Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Fitness i Siła »
» Platformy wibracyjne
Który skoczek lepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Platformy wibracyjne

Smooth Fitness
Data publikacji: 2009-09-29

Tagi: platforma, platformy, smooth fitness, trenażer wibracyjny, trening wibracyjny, wibracyjna, wibracyjne

Galeria artykułu

Korzystny wpływ odpowiednio dobranych wibracji na ciało ludzkie przeczuwali już starożytni Grecy. Dwa tysiące lat później trening wibracyjny stał się istotnym punktem w przygotowaniu astronautów przed podróżą w kosmos. Dziś jest on dostępny dla wszystkich - w klubie fitness, a nawet w domu.

Platforma wibracyjna, znana także jako „trenażer wibracyjny" to właśnie urządzenie, które umożliwia tego rodzaju trening. Zasada działania jest prosta: wibracje, w jakie wprawia nasze ciało maszyna, oddziałują na system nerwowo-mięśniowy i na zasadzie odruchów bezwarunkowych wywołują skurcze mięśni. Skurcze te wiążą się oczywiście z wysiłkiem, a on z kolei ze wzmocnieniem pracujących części ciała - podobnie jak przy tradycyjnych ćwiczeniach. Różnica polega jednak na tym, że skurcze powodowane przez mechanizm niepodlegający kontroli świadomości są znacznie szybsze, a do tego obejmują znacznie większy procent włókien mięśniowych niż przy zwyczajnym treningu (jest to różnica rzędu 95% do 40%). W związku z tym zalecana długość ćwiczenia na platformie to zaledwie 20 minut trzy razy w tygodniu. Intensywność treningu może być regulowana przez zwiększanie lub zmniejszanie częstotliwości drgań.

Efekty

Efekty treningu wibracyjnego zależeć będą od tego, jaką formę będzie on przybierał: oprócz regulacji intensywności ma tu znaczenie pozycja, jaką przyjmujemy na maszynie. Możemy zdecydować się na wzmacnianie wybranych partii ciała, jak również na wybór częstotliwości o delikatniejszym działaniu. Platformy wibracyjne stosuje się w rehabilitacji, a ich użytkownicy „donoszą" o korzystnym wpływie, jaki ćwiczenia na tego typu sprzęcie wywierają na obolałe plecy czy nogi.

Na tym nie koniec. Panie z pewnością ucieszy wiadomość, że platformy wibracyjne mogą pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej oraz cellulitu. Badania naukowe wykazują także, że ćwiczenia na tego typu maszynach znacząco poprawiają gęstość kości, zapobiegając tym samym osteoporozie. Jakby tego było mało, trening wibracyjny wpływa również stymulująco na układ hormonalny, krwionośny
i limfatyczny.

Jak zacząć?

Po pierwsze musimy znaleźć klub fitness, w którym dostępne są tego typu urządzenia. Jeśli to okaże się trudne, warto rozważyć zakup platformy wibracyjnej do użytku domowego. Zapewni nam to komfort treningu, a nie musi wcale wiązać się z bardzo wysoką ceną: najkorzystniejsze oferty zaczynają się od około 1.300 złotych. Warto nadmienić, że jest to sprzęt mniejszy i lżejszy niż np. bieżnia. Przy zakupie dobrze jest zwrócić uwagę, czy powierzchnia treningowa urządzenia jest odpowiednio duża (co umożliwi większą różnorodność pozycji). Niektóre modele, jak na przykład trenażer wibracyjny Smooth Fitness Pulse Trainer Pro, wyposażone są w systemy gwarantujące, że niezależnie od wagi użytkownika generowane będą takie same wibracje.

Kiedy mamy już urządzenie, możemy zacząć trening. Z początku wybieramy raczej mniejszą częstotliwość, którą stopniowo możemy zwiększać. Jeśli decydujemy się na intensywny trening, koniecznie musimy pamiętać o dwóch zasadach:

  1. regularnej kontroli prawidłowości pozycji ciała

  2. zachowywaniu 48 godzinnych przerw między treningami i ograniczeniu czasu ćwiczeń do ok. 20 minut.

Nie przestrzeganie ich grozi kontuzją - nawet na tak bezpiecznym sprzęcie możemy zrobić sobie krzywdę, jeśli będziemy używać go nierozważnie.

2 osób dodało "Platformy wibr…" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Marta Polkowska

Marta

Warszawa

Anna Dębniak

Anna

Gdynia

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz
Iwona Drąg

Iwona

Warszawa

2009-11-04 11:41

brzmi to podejrzanie różowo..

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który skoczek lepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl