Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Wodne »
» Podstawy w nauczaniu stylu motylkowego
Który sportowy ojciec lepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Podstawy w nauczaniu stylu motylkowego

Pływacy.com
Data publikacji: 2011-12-05

Tagi: delfin, nauka pływania, pływanie, styl motylkowy, style pływackie, technika pływania

Zawodnicy potrafią pływać już kraulem, grzbietem, żabą i przychodzi czas na naukę stylu motylkowego. Jak to zrobić? Postaramy się w tym artykule odpowiedzieć na pytania, które być może najczęściej zaprzątają Wam głowę kiedy się już do tego zabieracie.

Galeria artykułu

Od czego zacząć naukę?

Od nauki pływania nogami, a właściwie ruchu całego ciała tzw. ruchu falującego. Można tego nauczać poprzez pływanie samymi nogami do delfina na brzuchu lub na boku, jednak w początkowej fazie należało by unikać pływania na plecach. Ramiona ułożone wzdłuż tułowia ułatwiają taką pracę. Warto skupić się na tym, żeby oddech nabierać co 3-5 kopnięć. Pływanie w płetwach wspomaga naukę pracy biodrami (góra-dół), trzeba uważać, aby pływanie nogami nie rozpoczynało się z kolan. Ruchy faliste wykonywane biodrami nie powinny być szybkie i krótkie, należy pływać wolno i kontrolować obszerną pracę bioder. Jest kilka zabaw, które mogą uaktywnić biodra np. delfinki na małym basenie lub przeskakiwanie nad makaronem. Każdy z nas potrafi być na tyle kreatywny, żeby znaleźć jeszcze inne ćwiczenia.

Czemu ten ruch falujący jest taki ważny?

Taki ruch decyduje o napędzie. Siła rąk i nóg wynikająca z pracy ciała jest sekretem skutecznego pływania tym stylem. Przy odpowiedniej koordynacji kopnięcia nóg, pociągnięcia ramion i schowania bioder wyjście do oddechu nie sprawia problemu, głowa nie jest dźwigana do góry. Przy prawidłowym pływaniu duża siła nie jest od zawodnika wymagana. Dzieci najczęściej mają mało siły, gdy uczą się poruszania tym stylem, przenoszenie ramion także staje się o wiele łatwiejsze, jeśli wykorzystujemy ruch falisty ciała. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że delfin to nie 1 ruch ramion i potem 2 kopnięcia nogami, to musi ze sobą współgrać. Odpowiadając na to pytanie - praca na nogach z prawidłowej pracy tułowia jest kluczowa w skutecznym i ekonomicznym pływaniu „koniem". WARTO POŚWIĘCIĆ TROCHĘ CZASU NA TEN ELEMENTEM!

W jakim wieku wprowadzać styl motylkowy?

Dziecko przede wszystkim musi umieć schować twarz do wody, nie może się bać zanurzać pod wodę, nie ma konkretnego wieku, ale umiejętność oddychania jest tutaj koniecznością.

Czy delfina trzeba nauczać jako ostatniego? Po kraulu, grzbiecie i klasyku?

To zależy od trenera i jego pomysłu. Naukę pływania nogami można łączyć z innym stylami. Przy 2-4 jednostkach w tygodniu można w każdy dzień ćwiczyć inny styl. Szukamy cech wspólnych z innymi stylami i wykorzystujemy je w cwiczeniach np. RR żaba NN delfin lub dokładanka z wykorzystaniem kraula.

Co dalej?

Odpowiedzią jest znajomość specyfiki tego stylu, co jest tutaj istotne.

- praca NN, bioder
- umiejętność wyjścia do oddechu
- praca ramion
- koordynacja

Najczęściej występujące błędy?

Błędy w głównej mierze wynikają z naszego pośpiechu. Chcemy, aby dzieciaki zaczęły już pływać delfinem i często nie dajemy im czasu na zrozumienie pojedynczych elementów.

- praca nóg z kolan (brak ruchu falującego)
- brak koordynacji - pływanie w układzie ruch ramion + 2 kopnięcia nogami
- podczas wyjścia do oddechu brak kopnięcia wspomagającego to wyjście
- dźwiganie głowy do oddechu
- brak cofnięcia bioder przy wyjściu do oddechu
- nieprawidłowa praca ramion pod wodą - ruch w dół
- zbyt wczesne wyciąganie ramion bez wykończenia pociągnięcia
- niesymetryczne przenoszenie ramion nad wodą
- przenoszenie ramion nad wodą górą zamiast bokiem

Błędów jest tyle ilu pływających zawodników, a każdy z nich uczy nas nowego spojrzenia na ten styl i umiejętności szukania właściwego sposobu nauczania i doskonalenia.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który sportowy ojciec lepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl