Portal Aktywni.pl korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Zapoznaj się z naszą polityką cookies. Zamknij powiadomienie.

Aktywna strefa Forum

Zaloguj się przez Facebooka

Zdrowa forma »
» Prowadź zdrowy tryb żucia
Który sportowy ojciec lepszy? Wybierz!
vs


Aktywne pojedynki: zobacz rankingi zdjęć »
rozstrzygaj pojedynki
dodawaj zdjęcia
sprawdź kto wygrał

Prowadź zdrowy tryb żucia

Autor: AKTYWNI.PL  Data publikacji: 2015-10-28

Tagi: dieta, jedzenie, odchudzanie, odżywianie, pokarm Zdrowa forma

Galeria artykułu

Zanim pokarm dostanie się do żołądka najpierw musi zostać przeżuty. Każdy kęs naszego jedzenia powinien być przeżuty około 50 razy! Dzięki temu możemy poczuć się syci nawet niewielką ilością pokarmu.

Długie przeżuwanie pokarmu powoduje dokładne jego rozdrobnienie, co odciąża żołądek i jelita oraz wyzwala uczucie sytości. Organizm potrzebuje trochę czasu od momentu poczucia sytości do przekazania informacji do ośrodka w mózgu. im dłużej przeżuwamy każdy kęs naszego posiłku, tym dajemy więcej czasu organizmowi na przekazanie informacji. Dzięki temu procesowi nie musimy spożywać ogromnych ilości pożywienia.

Pożywienie wpadające do żołądka powinno być odpowiednio przeżute, w przeciwnym wypadku jedzenie nie zostanie w pełni przyswojone przez organizm. Dochodzi wtedy do obciążenia żołądka, a niestrawiona całkowicie treść pokarmowa odkłada się w postaci tłuszczu.

Dokładne gryzienie odgrywa ważną rolę wśród osób, które chcą zachować prawidłową masę ciała. Każda osoba, która zjada posiłek w pośpiechu, zazwyczaj zje więcej, ponieważ pokarm nie jest w stanie od razu wywołać uczucia sytości. Uczucie sytości doznajemy dopiero po kilkudziesięciu minutach od spożycia posiłku - wtedy dociera informacja do mózgu, ile zjedliśmy i czy jesteśmy syci. Pośpiech w jedzeniu lub stres może być przyczyną kłopotów z trawieniem.

Konsekwencją nieprawidłowego żucia pokarmu jest nie tylko nie za ładnie wyglądająca sylwetka. Otyłość jest chorobą, która zakłóca wiele procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie. Nadmiar tkanki tłuszczowej może dopaść nas w każdym wieku. Aby przeciwstawić się tej chorobie, trzeba poznać przyczyny, które ją wywołują. Najczęściej otyłość spowodowana jest naszymi złymi nawykami żywieniowymi.

Złe nawyki to druga natura człowieka. Nie należy jednak podchodzić zbyt rygorystycznie do odżywiania. Jeżeli odczuwamy chęć zjedzenia kawałka szarlotki to zjedzmy ją. Lepiej spożyć niewielką ilość słodyczy niż porcję spaghetti. Ważne jest, abyśmy wyznaczyli sobie odpowiednie miejsce i czas na jedzenie. Spożywania pokarmu nie należy łączyć z wykonywaniem innych czynności(np. oglądanie tv, czytanie książki), gdyż organizm w takich sytuacjach często błędnie odbiera poczucie sytości. Po posiłku najlepiej wybrać się na spacer. Najgorsze co możemy zrobić w takiej chwili, to położyć się i zasnąć. Podczas leżenia w organizmie włączają się mechanizmy odpowiedzialne za senność, powodując iż trawienie posiłku schodzi na drugi plan.

Pokarmy spożywane przez nas nie powinny być zbyt gorące (zwiększają kwasowość) lub zbyt zimne (zatrzymują produkcję kwasów żołądkowych). Pod żadnym pozorem nie można pić podczas posiłku. Popijanie pokarmu powoduje rozcieńczenie soków żołądkowych, zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego i hormonalnego. Jedząc w ten sposób możemy przytyć o wiele szybciej. Mówi się, że jakiekolwiek płyny powinno się spożywać ok. 30 minut przed posiłkiem lub 1,5 - 2 godziny po posiłku. Wszyscy powinniśmy zdawać sobie sprawę, aby nie spożywać posiłku przed snem. Od godziny 18 nasz organizm zwalnia wszelkie procesy, przygotowując się powoli do snu. Nieprzestrzeganie tej zasady skutkować będzie odkładaniem tłuszczu oraz wytworzeniem kamieni w nerkach i wątrobie.

Jeszcze nikt nie dodał tego artykułu do ulubionych
Zaloguj się, aby zapisać w ulubionych

Podziel się swoją opinią!

dodaj komentarz

Ecovit

2016-01-08 21:37

Myślę,że aż 50x to za dużo :) Warto jeść powoli i zadbać o odpowiednie przygotowanie do jedzenia - np. spożywanie płynów. http://www.eco-vit.pl/

Masz konto na portalaktywni.com?

Nie pamiętasz hasła? | Zarejestruj się

Dodaj komentarz

Nie musisz zakładać konta, żeby podzielić się swoją opinią. Dodaj komentarz już teraz.

dodaj komentarz

Dodaj komentarz

imię lub nick: *

wróć

adres e-mail: * (adres e-mail nie będzie widoczny)

wpisz tekst z obrazka *

* - pola wymagane
Polecane na Aktywni.pl
Aktywne Pojedynki
Który sportowy ojciec lepszy? Wybierz!
vs
Reklama
Reklama
Zgłoś uwagi

Zgłoś uwagi do strony Aktywni.pl