Argumentem przemawiającym za tym jest fakt, że największym problemem osób spędzających długie godziny w pozycji siedzącej, jest ból i zmęczenie tkanek około kręgosłupowych, który w efekcie może prowadzić do poważniejszych zaburzeń. Nawyk siedzenia w pracy, w samochodzie oraz w domu zanany jest niemal każdemu. W trakcie siedzenia i bezruchu nasze tkanki nie są dostatecznie odżywiane i dotlenione, uciskane są naczynia i nerwy. Dlatego właśnie czujemy zmęczenie w okolicy pleców, karku i głowy. Jedyną radą na to jest wprowadzenie do swojego harmonogramu pracy aktywnych, kilkuminutowych przerw na drobne ćwiczenia. Istotną rolę może odegrać tu piłka, bowiem siedzenie na niej daje mięśniom możliwość pracy, czyli ciągłego napinania i rozluźniania. Ci, którzy na niej kiedyś ćwiczyli wiedzą, że ona nie pozwala na bezczynność. Dzięki dynamicznemu siedzeniu mięśnie szybciej się regenerują, a my nie wychodzimy z pracy z uporczywym bólem. Warto też pokusić się o zmianę krzeseł na piłki w szkołach. Dzieci w szczególności potrzebują ruchu i rozwijania koordynacji ruchowej, co istotnie wspomaga proces uczenia się. Paul Dennison zbadał, iż są dzieci, które lepiej przyswajają wiedzę np. chodząc po pokoju niż siedząc w pozycji statycznej. Piłka zapewnia dynamiczne siedzenie lepiej niż krzesła wyposażone w mechanizmy do tego służące. Wyjaśnienie jest proste: daje możliwość wielopłaszczyznowego ruchu ciała, bo jest miękka i okrągła.

Piłki dostępne są w różnych rozmiarach w zależności od wysokości ciała użytkownika. Generalna zasada jest taka, że gdy się na niej usiądzie i oprze stopy o ziemię, kąt zgięcia kolan powinien być albo prosty, albo lekko rozwarty. Nie powinno się kupować piłki za dużej do wzrostu, bo to utrudni pracę na niej. Piłki dostępne są w sklepach internetowych i ze sprzętem rehabilitacyjnym. Należy rozróżnić piłkę do ćwiczeń i siedzenia od piłki-skoczka z uszami, która służy raczej do zabawy dla dzieci.

2 osób dodało "Piłka rehabili…" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Katarzyna Konarzewska

Katarzyna

Dąbrówka

Monika Korcz

Monika

Choszczno

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz
Anna Kowalska

Anna

Grójec

2009-11-02 11:04

Chyba zaraz po pracy pobiegnę po taka piłkę, czuję że muszę ją mieć i juz dziś zaczynam z nią pracować.Akcja wyszczuplanie - rozpoczęta!!!!

Marta Kornet

Marta

Warszawa

2009-11-02 11:12

Piłka jest super, gorąco polecam. Siedzi się nawet wygodniej niż na krześle.

Mariola

2011-03-26 22:17

Dość lenistwa. Postanowiłam, że moje dzieci podobnie jak ja będą regularnie ćwiczyły. Ta piłka wydaje najbardziej odpowiednia. Dodatkowo nigdy już nie pozwolę leżeć przy telewizji na kanapie a przy komputerze pozwolę siedzieć tylko na takiej piłce. A jak się im znudzi to każę robić brzuszki. Moje dzieci mają nadwagę i wydaje mi się, że ta piłka będzie najatrakcyjniejsza. A jak się nie podoba to do kąta. Porządek musi być !!!

janina

2013-03-07 14:43

Piłka to wspaniały przyrzad do ćwiczeń w domu. Polecam wszystkim zainteresowanym -poprawę poczujesz juz po kilku dniach. Usprwanisz kręgosłup , rozlużnisz mięśnie , poprawisz ruchomość stawów itp , itd , Warto kupić taką piłke. P O L E C A M

KarolinaMalina

2017-03-12 13:05

Piłka rehabilitacyjna to świetna sprawa!Jako przyrząd do ćwiczeń, praktycznie niezastąpione. Z jednej strony, ćwiczenia są niezwykle przyjemne z drugiej, angażują wszystkie partie mięśni. Można dzięki niej wykonać naprawdę solidny trening. Często podczas pracy przy komputerze zastępuję mi na godzinę, dwie krzesło. Takie urozmaicenie ma zbawienny wpływ na kręgosłup. Warto jednak zwrócić uwagę na t, co się kupuje, bo piłka piłce nie równa. Ja mam ARmedical, nie ślizga się i jest "antywybuchowa". Dodatkowo jeśli ma służyć jako siedzisko, powinna mieć odpowiednie wymiary. Takie, by siedząc na niej kolana były zgięte pod kątem 90 stopni.

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która dziennikarka sportowa piękniejsza? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl