Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Indywidualne »
» Piramida potrzeb CrossFit - część 1 odżywianie
Której lepiej w okularach? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Piramida potrzeb CrossFit - część 1 odżywianie

Twoj-Trening.pl
Data publikacji: 2012-10-09

Tagi: crossfit, fitness, piramida potrzeb, trening

Jak każda piramida, w sposób łatwy do zrozumienia pokazuje składowe danego zagadnienia oraz podkreśla istotność jego elementów.

Galeria artykułu

Fundament piramidy stanowi „Nutrition” czyli odżywianie, co nie powinno nikogo dziwić. A jednak, w Polsce większość osób dalej nie zdaje sobie sprawy jak istotną rolę w naszym życiu odgrywa jedzenie. Na szczęście ta sytuacja powoli zaczyna się poprawiać. Trudno myśleć o prawidłowym i pełnym życiu bez zbilansowanej diety, a co dopiero o uprawianiu sportu czy fitness takiego jak CrossFit. Wystarczy pomyśleć że jedzenie wpływa na produkcję naszych hormonów, a te odpowiadają za działanie naszego ciała i nasze samopoczucie, prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych, czy wzrost mięśni. Jeżeli wraz z pożywieniem nie dostarczymy odpowiedniej ilości makro i mikroelementów, raczej nie powinniśmy się spodziewać specjalnych efektów z jakiejkolwiek formy rekreacji czy jest to fitness, kulturystyka czy powerlifting.

Proponowany sposób odżywiania w CrossFit to Zone Diet oraz Paleo Diet. Oba sposoby odżywiania są zbliżone do siebie pod pewnymi względami – zalecają odżywianie jakościowe, a Zone Diet daje dodatkowo ścisłe zalecenia co do tego jak duże porcje powinniśmy zjadać. Zarówno Zone, jak i Paleo zalecają odżywianie produktami określanymi mianem „whole foods” – czyli produktami pełnowartościowymi, jak najmniej przetworzonymi, takimi jak warzywa, jaja, mięso, ryby, drób, owoce morza, orzechy i trochę owoców. Posiłki przygotowywane/gotowane z tych produktów zawierają bardzo dużo makro i mikroelementów i są dużo bardziej „kompletne” niż posiłki zawierające jedzenie przemysłowe, czyli półprodukty lub produkty gotowe przetworzone.

Co ciekawe diety te bazują na doniesieniach najnowszych badań z wielu dziedzin takich jak medycyna, genetyka, dietetyka, biochemia lub paleopatologia, a wielu autorów umieszcza bogatą bibliografię. Dzięki bibliotekom PubMed możemy sami zweryfikować badania i upewnić się czy nie wprowadzono nas w błąd, jak to wielokrotnie bywało w dietetyce. Sami byliśmy bardzo sceptyczni co do tych diet, ale patrząc na ludzi uprawiających CrossFit i ich sylwetki stwierdziliśmy, że warto się nimi zainteresować. Bardzo wielu CrossFiterów jest zadowolonych z efektów przynoszonych przez te style żywienia.

My sami stosujemy z powodzeniem dietę paleo i szczerze możemy stwierdzić, że pozytywnie wpłynęła na poziom zdrowia i sprawności fizycznej. Układ immunologiczny staje się dużo sprawniejszy, poziom koncentracji i energii na co dzień wzrasta wyraźnie, samopoczucie jest wyśmienite, ciało rzeźbi się i nawet skóra i włosy są zdrowsze i bardziej lśniące. Odpowiednia dobrze zbilansowana dieta musi po prostu stworzyć z człowieka okaz zdrowia! To co, przekonaliśmy Cię już do zgłębienia się w tajniki diety Zone lub Paleo?

Zapraszamy także do przeczytania drugiej części cyklu artykułów: Piramida potrzeb CrossFit - część 2 Metabolic Conditioning.

Maciej Szczudrawa
Lucyna Kiszczak
Twoj-Trening.pl
Instruktorzy CrossFit Lv 1

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Której lepiej w okularach? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl