Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Polacy wciąż boją się dentysty
Który skoczek lepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Polacy wciąż boją się dentysty

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2011-01-24

Tagi: dentysta, próchnica, stomatologia, strach przed dentystą, zęby Zdrowa forma

Galeria artykułu

Przerażający odgłos wiertła, wysokie ceny i niemiły dentysta - nic dziwnego, że 81 proc. Polaków boi się wizyty u stomatologa. Skutek? Zaniedbane uzębienie...

Jak wynika z raportu przygotowanego serwis dentysta.eu największe obawy w gabinecie dentystycznym wywołuje myśl o wysokim rachunku. Aż 40 proc. ankietowanych deklaruje, że boi się ceny, jaką przyjdzie im zapłacić za wizytę w gabinecie. A jeśli dojdzie do tego specyficzny zapach (nie lubi go 35 proc. pytanych), odgłos wiertła i niemiły dentysta (obawia się go 15 proc. respondentów) to mamy 100 proc. pewności, że dentystę ominiemy szerokim łukiem.

- Ból, zapach i dźwięk to od lat najczęściej powtarzane w ankietach powody stresu pacjenta u dentysty. Niestety, wskazują je osoby, które swoją ostatnią wizytę odbyły 10 lat temu - mówi lek. stom. Wojciech Fąferko z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic.

Większość gabinetów stomatologicznych wyszła na przeciw obawom swoich klientów. Problem dźwięku wiertła rozwiązały dźwiękoszczelne drzwi (obecne są w większości nowoczesnych gabinetów). Zapachu pozbyto się systemami wentylacyjnymi i aromaterapią. Problem bólu rozwiązuje z kolei nowoczesne i bezbolesne znieczulenie z użyciem komputera.

Niestety, nie poradzono sobie z problemem cen za wizytę, które paraliżują 40 proc. Polaków.

Ankietowani sugerowali również potrzebę zmian personalnych w gabinetach stomatologicznych. Dla 30 proc. pacjentów problemem jest nie sam zabieg, a lekarz, który go wykonuje. Nerwy u 58 proc. pacjentów łagodzi dobre podejście lekarza. A jeśli jego kompetencje idą w parze z urodą, to na fotelu dentystycznym pewnie czuje się 22 proc. ankietowanych. Dla 90 proc. uśmiech lekarza i jego wesołe podejście jest najlepszym lekiem na nerwy. Tak samo jak dentysta-gaduła, potrafiący nas zagadać. Takiego stomatologa ceni 42 proc. Polaków.

Raport dentysta.eu ujawnia kiepski stan naszych zębów. Statystyki pokazują, że 43 proc. Polaków tak boi się dentysty, że w ogóle rezygnuje z leczenia. Efekt - co drugi Polak ma próchnicę.

- To jest błędne koło. Lęk przed dentystą odstrasza nas od leczenia i wizyt kontrolnych. To z kolei kończy się często tym, że do dentysty przychodzimy z zaawansowaną próchnicą i zmuszeni jesteśmy poddać się kosztownemu i czasami bolesnemu leczeniu, które najczęściej znów nas odstrasza od dalszego leczenia - wyjaśnia lek. dent. Marcin Krufczyk.

Źródło: PAP

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który skoczek lepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl