Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Drużynowe »
» Jak wybrać piłkę do siatkówki?
Która para piękniejsza? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Jak wybrać piłkę do siatkówki?

Autor: Mateusz MS  Data publikacji: 2008-10-15

Tagi: piłka, piłki, siatkówka

Galeria artykułu

Na rynku sportowym jest wiele firm zajmujących się produkcją piłek do gry w siatkówkę. Jednak takie firmy, jak Molten, Gala i Mikasa są pionierami i liderami w konstruowaniu oraz ulepszaniu piłek dla profesjonalnych graczy, a przede wszystkim są zatwierdzone do gry przez poszczególne krajowe związki sportowe.

Oficjalną piłką zatwierdzoną przez FIVB do rozgrywek międzynarodowych (mistrzostw świata, Europy, igrzysk olimpijskich, lig światowej i europejskiej) jest piłka firmy Mikasa. Firma ta również przoduje w produkcji piłek do siatkówki plażowej i nie ma konkurenta, który by dostarczał piłki dla profesjonalnych czy amatorskich rozgrywek.

Mikasa ciągle ulepsza technologię piłek, modyfikuje je, a kolejne modele są wprowadzane na dużych imprezach sportowych - mistrzostwach świata lub igrzyskach olimpijskich. Piłka do siatkówki plażowej Mikasa VLS 200 została zaprezentowana w 2005 roku i była oficjalną piłką podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie (2008).

Właściwości piłki Mikasa VLS 200 materiał: micro, dętka butylowo-gumowa, obwód 67-68 mm, waga 270 g. Osiemnastoelementowa piłka do siatkówki plażowej wykonana z jasnych, niebiesko-żółto-białych fragmentów, powoduje lepszą widoczność. Ruchoma konstrukcja dętki gwarantuje odpowiednią miękkość, a zarazem poprawne odbijanie się piłki. Podwójnie laminowana butylo-gumowa dętka całkowicie uniemożliwia przepuszczanie powietrza.

Najnowszy model piłki w siatkówce halowej zaprezentowany został pierwszy raz w Pekinie w 2008 r. - to Mikasa MVA 200 88034.
Właściwości piłki Mikasa MVA 200 88034 materiał: ultra delikatna mikrofibra, dętka butylowa, obwód 65-67 mm, waga 260-280 g. Najistotniejszą zmianą w konstrukcji jest powierzchnia piłki w postaci mikro-wgłębień, które znacznie poprawiły kontrolę odbicia oraz ulepszyły przyczepność do dłoni oraz widoczność, sprężystość i stabilność lotu piłki.

Najistotniejszy wpływ na różnice w konstrukcji piłki do plażówki a siatkówki halowej to zmienne warunki atmosferyczne, mniejsza liczba zawodników na boisku, brak punktu odniesienia, który występuje podczas gry na hali. W siatkówce plażowej piłka narażona jest na działanie deszczu, wiatru, słońca, więc jej wykonanie musi być odporne na działanie różnych czynników zewnętrznych. Fakty te wpłynęły na konieczność konstruowania lżejszej, lepiej widocznej, wolniejszej podczas lotu piłki do siatkówki plażowej. Te właściwości powodują, że piłka do siatkówki plażowej jest większa, ma stosunkowo mało powietrza i jest trudna do ocenienia podczas lotu.
Różnica pomiędzy technologią wykonania piłki do siatkówki plażowej a halowej jest tak duża, że przestawienie poprawnego sposobu odbicia z jednej piłki na drugą zajmuje zawodnikom wiele czasu.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz
Kamil Dygoń

Kamil

Kraków

2009-02-05 15:01

zgadzam się z ostatnim zadaniem w 100% ponadto przynajmniej mi cięzko przestawic sie z naskokiem do ataku , bo w plazy jest krotki naskok taki z miejsca , nie to co na hali gdzie startuje sie czasem z 4 czy 5 metra :P co do piłek na hali to mimo że częściej gram mikasą to bardzo lubię molteny fakt inaczej się nimi odbija wydaje mi sięże są bardziej sprężyste , po za tym wbija się nimi większe gwoździe :P

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która para piękniejsza? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl