Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Indywidualne »
Wszystkie
» Problem z niecelnością wiatrówki
Któremu lepiej z zarostem? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Problem z niecelnością wiatrówki

Wiatrowki.pl
Data publikacji: 2010-08-26

Tagi: problemy z celnością, wady wiatrówek, wiatrówka

Galeria artykułu

Nawet najlepszemu strzelcowi zdarza się czasem spudłować. Nie ma w tym nic niezwykłego. Jeśli jednak celność z niewiadomych przyczyn się pogarsza i nie można trafić nawet w przysłowiową stodołę, warto sprawdzić czy problem nie leży w wiatrówce. Przedstawiamy listę usterek, które mogą być potencjalnym winowajcą niecelnych strzałów.

Luźne śruby osady

Są prawdopodobnie najczęstszym powodem niecelności wiatrówek. Nawet ¼ obrotu śruby może się przełożyć na 50 mm różnicy na dystansie 25 m. Większość wiatrówek ma 3 śruby blokujące akcję osadę - 2 w chwycie w przednim i 1 przez osłonkę spustu. Muszą one być mocno przykręcone przez cały czas. Luźne śruby na blokadzie zawiasu również wpłyną na celność w wiatrówkach łamanych.

Luźne przyrządy celownicze

Otwarte przyrządy celownicze - sprawdź czy śruba montażu muszki jest dokręcona i czy muszka jest nieruchoma. Sprawdź ruch szczerbinki i zwartość punktu łamania. Montaże celowników - byle jaki celownik nie zda egzaminu jeśli chodzi o wiatrówkę! W wiatrówkach o bardzo dużych energiach musisz używać montażu specyficznie zaprojektowanego do wiatrówek. Mogą mieć one zintegrowany pin blokujący, montowany na szynach z otworami. Wiatrówki sprężynowe poza odrzutem do tyłu, poruszają się również do przodu a razem z wibracjami sprężyny głównej będą stale przyprawiać nieodpowiedni montaż o wstrząsy. Osobne blokady celowników są również dostępne z takim samym przeznaczeniem. Celowniki również mogą się poruszać w pierścieniach montażowych jednak ten problem zwykle eliminowany jest przez użycie odpowiedniego montażu.

Nieodpowiednie napięcie lufy


Wiatrówki z łamaną lufą muszą mieć ostrożnie ustawiane napięcie osiowe. Za dużo a łamanie lufy nie będzie stałe a w miejscu złamania powstanie tarcie i ścieranie materiałów. Za mało a pojawi się przedmuch na złamaniu. Obie sytuacje spowodują dzikie i niekonsekwentne skupienie. Poprawne napięcie to takie, w którym lufa po załadowaniu zostanie na odpowiednim miejscu. Lepsze wiatrówki sprężynowe mają regulowane napięcie osiowe.

Nieodpowiedni śrut

Większość problemów niecelności pojawia się w silnych wiatrówkach kalibru 4,5 mm o prędkości wylotowej ponad 300 m/s. W wyścigu mocowym wielu producentów używa najlżejszych śrutów by osiągnąć reklamowaną prędkość wylotową i podnieść sprzedaż. Niezmiennie, taki śrut nie będzie najlepszy do tych wiatrówek, w kwestii celności, energii i utraty prędkości. Każda wiatrówka jest inna i to co działa w jednej, wcale nie znaczy, że musi działać na innej, nawet jeśli są tej samej marki i modelu.

Brudna lufa


Wiatrówki brudzą lufy, jednak nie w takim samym stopniu jak broń palna. Zamiast tego zanieczyszczeniami są nieznaczące ślady ołowiu, smary i spraye z komory sprężania, przechowywane w gwincie. Muszą one zostać ostrożnie usunięte odpowiednim wyciorem.

Błędne techniki strzelania


Nawyki z broni palnej nie zdadzą egzaminu przy wiatrówkach sprężynowych i gas-ram. Dlatego właśnie wielu strzelców wyborowych nie potrafi tak celnie strzelać z wiatrówek, a wielu strzelców wiatrówkowych tak dobrze radzi sobie z bronią palną. Są dwa podstawowe powody.

1. Trzymaj swoją wiatrówkę luźno przy ramieniu i pozwól jej się poruszać przy strzale. Nie przyciskaj jej mocno do ramienia, nie szarp chwytu przedniego i nie opieraj chwytu na twardej powierzchni. Pozwól jej odrzucać i wibrować swobodnie - nie próbuj tego niwelować.

2. Kiedy czujesz, że wiatrówka wystrzeliła, śrut dopiero zaczął poruszać się w lufie. Czas wystrzału jest dużo dłuższy w wiatrówkach niż w broni palnej, tak więc trzeba się do tego przyzwyczaić. Trzymaj krzyż na celu chwilkę dłużej a skupienie poprawi się. Naturalnie, spust, oddychanie i postawa wciąż wchodzą w grę.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Któremu lepiej z zarostem? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl