Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Prawidłowe mycie zębów. Jak to się robi?
Która tenisistka ładniejsza? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Prawidłowe mycie zębów. Jak to się robi?

Biomedical.pl
Data publikacji: 2010-10-09

Tagi: higiena jamy ustnej, jama ustna, próchnica, technika mycia zębów, zęby Zdrowa forma

Galeria artykułu

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że 98% dorosłych Polaków i 90% dzieci ma próchnicę. To dzwonek alarmowy, by walką z próchnicą zająć się na poważnie. A zacząć od... powrotu do szkoły. Do szkoły prawidłowego mycia zębów.

- Prawidłowa higiena jamy ustnej to nasz najlepszy sprzymierzeniec - pozwala ograniczyć ryzyko wystąpienia próchnicy nawet o 40%, znacznie obniża również ryzyko pojawienia się chorób przyzębia i zapobiega nadwrażliwości o podłożu mechanicznym. Oczywiście pod warunkiem, że sposób czyszczenia zębów dostosowany jest do wieku danej osoby, stanu jej uzębienia oraz że osoba ta opanowała i stosuje odpowiednią dla niej technikę czyszczenia zębów - mówi Ewa Konarczak certyfikowana higienistka z poznańskiego centrum stomatologii Orident, które od trzech lat wdraża program edukacji w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej u dorosłych, a także już u trzyletnich dzieci. W ramach tego programu specjaliści uczą od nowa mycia zębów. Okazuje się bowiem, że nie tylko próchnica, ale i nadwrażliwość zębów, wynikają ze złej techniki mycia i nieodpowiednich akcesoriów.

Program przygotowawczy

Utarło się przekonanie, że najlepszą szczoteczką jest ta o twardym włosiu. Tymczasem sztywne włosie uszkadza szkliwo i kaleczy dziąsła, jest również na tyle mało elastyczne, że zęby czyści tylko pozornie. Podobnie pasty wybielające i mocno ścierające (dla palaczy) - niszczą szkliwo, a więc mogą doprowadzić do nadwrażliwości. Jeśli chcemy naprawdę wybielić zęby, wykonajmy profesjonalny, bezpieczny zabieg u dentysty. Rozpoczynając szkołę prawidłowego mycia zębów, zaopatrzmy się w odpowiednie akcesoria: szczoteczki miękkie lub średniej twardości o wydłużonej, zwężającej się główce, z prostym włosiem oraz pasty zawierające fluor (sprawdzajmy na opakowaniu - pasta powinna zawierać 1450ppmF, czyli fluorku sodu). Z taką wyprawką możemy wkroczyć na lekcje.

Kurs podstawowy - technika

Zdaniem Ewy Konarczak z Orident prawidłowa technika mycia zębów jest kluczem do zdrowia jamy ustnej, a najczęściej spotykana w naszych łazienkach „technika” szorowania zębów, czyli poziome ruchy z użyciem dużej siły, ściera szkliwo, w efekcie prowadząc do obnażenia szyjek zębowych. Jak zatem myć zęby? Przede wszystkim regularnie - co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku, przynajmniej przez 2-3 minuty. Okazuje się, że rzadko kiedy poświęcamy myciu zębów tyle czasu, ile powinniśmy. Sprawdźmy - zróbmy prosty test z minutnikiem (sprawdza się zwłaszcza w przypadku dzieci) - czy rzeczywiście poświęcamy na mycie zębów tyle czasu, ile powinniśmy.

Technikę mycia zębów modyfikujemy przez całe życie - inaczej powinny dbać o zęby dzieci posiadające zęby mleczne, inaczej młodzież, w zupełnie inny sposób dorośli. Na czym polega technika mycia zębów u dorosłych? Zaczynamy od zewnętrznych powierzchni zębów: szczoteczkę przykładamy pod kątem 45 stopni, w kierunku dziąseł. Delikatnymi, krótkimi ruchami okrężnymi poruszamy szczoteczką do przodu i do tyłu oraz w górę i w dół. Tym samym sposobem oczyszczamy powierzchnie zewnętrzne i wewnętrzne zębów. Wewnętrzne powierzchnie zębów przednich czyścimy, układając szczoteczkę w pozycji pionowej i delikatnie ruszając nią w górę i w dół, wykorzystując działanie włókien umieszczonych na czubku główki. Na koniec zajmujemy się powierzchniami żującymi zębów trzonowych i przedtrzonowych - oczyszczamy je krótkimi ruchami w przód i w tył. Do mycia zębów możemy używać też szczoteczki elektryczno-akumulatorowej (nie na baterie, bo ma za słabą moc), ale wówczas pamiętajmy, że jej używanie wymaga innej techniki: nie wykonujemy żadnych ruchów, przykładamy szczoteczkę do zęba i przytrzymujemy przez chwilę, potem przechodzimy do następnego itd.

Odpowiednie dbanie o zęby to nie tylko przysłowiowe „szczotka, pasta, kubek, ciepła woda". Na samym myciu higiena bowiem się nie kończy. Potrzebujemy dodatkowych akcesoriów. - Nitka znakomicie ułatwia czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, a więc tych miejsc, do których nie dociera szczoteczka. Dzięki temu prostemu zabiegowi (oczyszczamy zęby przesuwając nić ruchem zygzakowatym w górę i w dół wzdłuż bocznych powierzchni) zapobiegamy rozwojowi próchnicy powierzchni stycznych zębów. Stosujmy ją przynajmniej raz dziennie  - mówi Ewa Konarczak. Higienę trudno dostępnych miejsc ułatwia także tzw. water-pick, czyli irygator. Strumień wody z irygatora dosłownie wypłukuje to, co zalega w przestrzeniach międzyzębowych i w kieszonkach dziąsłowych. Dodatkowym zabezpieczeniem przeciwpróchnicowym są także płyny do płukania ust zawierające fluor.

Dalszą część artykułu przeczytasz tutaj: Prawidłowe mycie zębów

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Która tenisistka ładniejsza? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl