Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Wodne »
» Pływak na siłowni
Który prezent lepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Pływak na siłowni

Autor: Agnieszka Gapińska  Data publikacji: 2008-10-06

Tagi: pływacka siłownia, pływanie, siłownia

Galeria artykułu

Trening na siłowni jest dla pływaka po to, aby mógł rozwijać siłę mięśniową, ale nie jak w przypadku np. kulturystyki zwiększyć masę i objętość mięśnia.

Po co pływakowi trening na siłowni?
Trening na siłowni dla pływaka jest po to, aby mógł rozwijać siłę mięśniową, ale nie jak w przypadku np. kulturystyki zwiększyć masę i objętość mięśnia. Obciążenia powinny być tak dobrane, aby było możliwe uniesienie danego ciężaru, bądź wykonanie z nim ćwiczenia kilkakrotnie, w zależności od tego co chcemy uzyskać. Trening ten w swojej strukturze przypomina nieco trening główny w wodzie. Należy poprzedzić go rozgrzewką i rozciąganiem, a dopiero po tym „wchodzimy" na przyrządy. Jeżeli są to pierwsze wizyty na siłowni, bądź minął długi okres czasu od kiedy ostatni raz ją odwiedzaliście, należy zacząć od delikatnych obciążeń, jak w przypadku treningu w wodzie. Po pierwszym treningu na siłowni odczujecie delikatny ból mięśni, ponieważ praca z nienaturalnym obciążeniem powoduje zrywanie niektórych włókien mięśniowych. Są to tzw. mikrourazy, często potocznie, acz mylnie nazywane „zakwasami". Ból powinien pojawić się na drugi dzień, prawie niezauważalny, a minąć w ciągu 1 do 2 dni. Jeżeli ruszycie szturmem na przyrządy z nieodpowiednim obciążeniem te mikrourazy będą tak duże, że ból, który odczujecie zniechęci do dalszej pracy. A więc dobierajcie ciężary nie według ambicji, lecz według rozsądku.

Jak wygląda trening pływaka na siłowni?
Na siłowni wzmacniamy mięśnie ramion: biceps (z przodu), triceps (z tyłu), naramienny (zakrywający nasz staw ramienny), ramienno-promieniowy (od łokcia w dół); mięśnie grzbietu: najszerszy grzbietu (środkowa część pleców), czworoboczny (górna część pleców); mięśnie tułowia: piersiowy większy (wychodzi spod naramiennego i kończy się na mostku), zębaty przedni (pod pachą), skośny brzucha (zewnętrzne krawędzie brzucha), prosty brzucha (środek brzuszka); pośladków: mięśnie pośladkowe większe; mięśnie nóg: czworogłowy uda z przodu, dwugłowy z tyłu, mięsień brzuchaty łydki.
Trening siłowy wykonujemy maksymalnie 3 razy w tygodniu, najlepiej w odstępie jednego dnia, ponieważ mięśnie wracają „do siebie" po wysiłku w ciągu 48 godzin. Dlatego ćwicząc np. w poniedziałek prostowniki ręki, to w środę powinniśmy ćwiczyć już inne partie, ewentualnie powtórzyć je w piątek, aby dany mięsień mógł się zregenerować.
Siłę wzmacniamy pod kątem różnego rodzaju wysiłku. Może to być trening wytrzymałości siłowej, trening mocy oraz siły maksymalnej. Wszystkie te trzy rodzaje wykonujemy w pięciu seriach, w których: podczas treningu wytrzymałości siłowej wykonujemy 12 powtórzeń z małym obciążeniem, w drugim treningu (trening mocy) wykonujemy 6 powtórzeń ze średnim obciążeniem, a w treningu siły maksymalnej - 3 powtórzenia z maksymalnym obciążeniem. Między stacjami na przyrządach jako przerwę można traktować ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu i brzucha, do których wystarczy nam zwykły materac bądź mata. Są to partie, które bez obaw możemy ćwiczyć nawet codziennie.
Wykonując pracę nasze mięśnie kurczą się, czyli skracają swoją długość. Dlatego tak jak przed wysiłkiem, tak samo po nie zapominajmy o rozciągnięciu porządnie naszego ciała. Proponuję dodatkowo po każdym wykonanym ćwiczeniu porozciągać te partie mięśni, które właśnie pracowały. Zwróćcie także uwagę w trakcie ćwiczeń na to, jak się ustawiacie względem przyrządu oraz pilnujcie, aby wasze plecy były proste. 

6 osób dodało "Pływak na siło…" do ulubionych (kto?)
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych
Mateusz K

Mateusz

Włocławek

Tomasz Licak

Tomasz

Nowa Dęba

juleczka f

juleczka

Wałbrzych

Cezary Wolski

Cezary

Góra Kalwaria

Marta M.

Marta

Świnoujście

jurek adamczak

jurek

Kościan

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który prezent lepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl